Burun Kanamasına Ne İyi Gelir?ne iyi gelir

Burun kanamasının meydana geliş nedenlerinin en önemlisi olan güneş ışığına direk olarak maruz kalmak burundaki damarların ileri derecede genişlemesi sonucu oluşur.. Damarlardaki bu genişleme burun damarlarının çatlamasına yol açarak burun kanaması gerçekleşmiş olur. Ayrıca buruna alınan bir darbe ve burunun aşırı karıştırılması da burunda kanamalara neden olabilir. Yinede burun kanamalarının sebeplerini araştırmakta fayda vardır.

Kanamada Sırasında Yapılacak uygulama: başı arkaya veya öne yatırmadan, koklama şeklinde düz tutulmalı ve burnun üst bölgesinden başlayarak kıkırdaklı ve etli kısmına kadar sıkılarak 8-10 dakika kadar bu şekilde beklenmelidir. Nedeni ise burun kısmındaki pıhtılaşma ancak bu yöntemle gerçekleşir. Uygulanan işlemden sonra burun kanaması dinmişse başka uygulamalara gerek yoktur. Ancak kanama sürüyorsa aynı şekilde sıkmaya devam ederek bir sağlık kuruluşuna başvurulmalıdır.

Burun kanamasının yüksek tansiyon neticesinde kaynaklandığı biliniyorsa kanamayı durdurmak kesinlikle doğru değildir. Bu şekilde oluşan kanamalar için bir gazlı bez yardımıyla burun deliklerini saracak şekilde tutarak hemen bir doktora gidilmelidir veya ambulans beklenmelidir.

Kanamasına İyi Gelen Burun Öneriler

  • 1 tutam kantaron çiçeği kaynamış 1 su bardağı suyun içine eklenerek demlenmeye bırakılır ve süzülerek elde edilen karışımdan her saat başı buruna 3-5 damla damlatılır.
  • Haşhaş tohumundan sağlanan posa zambak yağı ve soğan suyu ilave edildikten sonra karıştırılarak mehlem kıvamına gelinceye kadar harmanlayarak hazırladığımız mehlemi kanayan buruna sürelim.
  • 1 tutam hasırotu, ezilerek toz şekline getirilir ve kanayan burun deliğine bir çay kaşığı konulur.
  • Ufak bir dilim kâfuru, bir havan içine alarak iyice döverek toz şekline getirdikten sonra yarım çay kaşığı kadar alarak burun deliklerinden enfiye çeker gibi çekilir.
  • İncir ağacının kabuğu soyulduktan sonra bir çakı ile kazınıp elde edilen tozu, yarım çay kaşığı kadar burna çekilir.
  • 1 tatlı kaşığı toz şeker veya 1tane küp şeker ateşte yakıldıktan sonra kanayan burna çekilir.
  • Yarım limon suyuna 2 parça pamuk tampon şekline getirilerek batırılır ve kanayan burun deliklerine sokulur.
  • 3 su bardağı suyun içine 1 tutam ısırgan yaprağı konularak kaynatılır ve süzülerek ılık olarak burna çekilir.

Benzer Konular :

Bebeklerde Burun Tıkanıklığına Ne İyi Gelir?

Çocuklarda Burun Tıkanıklığına Ne İyi Gelir?

Burun Nezlesine Ne İyi Gelir?

Burun Tıkanıklığına Ne İyi Gelir?

Burun İle İlgili Diğer Konular İçin Tıklayınız 

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir