Burun Tıkanıklığına Ne İyi Gelir?ne iyi gelir

Burun tıkanıklığı, genelde sinüzite dayalı olarak görülen bir rahatsızlıktır. Çoğunlukla soğuk ve kirli havalar da daha çok görülen burun tıkanıklığı nadir de olsa diğer günlerde de görülmektedir. Aynı zaman da çeşitli hastalıklar da burun tıkanıklığına yol açan etkenler arasındadır. Özellikle soğuk bronşların tıkalı olması veya zatürree gibi durumlarda da burun tıkanıklığı sorunu ile karşılaşmak mümkün.

Burun Tıkanıklığına ne İyi Gelir?

  • Burun tıkanıklığı eğer ki bir hastalık sonucunda gerçekleşmiş ise öncelikle tıkanıklığı açmak için çeşitli fısfıslardan kullanmak iyi gelecektir.
  • Doktorun önerdiği ilaçların dışında ise burun deliklerine zeytinyağı damlatmakta burun tıkanıklığını etkili bir şekilde açacaktır.
  • Gün içerisinde kendinizi sıcak tutmak veya bir battaniyenin altına girip terlemek burun tıkanıklığına iyi gelecektir.
  • Burun tıkanıklının olduğu günlerde sigara içilen ortamlardan kaçınmanız gerekir ve kullanıyor iseniz en aza indirmeniz veya tamamen bırakmanız daha faydalı olacaktır. Sigaranın vermiş olduğu duman gün boyu nefes alıp vermenizi zorlayacağı gibi burun tıkanıklığınızı da arttıracaktır.
  • Burunun tıkalı olduğu dönemlerde süt içmekten kaçınmanız gerekecektir. Süt mukus üretimi arttıran önemli bir faktör olmaktadır ve her zamankinden daha az tüketmeniz gerekebilir.
  • Sinüzitten kaynaklanan bir burun tıkanıklığına zencefil bitkisi çok iyi gelmektedir. Bu bitkinin her gün iki fincan kadar çayı içilebilir veya yemekler ile birlikte kullanılabilir.
  • Her gün gece yatmadan önce burnunuza tuzlu su çekin ve ardından sümkürün.
  • Tuzlu su uygulamasını günden iki defa tekrarlayabiliriniz. Eğer denizden su alma gibi bir imkânınız varsa deniz suyu da oldukça iyi gelmektedir. Ancak günde bir sabah bir de akşam olmak üzere deniz suyunu iki kere çekmeniz en etkili sonucu verecektir.

EK MAKALE

Burun Tıkanıklığı, genellikle gribal enfeksiyonlar sonucu meydana gelen ve uykuyu zehir ederek insanları uykusuz bırakan burun tıkanıklığını açmak için kişilerin evlerinde uygulayabilecekleri bazı kolay yöntemlerden birkaçı.

Nemli Oda: Burun tıkanıklığı gibi durumlarda ortamın nemli olması burun tıkanıklığına iyi gelir. Uyuduğunuz odada kaloriferin üzerine bir su bardağı su koyun veya daha etkili bir nemli ortam için odanızda sürekli bir çaydanlık kaynatarak odanızın nemli kalmasını sağlayın.

Tuzlu Su: Burun tıkanıklığı için tuzlu su bilindik doğal yöntemlerdendir. 1 çay bardağı suyun içine 1 çay kaşığı sofra tuzu ilave edildikten sonra iyice karıştırılarak tuz eritilir ve günde 3-4 kez burna çekilir.

Lavanta Çiçeği: Burun tıkanıklığını açmak için bir tutam lavanta çiçeği yapraklarını bir bardak kaynamış suyun içinse 1o dakika kadar demledikten sonra süzerek elde edilen lavantalı suyu tıkanıklık geçene kadar her gün saat başı tıkalı buruna çekilir.

Atkuyruğu otu: Atkuyruğu otu ve Nergis çiçeği otunun yaprakları aynı miktarlarda alınarak bir havan yardımıyla iyice dövülerek ezilir ve elde edilen karışım bir miktar zeytinyağı ve su yardımıyla sulandırılarak bir gün dinlenmeye bırakılır ve süzülerek her saat başı 4-5 damla burna damlatılır.

Mısır kökü: Mısır kökü bir miktar suyun içine alınarak kaynatılıp süzüldükten sonra elde edilen su zeytinyağı ve nane suyu ile iyice karıştırılarak harmanlanır. Elde edilen karışımdan hastalık boyunca tıkalı burna çekilir.

Burun tıkanıklığı için 1 çorba kaşığı çörek otu, 5-6 dal kıyılmış maydanoz ve 3 parmak iriliğindeki kırmızılahanayı bir havanın içine ilave ettikten sonra iyice ezerek dövün. Elde edilen karışımı bir kabın içine alarak üzerine 1 su bardağı su ekledikten sonra kaynamaya bırakın 10- 12 dakika kadar kaynatıp soğumaya bırakın. Karışım oda sıcaklığı ısısına geldikten sonra saat başı tıkalı buruna 3-4 damla damlatılır.

Burun tıkanıklığı için bir tutam papatya 1 adet kıyılmış kuru soğanın üzerine 1 su bardağı kaynamış su ilave ederek hastalık süresince her gün 3 kez 5 dakika boyunca buharı solunacak.

Benzer Konular :

Bebeklerde Burun Tıkanıklığına Ne İyi Gelir?

Çocuklarda Burun Tıkanıklığına Ne İyi Gelir?

Burun Nezlesine Ne İyi Gelir?

Burun Kanamasına Ne İyi Gelir?

Burun İle İlgili Diğer Konular İçin Tıklayınız

One Comment

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir