Cilde Ne İyi Gelir?ne iyi gelir

Günlük tüketilen gıdalar cilt sağlığı için yakından alakalıdır ve cilt görünümünü önemli ölçüde etkiler. Vücudun ihtiyaç duyduğu vitamin ve mineral ağırlıklı gıdaların düzenli olarak almak cilt sağlığı için önemli yer tutar. Mineral ve vitaminler cildin daha esnek bir yapıda olmasını sağlayarak kırışıklıkların oluşmasını geciktirir. Cilt için faydalı olan gıdalar ayrıca cilt hücrelerinde oluşan tahribatı onarmaya da yardımcı olur. Tüketilen gıdalar ile vücuda doğru yağları almak cildin daha nemli ve yumuşak olmasını sağlar. Cilt için yararlı gıdaların yanı sıra su tüketimi de çok önemlidir. Cildin nem dengesini korumak için günlük yeterli miktarda su tüketilmelidir.

cilt sagligi 3

Cilde Ne İyi Gelir?

Domates: İçeriğinde likopen bulunan domates ciltte yaşlanma belirtilerini azaltır, yaşa bağlı leke oluşumunu engeller ve kırışıklıklara karşı cildi korur.

Portakal: Sağlıklı kemikler, kan damarları ve diş sağlığı için oldukça önemli yeri olan C vitamini yaşlanma belirtilerine, kırışıklıklara ve sigaranın neden olduğu hasara karşı iyi gelir. Fazla sigara alışkanlığı olan kişilerin bol miktarda C vitamini tüketmesi gerekir. Portakal tüketerek C vitamini ihtiyacı karşılanabilir.

Yeşil Yapraklı Sebzeler: Yeşil yapraklı sebzeler bol miktarda C vitamini içerdiği gibi cilt sağlığı için önemli olan demir bakımından da zengindir. Demir eksikliği nedeniyle kansızlık hastalığı yaşanabilir. Kansızlık cilt sağlığı ile yakından alakalıdır. Kansızlık nedeniyle kırışıklıklar daha belirgin olur, cilt kendini yenilemekte güçlük çeker ve daha solgun bir görünüm kazanır.

Yumurta: Yumurta yüksek miktarda amino asit ve protein içermektedir. Bu özelliği sayesinde hücrelerin yenilenmesini sağlar. Aynı zamanda yumurtanın cilt kanserine karşı koruyucu etkisi olduğu gibi cilt lekelerine karşı da iyi gelir.

Yaban Mersini: Yaban Mersini C vitamini bakımından zengin meyveler arasında yer almaktadır. Dolayısı ile cildin elastikiyetini sağlar. Cildi iltihaplara karşı koruyucu etki yaratır.

Ceviz Ve Badem: Ceviz ve bademin hücre zarını güçlendirici etkisi vardır. Bu etkisi sayesinde hücrelerde oluşan tahribata karşı iyi gelir. Badem E vitamini bakımından da oldukça zengindir. E vitamini cildin sıkı bir görünüm kazanmasını sağlar. Cildi serbest radikallere karşı koruma altına alır.

cilt sagligi 2

Balık: Omega 3 yağ asitleri bakımından zengin olan balık, içeriği sayesinde cildi alerjik reaksiyonlara karşı korur. Ayrıca ciltte oluşan yaraların daha çabuk iyileşmesini sağlar.

Havuç: Cilt sağlığı için oldukça faydalı olan havuç A vitamini bakımından zengin bir içeriğe sahiptir. Havuç kozmetik adına üretilen birçok ürünün içeriğinde yer almaktadır. Havuç antioksidan etkisi ile cilde hoş bir görünüm kazandırır.

Su: Yaşam kaynağı olan su bütün organların fonksiyonel olarak çalışması için olmazsa olmazdır. Zararlı toksinleri vücuttan dışarı atabilmek için önemli bir rol oynayan su cildin nemlenmesini sağlar, cilde esneklik kazandırır ve kırışıklıklara karşı cildi korur.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir