Ciğer Üşütmesine Ne İyi Gelir?ne iyi gelir

Solunum sisteminin bir parçası olan ciğerler, diğer organlar gibi hayati önem teşkil etmektedir. Oksijen dağılımı yapan ciğerlerin bir diğer önemli görevi de kendi kendilerine temizleyebilmeleridir. Dış kısımlarını kaplayan ve tıp içerisinde silis olarak adlandırılan tüylü doku, ciğerlerde bulunan toksinlerin dışarı atılmasında önemli rol oynamaktadır. Ciğer üşütmesinin kişilerde görülen ilk belirtisi kötü öksürük ve nefes alıp vermede zorluk yaşamaktır. Sık görülen bu belirtilerin dışında ise göğüste sıkışma hissi, hırıltı ve bronşiyal spazmlar kendini belli etmektedir. Ciğer üşütmesinin ardından ise kişilerde bronşit, astım, zatürre ve amfizem gibi hastalıklar boy gösterebilmektedir.

Ciğer Üşütmesine Ne İyi Gelir?

  • Zencefil bitkisi ciğer üşütmesine karşı kullanılan önemli bitkilerden biridir. İçerisinde bol miktarda gingerol adlı antioksidan bulunması nedeniyle ciğerlerin güçlenmesini sağlamaktadır. Bilhassa ciğerleri kuvvetlendirdiği gibi diğer yandan da mukus, istenmeyen maddeler, alerjenler ve toksinlerin de vücuttan atılmasın da fayda sağlamaktadır. Zencefili gün içerisin de arzu ettiğiniz gibi kullanabilirsiniz. Gerek ara öğünler de bir fincan çay olarak, gerekse yemeklerin içerisinde tatlandırıcı olarak tercih edebilirsiniz.
  • Okaliptüs, doğal bir antibiyotik olan bu bitkinin yapraklarında çok önemli uçucu yağlar yer almaktadır. Özellikle bu yağlar ciğerlerin yardımına hızlı bir şekilde koşar ve onlara zarar verecek tüm kötü etkenleri uzaklaştırır. Vücutta bulunan şişkinliği giderir, tıkanıklığı açar ve kan akımını da hızlandırır. Taze olarak temin ettiğimiz okaliptüsün çayı hazırlayıp içmek kişileri rahatlattığı gibi bir yandan da bronşite bağlı öksürüğe de iyi gelmektedir. Günde bir su bardağı kadar içilmesi yeterli gelecektir.
  • Siyah üzüm (kurutulmuş), faydaları say, say bitmeyen siyah üzümün bir diğer iyi gelen özelliği de ciğerleri kuvvetlendirmesi ve kişilerin dinç kalmasını sağlamasıdır. Özellikle her gün bir avuç içi kadar siyah üzüm yenilmesi günlük enerji ihtiyacını karşılayacaktır ve ciğer üşütmelerine bağlı olan göğüs ağrısına da iyi gelecektir.
  • Bal ve zencefil, günde bir tatlı kaşığı olacak şekilde ballı zencefil karışımı yenilebilir. Bunun için bir şeker kaşığı zencefili bir tatlı kaşığı bal ile karıştırıp tüketebilirsiniz.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir