Boğaz Şişmesine Ne İyi Gelir?ne iyi gelir

Boğaz şişmesi ve ağrıları özellikle mevsiminin hastalığı olarak tanınmaktadır. Bu rahatsızlığa vücutta hızla çoğalan bakteri ve mikroplar sebep olmaktadır. Hastalık kendisini kimi zaman bademciklerde kızarıklık, şişme, beyaz renkli iltihaplar ve yaralar halinde kendini belli eder.

Boğaz şişmesi özellikle yutkunmayı güçleştirici şekilde iltihaplı, mide bulantısı ve ateşinde rastlandığı ağır durumlarda bir sağlık kuruluşuna başvurarak hekim kontrolünde antibiyotik alınarak tedavi edilmesi gerekmektedir. Bu hastalıkta enfeksiyonların hızlı ilerlememesi ve çabucak iyileşmenin tek çaresi penisilin tedavisinden geçmektedir.

bogaz sismesi 2

Boğaz şişmesinin yanma ve kızarıklık hissiyle ve hafif bir şişkinlikle seyrettiği hastalarda ağrının en aza indirilmesi ve şişliğin giderilmesi için bazı boğaz şişliğine iyi gelen faydalı bitkilerden yararlanılabilir. Bitkisel kürler genellikle boğaz şişmesini ve ağrısını tedavi etmenin yanı sıra boğazdaki yutkunma güçlüğünü ve yanma hissini de rahatlatacaktır.

Boğaz Şişmesine İyi Gelen Doğal Tedavi Kürleri

Malzemeler: Bir adet orta irilikte siyah turp ve süzme bal.

Bu kürü özellikle bir gece önceden hazırlanması gerekmektedir. Kürü hazırlamak için 1 adet orta irilikteki kara turpun üst kısmından tıpkı kapak şeklinde keserek siyah turpun içini tıpkı kabak oyar gibi oyunuz. Turpun oyulan parçalarına da turpun içinde bırakarak üzerine yeteri kadar süzme bal ilave ettikten sonra turpu bir su bardağının üzerine oturtarak bir gece bu şekilde bekletiniz. Ardından bir gece sonunda bardağın içine süzülen ballı turp suyunu içtikten sonra boğaz şişmesinde ve ağrısında önemli ölçüde hafiflik hissedeceksiniz.

Boğaz Şişmesine İyi Gelen Diğer Kür

Malzemeler: Bir tatlı kaşığı ada çayı ve bir su bardağı kaynatılmış su

Ada Çayı Kürü: Bir su bardağı kaynatılmış suyun içine bir tatlı kaşığı kurulmuş ada çayı veya 1 tutam taze ada çayını ilave ederek 10-12 dakika kadar demlenmesi için bekletin. Ardından demlenen ada çayını süzerek gargara yaparak kullanın. Ayrıca ada çayı boğaz iltihaplanmasına ve boğaz şişmelerine karşı oldukça faydalı bir bitki çayıdır.

Boğaz Şişmesine İyi Gelen Ebegümeci Adaçayı Kürü: Genellikle ses kısılmalarının da yaşandığı boğaz enfeksiyonları ve şişmelerinde ebegümecini adaçayı ile destekleyerek boğazda gargara olarak kullanabilirsiniz. Bu kür için 3 tatlı kaşığı ada çayı ve 1 tatlı kaşığı kadar yani üçe bir ölçüde ebegümeci ile destekleyerek gargara yapılarak kullanılmaktadır. Bu karışım yaklaşık olarak 5-6 dakika kadar kaynatılıp ılıdıktan sonra gargara şeklinde kullanıldığında boğaz oldukça rahatlayacaktır.

bogaz sismesi 3

Boğaz Şişmesine Ve Ağrılarına Karşı Tuzlu Gargara Kürü

Ayrıca boğaz şişmesine ve ağrısına karşı tuzlu su ile hazırlanan gargarada iyi gelmektedir. Tuzlu kür için bir kahve kaşığı tuz ve bir kahve fincanı suyu iyice karıştırarak gargara şeklinde kullanılabilir. Ayrıca bu karışımı çocuklarda damlalık yardımıyla şişen ve ağrıyan boğaza damlatarak kullanabilirsiniz.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir