C vitamini neye iyi gelir?ne iyi gelir

Askorbik asit olarak bilinen C vitamini, sağlık için olmazsa olmaz vitaminlerden biridir. Soğuk algınlığı, felç, bağışıklık sistemi, yüksek tansiyon, katarakt, kanser gibi pek çok derde deva olabilir. C vitamini vücutta oluşan açık yaraların hızla kapanmasını sağlar. Astım tedavisinde alternatif olarak kullanılmaktadır.

C vitamini vücut için oldukça etkili ve güvenilir bir besin maddesidir. Suda eriyebilen C vitamini vücutta depolanma özelliğine sahip değildir. C vitamini, vücut kaslarını güçlendirmek için etkili bir antioksidandır. Vücut C vitamini üretmediği için doğal yollardan vücuda alınmalıdır. C vitamini eksikliği nedeniyle vücutta birçok sağlık problemi yaşanabilir. C vitamini eksikliği nedeniyle astım atakları artabilir, soğuk algınlığın yakalanma olasılığı artabilir. C vitamini eksikliği uzun dönem yaşandığında kalp ve damar hastalıkları, göz hastalıkları ve sindirim problemlerinin gelişme riski artar. C vitamini eksikliği nedeniyle oluşabilecek hastalıklardan korunmak için günlük yeteri kadar C vitamini alınmalıdır.

c vitamini 2

C vitamini eksikliği nedeniyle iskorbüt hastalığına yakalanma olasılığı artar. Soğuk algınlığına iyi gelen C vitamini öksürük ve grip gibi hastalıklara karşı da iyi gelir. Vücutta demir emilimini kolaylaştırır ve bağışıklık sistemini kuvvetlendirir. Yüksek tansiyon için de faydalı olan C vitamini kardiyovasküler hastalıkların gelişme olasılığını azaltır. Kan basıncını düşürücü etkisi vardır. Kurşun zehirlenmesine karşı iyi gelir. Kurşun zehirlenmesi özellikle çocuklarda zihinsel sıkıntılara yol açabilir. Bu nedenle C vitamini önemli rol oynar. Katarakt hastalığına karşı iyi gelen C vitamini genel göz sağlığını korumak için de faydalıdır. Yapılan çalışmalara göre C vitamininin içeriği sayesinde kanser hastalığına iyi geldiği düşünülmektedir. Kırmızı kan hücrelerinin artmasını sağlar, vücuda enerji verir.

C vitamini içeren besinler nelerdir?

Vücutta C vitamini eksikliğini önlemek için düzenli olarak doğal besinler tarafından C vitamini ihtiyacı karşılanmalıdır. C vitamini ihtiyacını karşılayacak şekilde beslenmek genel vücut sağlığını korumak için önemlidir.

* Biber

* Kivi

* Kale

* Brokoli

* Çilek

* Portakal

* Limon

* Guava

* Domates

* Papatya

* Bezelye

* Brokoli

* Karnabahar

* Patates

* Çin lahanası

* Brüksel lahanası

* Ananas

* Greyfurt

* Kavun

* Avokado

* Mandalina

* Karpuz

* Şalgam

* Kuşkonmaz olarak sıralanabilir.

C vitamini içeren besinlerin listesi bu kadarla sınırlı değildir. C vitamini içeriği olan daha birçok sebze ve meyve bulunmaktadır. Sebze ve meyve ağırlıklı beslenildiğinde C vitamini ihtiyacı büyük ölçüde karşılanır.

 

Günlük C vitamini İhtiyacı

* Doğumdan sonra 6 ay 40 mg

* 7-12 ay arası bebeklerde 50 mgc vitamini 3

* 1-3 yaş arası çocuklarda 15 mg

* 4-8 yaş arası çocuklarda 25 mg

* 9-13 yaş arası çocuklarda 45 mg

* 14-18 yaş arası genç erkeklerde 75 mg

* 14-18 yaş arası kızlarda 65 mg

* Erişkin erkeklerde 90 mg

* Erişkin kadınlarda 75 mg

* Gebelik döneminde 85 mg

* Emzirme döneminde 120 mg

* Sigara tüketen kadın ya da erkekler günlük C vitamini ihtiyacına ekstradan 35 mg daha eklemelidir.