Çene Ağrısına Ne İyi Gelir?

Çene ağrısına ne iyi gelir sorusu toplumun büyük bir kesimi tarafından sorulmaktadır. Çenede meydana gelen ağrılar oldukça sık görülmektedir ve nasıl tedavi edileceği konusunda araştırmalar yapılmaktadır. Çenede meydana gelen ağrılar başta konuşma olmak üzere çiğnemeyi ve yemek yemeyi zorlaştırır. Çene ağrısının tedavi edilebilmesi için öncelikle ağrının neden meydana geldiğini tespit edilmesi gerekir.

Çene Ağrısı Neden Meydana Gelir?

Çenede meydana gelen ağrı farklı hastalıklar sonucunda ortaya çıkabilir ve farklı şiddetlerde görülebilir. Çenede meydana gelen ağrıların tedavi edilebilmesi için öncelikle ağrının neden meydana geldiği tespit edilmelidir. Çene ağrısına neden olan hastalıklar şöyle sıralanabilir:

 • Çeneye darbe almak ve çenenin travma yaşaması
 • Eklemlerin iltihaplanması
 • Dişlerde meydana gelen enfeksiyonlar
 • Diş etlerinde meydana gelen enfeksiyonlar
 • Özellikle geceleri dişlerin gıcırdatılması
 • Diş yapısında meydana gelen bozukluklar
 • Çenede ve çene çevresindeki kasların iltihaplanması
 • Çene çevresinde şişkinlik meydana gelmesi
 • Diş kırıklıkları
 • 20’lik dişlerin çıkması
 • Stres
 • Yemekler çiğnenirken tek telefon kullanılması
 • Nörolojik sorunlar

Çenede meydana gelen rahatsızlıkların temel nedenleri yukarıda sıralanmıştır. Çenedeki ağrının tedavi edilebilmesi için öncelikle yukarıda ele alınan nedenlerden hangisinin bu ağrıya sebep olduğunu tespit edilmesi gerekir. Çene ağrısının nedeni tespit edildikten sonra evde uygulanacak tedavi yöntemleri veya diş hekimleri tarafından kullanılan ilaçlarla çenede meydana gelen ağrı hafifletilebilir.

Diyet

Çene ağrısına ne iyi gelir sorusuna ilk olarak yumuşak diyet gösterilebilir. Yumuşak diyet özellikle tek taraflı olarak yemekleri çiğneyen ve dişlerinde kayıp meydana gelen kişilerin uygulayabileceği tedavi yöntemlerinden birisidir. Yumuşaktı yattı beslenme düzeni içerisinde çok fazla çiğnenmesi gerekmeyen yiyeceklerin tüketilmesine özen gösterilir. Çok fazla çiğneme gerektirmeyen yiyeceklerin tüketilmesi ile birlikte çene daha az yorulacaktır. Çenenin ve çenede meydana gelen kasların daha az yorulması ile çenede meydana gelen ağrının önüne geçilebilir. Yumuşak diyet sırasında başta kabuklu kuruyemişler olmak üzere sert yapıya sahip olan yiyeceklerden uzak durmak gerekir. Yumuşak diyet sırasında özellikle çorba ve yoğurt tüketimine ağırlık verilebilir. Ayrıca ayran ve yumuşak balıkların tüketilmesi ile de çenedeki kasların zorlanmasının önüne geçilebilir.

Soğuk Uygulamaları

Çene ağrısına ne iyi gelir sorusuna evde uygulanabilecek buz kompresi şeklinde cevap verilebilir. Aynı şekilde meydana gelen çene ağrılarının hafifletilebilmesi için ağrı bulunan bölgeye soğuk su veya buz uygulanması sağlanabilir. Soğuk su veya buz küplerinin ağrı bulunan bölgeye uygulanması ile ağrının hafifletilmesi sağlanabilir. Çenede meydana gelen ağrının hafifletilebilmesi için buz küplerinin bir havlu içerisinde konularak çeneye uygulanmasında fayda vardır. Bu yöntemin uygulanması ile birlikte çenede meydana gelen ağrı ve sızı kısa süre içerisinde geçirilebilir.

İlaç Tedavisi

Çene ağrısına ne iyi gelir sorusuna cevap olarak doktor gözetiminde kullanılabilecek ilaçlar da gösterilebilir. Çene ağrısı özellikle diş kaybı veya diş bozuklukları sonucunda meydana geldi ise diş hekimine danışmakta fayda vardır. Diş hekimi öncelikle çenedeki ağrının neden meydana geldiğini tespit edecek ardından da ağrının hafifletilebilmesi için hangi ilaçların kullanılması konusunda sizi bilgilendirecektir. Çenedeki ağrının hafifletilebilmesi için kas gevşeticiler veya ağrı kesici ilaçlar doktor tarafından önerilebilir. Doktor tarafından önerilen ilaçların kullanılması ile birlikte çenede meydana gelen ağrının hafifletilmesi ve ağrıya neden olan sebeplerin ortadan kaldırılması sağlanabilir.

Sıcak Uygulama

Çenelerinde ağrı meydana gelen kişiler bölgeye soğuk kompres uygulayabilirler. Çenedeki ağrının hafifletilebilmesi için bölgeye sıcak uygulama da yapılabilir. Ağrı meydana gelen bölgeye sıcak uygulama yapılması ile birlikte kaslarda meydana gelen sinir sıkışmalarının önüne geçilebilir. Kasların gevşetilmesi ile birlikte kaslar nedeniyle ortaya çıkan çene ağrısı tedavi edilebilir. Çenede meydana gelen ağrıların hafifletilebilmesi için sıcak havlunun ağrı bulunan bölge üzerinde tutulması önerilir. Sıcak havlu sayesinde bölgede meydana gelen ağrı hafifletilebilir.

Cerrahi Müdahaleler

Çene ağrısına ne iyi gelir sorusuna cerrahi müdahalelerin uygulanması şeklinde de cevap verilebilir. Özellikle çenede meydana gelen yapısal bozukluklar veya çene travmaları sonucunda Doktorlar tarafından cerrahi müdahale önerilebilir. Cerrahi müdahaleler arasında ilk sırada ultrason tedavisi gelmektedir. Ultrason tedavisi ilaç içen adam meydana gelen eklem ağrıları hafifletilebilir.

Cerrahi müdahaleler arasında ayrıca artroskopi tedavisi de gösterilebilir. Bu tedavi yöntemi ile özellikle çenede meydana gelen yapısal bozukluklar sonucunda ortaya çıkan çene ağrıları tedavi edilebilir. Artroskopi ile çene kasların etrafında meydana gelen hastalıklı dokunun temizlenmesi sağlanır.

Çenede meydana gelen ağrıları için ayrıca açık eklem ameliyatı da önerilebilir. Özellikle çenede ciddi deformasyonlar veya çenenin etrafında iltihaplı dokular var ise açık eklem ameliyatı uygulanabilir. Açık eklem ameliyatı uzman doktorlar tarafından gerçekleştirilmelidir ve çenede meydana gelen travmatik hastalıkların tedavisi sağlanabilir.

 

 

İçeriği Oylayın

“Çene Ağrısına Ne İyi Gelir?” üzerine bir yorum

Yorum yapın