Cilt İçin Ne İyi Gelir? 8 Sağlıklı Cilt Bakımı İpucu

Cilt bakımı doğru yapıldığı takdirde sizde daha parlak ve aydınlık görünür. Düzenli olarak cilt bakımının yapılması ile cildin daha geç yaşlandığı ve cildin daha genç durduğu da görülür. Cilt bakımının doğru şekilde yapılabilmesi için belirli ürünlerin kullanılması ve cilt bakımından düzenli şekilde yapılması önerilir.

Peeling Kullanımı

Cilt bakımı ürünleri arasında yer alan peelingler ciltte bulunan ölü hücrelerin arındırılmasını sağlar. Özellikle burun çevresinde meydana gelen pütürlü görünümün ortadan kaldırılması için düzenli olarak peeling yapılmasında fayda vardır. Cilde düzenli olarak peeling yapılması sayesinde cilt daha canlı ve genç görünecektir. Ayrıca düğün sende olarak peeling yapılması durumunda cilde uygulanan makyaj ürünleri hım cilt tarafından daha kolay emilecektir. Ciltte bulunan makyaj ürünlerinin daha kolay emilmesi ile makyaj daha doğal ve güzel görünecektir. Düzenli olarak peeling yapılması durumunda hem cildin daha sağlıklı görünmesi hem de makyajını cilde daha doğal durması sağlanacaktır.

Tonik Kullanımı

Cilt bakımı rutini içerisinde mutlaka tonikler eklenmelidir. Özellikle nemlendirici kullanmadan önce cilde sürülen tonikler sayesinde nemlendiricinin vücutta daha eşit şekilde dağılması sağlanır. Tonikler hem nemlendiricinin daha iyi emilmesini hem de cildin daha parlak görünmesini sağlayan ürünlerdir. Cilde nemlendirici ve makyaj ürünlerini sürmeden önce tonik uygulanması ile cilt yeni ürünlerin sürülmesine hazır hale gelecektir. Yüze uygulanan tuniğin ardından nemlendirici veya serumların uygulanmasına geçilebilir. Tonik ardından uygulanan nemlendirici ve serumlar ciltte daha eşit şekilde dağılacak ve cilt tarafından kolayca emilecektir.

Nemlendirici Kullanımı

Cilde ne iyi gelir sorusuna verilebilecek cevaplar arasında ilk sıralarda nemlendiriciler bulunur. Nemlendiriciler her cilt tipinde kullanılması gereken ürünlerdir. Bu ürünler hem kadınlar hem de erkekler tarafından kullanılmalıdır. Nemlendirici kullanılan ciltler neme doyduğu için cildin daha sağlıklı görünmesi sağlanacaktır. Nem bakımından zengin olan bir cilt daha sağlıklı ve pürüzsüz bir görünüme kavuşacaktır. Nemlendirici seçimi cilt tipine göre farklılık göstermektedir. Bence unutulmaması gereken nokta yağlı ciltlerden kuru ciltlere kadar her cilt tipinin düzenli olarak nemlendirici kullanması gerektiğidir. Nemlendirici kullanılan ciltler daha elastik olacağından yüzde meydana gelen gerginlik ve rahatsızlık durumu da ortadan kaldırılacaktır.

Yüz Masajı

Cilt bakımı nasıl olmalı sorusu ile yola çıkan kişiler yüzün masajı uygulamasını ile sık sık karşılaşırlar. Sizin daha sağlıklı evet aydınlık görünebilmesi için düzenli olarak cilt masajının yapılmasında fayda vardır. Cilt masajı oldukça kolay uygulanan bir masaj türüdür ve günde 5 dakikanın ayrılması yeterlidir. Özellikle sabahları makyaj yapmadan önce yüze serum veya cilt yağları ile yapılan makyaj sayesinde cildin daha genç bir görünüme kavuşması sağlanabilir. Cilde sürülen yağlar parmak uçları ile masaj yapılarak cilde yedirilir. Cilde düzenli olarak yüz makyajının yapılması ve bakım yağlarının sürülmesi ile yüzde bulunan kaslar güçlendirilir ve yaşlanmanın önüne geçilir.

Göz Kremleri

Yaşlanmanın önüne geçilebilmek ve doğru şekilde cilt bakımını yapılabilmesini sağlamak için göz çevresine özen gösterilmelidir. Yaşlanma belirtileri ilk olarak göz çevresinde ortaya çıktığı için göz çevresine özel ürünlerin kullanılmasında fayda vardır. Göz çevresi vücutta bulunan en hassas bölgelerden biri olduğu için düzenli şekilde bakımı yapılmalıdır. Göz çevresinin bakımını yapılabilmesi için göz kremlerinden veya serumlardan faydalanılabilir. Düzenli olarak göz kremi veya serum kullanımı sayesinde göz çevresindeki kırışıklıklar ortadan kalkar. Kırışıklıkların ortadan kalkması ile cilt daha genç ve aydınlık bir görünüme kavuşur.

Güneş Koruyucu

Cilt bakımı sırası güneş koruyucu ile başlamalıdır. Cilt bakımının doğru yapılabilmesi için her gün güneş kremi kullanılması önerilir. Güneş kremleri mevsim fark etmeksizin her mevsimde kullanılması gereken ürünlerdir. Cildin güneş ışınlarından korunabilmesi için düzenli olarak güneş kremi kullanılması önerilir. Güneş kreminin düzenli olarak kullanılması ile birlikte cilt daha nemli ve aydınlık bir görünüme sahip olacaktır. Ayrıca güneş kreminin düzenli olarak kullanılması ile birlikte güneşin ciltte bıraktığı hasarlar da ortadan kaldırılacaktır.

Su Tüketimi

Daha aydınlık ve parlak bir cilt için en önemli cilt bakım adımlarından birisi de su tüketimidir. Su cildin daha parlak ve nemli görünmesi için ihmal edilmemesi gereken bir üründür. Cilde dışarıdan bakımın yapılması cildin yaşlanmasının önüne geçmeyecektir. Dışarıdan yapılan cilt bakımına ek olarak su tüketimi düzenli şekilde yapılarak hücrelerin de nemli tutulması sağlanır. Düzenli olarak su tüketilmediği durumda cilt bakımında kullanılan ürünlerin de cilde çok fazla faydası olmayacaktır. Bu nedenle cilt bakımından önce su tüketimine önem gösterilmelidir.

Asit Kullanımı

Cilt bakımı nasıl yapılır sorusuna cevap olarak ciltte asit kullanımının önemi anlatılabilir. Salisilik asitler ve glikolik asitler cildin nemlendirilmesini sağlayan asit türleridir. Bu asitlerin ciltte kullanılması ile birlikte cilt daha pürüzsüz ve aydınlık bir görünüme kavuşabilir. Cilde kullanılabilecek vitaminler arasında c vitamini de gösterilebilir. C vitamininin kullanılması ile yaşlanmanın önüne geçilebilir.

 

 

İçeriği Oylayın

Yorum yapın