Burun Estetiği Sonrası İyileşmeyi Hızlandırmak İçin Ne İyi Gelir?

Burun estetiği sonrası iyileşmeyi hızlandırabilmek için bazı noktalara dikkat edilmesinde fayda vardır. Estetik operasyonun ardından kişilerin kendilerine dikkat etmeleri ve dinlenmeleri öneridir. Estetik operasyon geçiren kişilerin bazı noktalara dikkat ederek iyileşme sürecini hızlandırması ve günlük yaşamına dönmesi mümkün olacaktır.

Dinlenmek

Burun estetiği sonrası dinlenmeye özen gösteren kişilerin daha kısa süre içerisinde iyileştiği görülmüştür. Ameliyatın ardından ortaya çıkan semptomların ortadan kalkabilmesi için vücudun dinlendirilmesinde fayda vardır. Ameliyatın ardından kişiler dinlenerek ameliyatını yaratmış olduğu yorgunluk hissinden de kurtulabilirler. Burun estetiğinden ayrıldım ben daha kısa sürede iyileşebilmek için vücudu yormamakta ve dinlenmekte fayda vardır.

Doktor Tavsiyeleri

Burun estetiği sonrası ameliyat sonucunda ortaya çıkan semptomların ortadan kaldırılabilmesi için doktor tavsiyelerinde uyulması gerekir. Burun ameliyatı olmadan önce ameliyat sonrasında ne yapması gerektiği ile ilgili farklı yazılar okumuş olabilirsiniz. Ancak yazılarda ele alınan maddeler veya ameliyat sonrası ortaya çıkabilen semptomlar tamamen sizde görülmeyebilir. Bu nedenle okumuş olduğunuz yazılara değil de doktorunuzun söylemiş olduklarına önem vermenizde fayda vardır. Ameliyatı gerçekleştiren cerrah ameliyatın ardından size durumunuzla ilgili gerekli bilgileri verecektir. Ayrıca doktorunuz ameliyatın ardından neler yapmanız gerektiği ve hangi ilaçları kullanmanız gerektiğini de size anlatacaktır. Doktorunuz tarafından enfeksiyonun önlenebilmesi için neler yapılması gerektiği ve ameliyat ardından takibini nasıl yapılacağı da size açıklanacaktır. Doktor tarafından size açıklanan tüm bilgileri can kulağıyla dinleyip doktorun talimatlarına uymakta fayda vardır. Ameliyatın ardından doktorunuz tarafından verilen ilaçları düzenli olarak kullanmanız ve doktorun talimatlarına uymanız durumunda ameliyat sonucunda ortaya çıkan semptomların kısa süre içerisinde ortadan kaybolduğunu göreceksiniz.

Soğuk Kompres

Burun estetiği sonrası bölgenin daha kısa sürede iyileşebilmesi için doktorlar tarafından soğuk kompres önerilir. Ameliyatın ardından burun veya göz çevresine soğuk kompres uygulaması ile bölgede meydana çıkan semptomların hafifletilmesi sağlanabilir. Doktor önerisi sayesinde uygulanan soğuk kompres bölgede meydana gelen şişliklerin hafifletilmesinde ve morlukların ortadan kalkmasında da faydalı olacaktır. Soğuk kompres uygularken buzun bölgede çok fazla tutulmamasına dikkat edilmesinde fayda vardır. Soğuk kompres sonucunda ameliyat sonrası oluşan semptomlar daha kısa sürede iyileşecektir ve hastaların şikayetleri azalacaktır.

Darbelere Karşı Korunmak

Burun estetiği ameliyatının ardından ameliyat yapılan bölgenin darbelere karşı korunması gerekir. Burun ameliyatının ardından kişiler yaklaşık bir sene boyunca burunlarına herhangi bir darbe almamaya çalışmalıdır. Burna herhangi bir darbe alınması sonucunda burunda deformasyonlar meydana gelebilir. Ameliyatın ardından burunda deformasyonların meydana gelmemesi için ilk 3 ay boyunca gözlük dahi kullanılmaması önerilir. Burun ameliyatının ardından burnuna darbe alan kişilerin tekrardan burun estetiğine ihtiyaç duymasına neden olabilir. Bu nedenle ameliyatın ardından ameliyatlı bölge olabildiğince korunmalı ve darbelere karşı gerekli önlemler alınmalıdır.

İlaç Kullanımı

Burun estetiği ameliyatının ardından Doktorlar tarafından kullanmanız gereken ilaçlar sizlere aktarılacaktır. Doktorlar tarafından size önerilen ilaçları düzenli olarak kullanmanız gerekmektedir. Doktor tarafından önerilen ilaçların düzenli olarak kullanılması ile birlikte ameliyatın ardından ortaya çıkan ağrı ve sızılar hafifletilebilir. Ancak ameliyatın ardından doktor tarafından size önerilmeyen hiçbir ilacı kullanmamanız gerekir. Özellikle Aspirin veya ağrı kesici alımı doktor kontrolünde gerçekleştirilmelidir. Aspirin kan sulandırıcı bir özelliğe sahip olduğundan ameliyatın ardından 14 gün boyunca tüketilmemesi gerekir. Kan sulandırıcı kullanımı ile kanın pıhtılaşması zorlaştığından burundaki yaranın iyileşmesi gecikecektir. Bu nedenle estetik ameliyatı olduktan sonra aspirin veya kan sulandırıcı bir ilaç kullanmadan önce doktora danışılmasında fayda vardır. Düzenli olarak kan sulandırıcı ilaç kullanan hastalar ise ameliyattan önce doktoru bu durum hakkında bilgilendirmelidir.

Egzersizlerden Kaçınmak

Burun ameliyatı geçiren kişilerin ameliyatını ardından ağır egzersizlerden kaçınması gerekmektedir. Ameliyatın ardından ilk 3 ay içerisinde burun her türlü darbeye karşı korunmalıdır. Ameliyatın ardından kişiler 3 aya kadar yüksek tempolu herhangi bir spor yapmamalıdır. 3 ayın ardından kişiler yüksek tempolu sporlar yapmaya başlayabilirler. Ameliyatın ardından ilk 3 ay içerisinde ağır bir spor yapılması sonucunda burun bölgesine darbe alma olasılığı artacaktır. Kişiler spor sırasında burunlarına darbe aldıkları durumda burunda kırık veya çatlak gibi sorunlar meydana gelebilecektir. Bu nedenle ameliyat ardından spor yapmak isteyen kişiler bir ayın sonunda yüzmeye başlayabilirler. Yüzme sırasında da burna olabildiğince dikkat edilmeli ve burnun herhangi bir darbe alması engellenmelidir.

Sağlıklı Beslenmek

Burun estetiği sonrası kişiler beslenmelerine de dikkat etmelidirler. Ameliyat olan kişilerin beslenmelerine dikkat etmesi ile birlikte iyileşme süreci hızlanacaktır. Ameliyat olan kişiler ameliyatın ardından doktor önerisi ile bazı yiyecekleri daha fazla tüketmeye ve bazı yiyeceklerden kaçınmaya özen göstermelidirler. Burun ameliyatından ardından özellikle kişilerin su tüketimine ağırlık vermesi gerekmektedir. Su tüketiminin arttırılması ile birlikte iyileşme sürecinin hızlanacağı görülmüştür. Ayrıca ameliyatın ardından sağlıklı beslenen kişilerin metabolizması daha sağlıklı çalışacağından yaralar da daha kısa süre içerisinde iyileşecektir.

 

 

İçeriği Oylayın

Yorum yapın