Boyun Tutulmasına Ne İyi Gelir?ne iyi gelir

Pek çok kişinin başına gelebilecek durumlardan biri olan boyun tutulması, her yaşta kişinin başına gelebilir. Genellikle boyun tutulması masa başı işi yapan, sürekli yanlış pozisyonda oturmak durumunda kalan, boyun kaslarının sertleşmesine neden olan stres faktörü, soğuk hava akımı ve yatarken çok alçak yastık kullanan kişilerde daha sık görülen boyun tutulması evde uygulanacak birkaç çeşit tedavi yöntemi ile iyileştirilebilir.

Boyun Tutulmasına Ne İyi Gelir?

Soğuk kompres Uygulaması

Soğuk kompres uygulaması boyun tutulmasından kaynaklanan ağrının ve sızının dindirilmesinde fayda sağlar. Evde kullandığınız soğuk kompres torbanız var ise içerisine soğuk su ilave edip boyun bölgenize 20 dakika kadar uygulayın. Ancak bu aşama da torbanın içerisinde suyun buzlu olmamasına dikkat edin. Eğer buz torbası kullanacak iseniz torbayı ince bir tülbent veya bezin arasına sarıp bölgeye 15 dakika kadar sürekli hareket ettirerek uygulayın. Aksi halde bölgede tahrişe ve kızarıklığa yol açabilir.

boyun tutulmasi 2

Ağrı Kesici Kremler

Reçeteli veya reçetesiz olarak satılan ağrı kesici kremler boyun tutulmasından dolayı oluşan ağrıların giderilmesinde fayda sağlayacaktır. Aynı zaman da boyun bölgenize uygun bir krem ile yapacağınız masaj tutulmadan dolayı oluşan kasılmayı giderecektir. Eczacınızın önerdiği ağrı kesici krem ile boyun bölgenizi 5 dakika kadar masaj yapın. Ardından bölgeye bir tülbent veya havlu sarın. Kremi sürdükten sonra bölgeye havlu sarmanız tutulmayı açacaktır ve rahat hareket etmenizi sağlayacaktır.

Sıcak Kompres Uygulaması

Soğuk kompres arkasından uygulayacağınız sıcak kompres boyun bölgeniz de yumuşama sağlayacaktır. Ancak soğuk kompres ile sıcak kompres uygulamasını aynı gün yapmamaya özen gösterin. Aynı gün yapmanız halinde bölge de daha çok tutulma ve ağrı meydana gelebilir. Sıcak kompres uygulaması yaparken havluyu ütü ile ısıtın. Deri yakmayacak şekilde ısınmış olan havluyu boyun bölgenizi serin ve bekletin. 10 dakika kadar bekledikten sonra tekrar havluyu ısıtın ve aynı işlemi uygulayın. Bu işlemi yarım saat kadar uygulayın ve ardından ılık su ile banyo yapıp boyun bölgenizi sarın. Sıcak kompres uygulamasının ardından boynunuzu üşütmemeye özen gösterin.

Hareket Ve Egzersiz

Uzun süre hareketsiz kalma sonucun da sık meydana gelen boyun tutulmasını gidermek için çeşitli hareketler yapmanız da fayda olacaktır. Bunun için boynunuzu hafif şekilde beşer defa sağa ve sola çevirebilirsiniz. Aynı zaman da boynuzu yukarı ve aşağıya beşer defa indirip kaldırmanız da olası boyun tutulması sorununa iyi gelip giderecektir. Bu uygulamayı her gün sabahları yapmanız halinde boyun tutulması sorunu ile karşılaşmanızı da önleyecektir.

boyun tutulmasi 3

Diğer Alternatif Çözüler

  • Sürekli hareket halinde olmak boyun tutulması sorunu ile karşılaşmanızı önleyecektir. Bunun için günde beş dakikanızı ayırıp boyun egzersizleri yapabilirsiniz.
  • Boyun tutulması olduğu zamanlar da nemlendirici veya ağrı kesici kremler ile bölgeye masaj uygulaması yapabilirsiniz.
  • Masa başı iş yapıyor iseniz dik durmaya çalışın ve boyun kısmınızı gün içerisinde çalıştırmaya dikkat edin. Sürekli aynı pozisyonda durmak tutulmalara neden olabilir.
  • Yastık tercih ederken ne çok yüksek ne de çok alçak olmamasına özen gösterin. Alçak veya yüksek yastık tercihi kişiler de boyun ağrısına ve kasılmalara neden olabilir.