Bronşite Ne İyi Gelir?ne iyi gelir

Bronşit, akciğer hastalığı ve iltihabına ile ilgili soğuk algınlığı ve grip gibi enfeksiyonların takibi sonucu anlaşılabilir. Bu rahatsızlık 3-4 günden 3-4 haftaya kadar devam edebilir. Kuru veya ıslak öksürükle birlikte seyredebilir. Bronşitin öksürükten başka belirtileri de vardır. Bu belirtilerin içinde yorgunluk, boğaz ağrısı, ateş ve akciğerlerde mukus toplanmasına rastlanabilir. İstirahat bronşit tedavisinde önemli rol oynamaktadır. Hasta kişiler yeteri kadar dinlenerek kendisi için yararlı besinleri tüketerek rahatsızlığı daha kısa zamanda atlatabilirler. Ancak öksürükler daha da şiddetlenerek artıyorsa ve göğüste ağrılar başlamışsa mutlaka bir sağlık kuruluşuna başvurmanızda fayda vardır.

Bronşite İyi Gelen Doğal Yöntemler

C Vitamini: içerdiği bol miktardaki antioksidandan dolayı bronşitten daha kolay ve kısa zamanda kurtulmanızı kolaylaştırabilir. C vitamini tarafından en zengin maydanoz, kırmızıbiber, kekik, portakal, kivi, çilek, brokoli, koyu renkli yaprağı olan sebzeleri hastalığınız süresince bol bol tüketebilirsiniz. Bunların yanı sıra bir hekime başvurarak C vitaminini takviye olarak alabilirsiniz.

Nane: Tek başına bronşit tedavisinde etkili değildir. Fakat hastalık sebebi ile meydana gelen belirtilerin azalması için kullanılabilir. Nanenin içeriğinde yer alan mentol akciğerlerde oluşan mukusun çözülerek öksürük tarafından vücuttan dışarıya atılmasını sağlar.

Mantar: Maitake shiitake ve reishi manrarları dokularda oluşan hasarı minimuma indirerek akciğerleri tedavi ederek iyileşmesini sağlar. Bu türlü mantarlar vücudun bağışıklığını güçlendirerek viral nitelikli hücrelerin yok olmasına yardımcı olur.

Zencefil: Genel olarak mide ağrısı, hazımsızlık ve ishal gibi gastrointestinal belirtilerin tedavisinde kullanılır. Bu özelliğinin yanı sıra iltihap önleyici içeriği ile genellikle akut bronşit hastalarının tedavisinde kullanılabilir. Zencefili bağlam sökmek ve oluşan kuru öksürüklerin iyileşmesinde zencefil ve nane çaylarını içebilirsini

Rezene: Akciğer rahatsızlıklarından ve bronşitten dolayı meydana gelen öksürüğü hafifletmek için kullanılmasının yanı sıra bir çok değişik hastalıklarda da ayurvedik  tıpta alanında kullanılır. Ayurveda uzmanlarınca kronik ne akut öksürük tedavisinde rezene ile hazırlanan şurup veya rezene çay formüllerini içmenizi tavsiye ederler.

Okaliptüs Yağı: ciğerlerinizi açmak ve öksürüğü hafifletmek amacıyla kullanabilirsiniz. Bir kabın içinde 1 litre suyu kaynatarak kaynayan suyun içine 14-15 damla kadar ekledikten sonra oluşan buharı hafif hafif soluyun ve bu işleme buhar azalıncaya kadar devam. Uygulanan bu buhar yöntemiyle boğazınızda bir rahatlama hissedeceksiniz ve akciğerlerde toplanan mukus yumuşayarak öksürükle birlikte dışarıya atılacaktır.

Buhar: kış mevsiminde kapalı ortamlarda kullanılan ısıtma yöntemleri ortamın havasını kurutarak boğaz ağrısına ve öksürüğü artırır. Nemli ve sıcak hava bronşitten kaynaklanan öksürüğü hafifleterek yumuşatır. Buhar oluşturmak için kaloriferlerin üzerine 1 su bardağı su koyabilirsiniz veya bir buhar makinesinden faydalanılarak bulunduğunuz odanın sürekli nemli olmasını sağlayabilirsiniz. Ardından yapılacak sıcak banyo sayesinde tıkalı burun açılırken akciğerlerdeki mukus ise çözülerek öksürükle beraber dışarıya atılır.

Benzer Konular :

Bronşit İle İlgili Diğer Konular İçin Tıklayınız

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir