Burun Akıntısına Ne İyi Gelir?

Burun akıntısına ne iyi gelir sorusu farklı hastalıklar sonucunda meydana çıkan burun akıntılarının ortadan kaldırılabilmesi için sorulur. Burun akıntısı her yaş grubunda insanın karşılaşabileceği bir sorundur. Burun akıntıları özellikle grip veya nezle gibi hastalıklar sonucunda daha çok görülür. Burun akıntısının tedavi edilebilmesi için evde bazı yöntemler uygulanabilir. Bu yöntemlerin uygulanması ile burun akıntısı sorunundan kısa süre içerisinde kurtulabilmek mümkün olacaktır.

Tuzlu Su Karışımı

Burun akıntısına ne iyi gelir sorusuna cevap olarak tuzlu su kullanılması gösterilebilir. Tuzlu su özellikle evde burun spreyi veya ilaç bulunmaması durumunda kullanılabilecek bir doğal tedavi yöntemidir. Bu yöntem burun akıntılarının tedavi edilebilmesi için en çok tercih edilen ve en kısa sürede etkisini gösteren yöntemdir. Tuzlu su 2-3 Damla olacak şekilde burun deliklerinin içerisine damlatılır. Müsait değilim burun akıntılarının durdurulması hem de burnun içindeki mikropların temizlenmesi sağlanacaktır. Tuzlu suyun burun deliklerine damlatılması işlemi gün içerisinde 2-3 defa tekrarlanabilir. Tuzlu su yönteminin gün içerisinde tekrarlanması ile burun akıntılarının ortadan kalktığı görülecektir. Ayrıca tuzlu su kullanarak burun akıntısı sonucunda burnun içinde meydana gelen yaraların ve tahrişlerin de tedavi edilmesi sağlanabilir.

Zencefil Kullanımı

Burun akıntısına ne iyi gelir sorusuna cevap olarak zencefil kullanımı da gösterilebilir. Özellikle grip ve nezle sonucunda meydana gelen burun akıntısının tedavi edilebilmesi için zencefil tüketmek yeterli olacaktır. Burun akıntılarının tedavi edilebilmesi için zencefilin çiğ olarak tüketilmesi önerilir. Zencefilli çiğ olarak tüketemeyen kişiler ise zencefili sıcak su içerisine ekleyerek çıkan buharı soloya verirler. Zencefilli buhar banyosu ile burun akıntılarından kurtulabilmek mümkün olacaktır. Burun akıntılarının tedavisinde ayrıca zencefil ve bal karışımı ile elde edilen bir çayın demlenmesi de öneridir. Çayın demlenebilmesi için bir bardak sıcak su bir miktar zencefil ve bir tatlı kaşığı bal yeterli olacaktır. Tüm malzemelerin karıştırılması ve 5 dakika kadar demlenmesi önerilir. Zencefil ve baldan elde edilen çay ılındığında tüketilerek hem Burun akıntısına neden olan hastalığın tedavi edilmesi sağlanabilir hem de burun akıntısı sorunu ortadan kaldırılabilir.

Limonlu Su

Burun akıntısına ne iyi gelir sorusuna cevap olarak limonlu su kullanılması da gösterilebilir. Limonlu su özellikle burun akıntılarının alerji sonucunda ortaya çıkmasında kullanılabilir. Burun akıntılarının tedavisinde limonlu suyun kullanılabilmesi için ılık bir bardak suyun içerisine birkaç damla limonun sıkılması yeterli olacaktır. Limonlu su karışımının ılık olarak tüketilmesine ve gün içerisinde 2-3 bardaktan fazla tüketilmemesine özen gösterilmelidir. Özellikle tansiyon problemi bulunan kişilerin limonlu su tüketiminde daha dikkatli olması gerekmektedir. Limonlu suyun gün içerisinde tüketilmesi ile birlikte burun akıntısı başta olmak üzere hapşırma sorunu da ortadan kalkacaktır.

Sarımsak

Burun akıntısı problemi ile karşılaşan kişilerin kullanabileceği bir değer doğal tedavi yöntemi ise sarımsaktır. Sarımsak sahip olduğu antibiyotik etkisi sayesinde burun akıntısının kısa süre içerisinde kesilmesini sağlayacaktır. Burun akıntısının tedavisinde sarımsak farklı şekillerde kullanılabilir. Sarımsak çiğ olarak tüketilebileceği gibi besinlerin içerisine eklenerek de tüketilebilir. Sarımsağın düzenli olarak kullanılması durumunda burun akıntısının kesildiği ve vücudun daha sağlıklı bir hale geldiği görülecektir. Sarımsak kullanımına rutin haline getiren kişiler bu hastalıklara karşı da daha dirençli olacaktır.

Okaliptüs Yağı

Burun akıntılarının tedavisinde kullanılabilecek bir diğer yöntem ise okaliptüs yağının uygulanmasıdır. Okaliptüs keskin kokulu bir yağdır ve bu nedenle burun akıntısını kısa süre içerisinde tedavi edecektir. Burun akıntısında okaliptüs yağının kullanılabilmesi için temiz bir bez üzerine birkaç damla okaliptüs yağı damlatılması gerekir. Okaliptüs yağı damlatılan bez ara ara burun ile temas ettirilerek burunda meydana gelen akıma ve tıkanıklık sorunlarının açılması sağlanabilir. Okaliptüs yağı sahip oldu ferahlatıcı etkisi sayesinde de daha kolay nefes almayı sağlayacak ve burun akıntısını dakikalar içerisinde ortadan kaldıracaktır.

Bitki Çayları

Burun akıntısına ne iyi gelir sorusuna bitki çaylarının tüketimine ağırlık verilmesi şeklinde cevap verilebilir. Bitki çaylarının özellikle sıcak olarak tüketilmesi durumunda burunda meydana gelen akıntı sorununun ortadan kalktığı görülmüştür. Özellikle ferahlatıcı kokuya sahip ve burun açma özelliği bulunan bitkiler kullanılarak hazırlanan bitki çayları sayesinde burun akıntıları kısa süre içerisinde ortadan kalkacaktır. Burun akıntılarının tedavisinde kullanılabilecek bitki çayları arasında ilk sırada papatya yer alır. Papatya çayının sakinleştirici özelliğine ek olarak ferahlatıcı bir etkisi de vardır. Papatya çayının sıcak olarak tüketilmesi ile birlikte burun akıntısı sorunundan kurtulabilmek mümkün olacaktır. Papatya çayının burun akıntısına karşı daha etkili olabilmesi için sıcak çayın üzerine eğilerek çıkan buharı solumak da önerilir. Burun akıntısına kullanılabilecek diğer bitki çayları ise nane çayı ve ısırgan çayıdır. Bu aylar özellikle alerjik reaksiyonlar sonucunda ortaya çıkan burun akıntılarının tedavisinde etkilidirler. Sıcak bitki çaylarını tüketilmesi ile boğaz ağrısı sonucunda ortaya çıkan burun akıntısı da tedavi edilebilir.

 

İçeriği Oylayın

Yorum yapın