Cilt Mantarına Ne İyi Gelir?

Cilt mantarına karşı ne iyi gelir sorusu birçok kişi tarafından sorulmaktadır. Mantar ciltte oluşması durumunda kişileri rahatsız etmekte ve yaşam kalitelerinin düşmesine neden olmaktadır. Mantar genellikle ayak veya koltuk altı gibi sürekli olarak kapalı kalan bölgelerde görülür. Çok sık mantar problemi ile karşılaşan kişilerin mutlaka alanında uzman bir doktora görünmeleri gerekmektedir. Cilt mantarlarının tedavi edilebilmesi için ayrıca evde de bazı doğal yöntemler kullanılabilir.

Sarımsak Kullanımı

Cilt mantarına karşı ne iyi gelir sorusuna cevap olarak sarımsak kullanımı gösterilebilir. Sarımsak sahip olduğu enfeksiyon önleyici özelliği sayesinde mantar problemlerinin de tedavisinde kullanılabilir. Sarımsak özellikle ellerde ve ayaklarda meydana gelen mantarların kısa süre içerisinde tedavi edilmesini sağlar. Ciltte meydana gelen mantarın tedavisinde sarımsağın kullanılabilmesi için iki diş sarımsağın ezilerek püre haline getirilmesi gerekir. Püre haline getirilen sarımsaklar mantar bulunan bölgenin üzerine uygulayarak 10 dakika kadar bekletilir. Mantar bulunan bölgeye uygulanan sarımsak sahibi olduğu antibiyotik özelliği ile mantar probleminin hafiflemesini sağlayacaktır. Cildinde mantar bulunan kişiler sarımsağın kokusundan şikayet etmeden sarımsağı mantar bulunan bölgeye uygulamalıdır. Sarımsak uygulanan bölgede mantarlı dokunun kısa süre içerisinde kayboldu ve bölgedeki hücrelerin yenilendiği görülecektir.

Zerdeçal Kullanımı

Cilt mantarına karşı ne iyi gelir sorusuna cevap olarak zerdeçal kullanımı söylenebilir. Zerdeçal kullanımı ile mantar ve mantara neden olan enfeksiyonların tedavi edilmesi sağlanabilir. Zerdeçal sahip olduğu vitaminler ve mineraller ile enfeksiyon probleminin kısa süre içerisinde ortadan kalkmasını sağlayacaktır. Zerdeçalın mantar tedavisinde kullanılabilmesi için toz zerdeçal ve nemlendirici bir kreme ihtiyaç duyulmaktadır. Nemlendirici krem içerisine bir yarım tatlı kaşığı kadar zerdeçal eklenerek mantar bulunan bölgeye sürülür. Bu karışım mantar bulunan bölgeyi güzelce yedirilir ve yöntem gün içerisinde 2-3 defa tekrarlanır. Zerdeçal mantar oluşan bölgenin kabuk tutmasını ve ardından mantarın vücuttan atılmasını sağlayacaktır. Zerdeçal özellikle ellerde ve ayaklarda meydana gelen mantar problemini kısa süre içerisinde tedavi edecektir.

Yoğurt Kullanımı

Cilt mantarına karşı ne iyi gelir sorusuna yoğurt kullanılması şeklinde cevap verilebilir. Yoğurt özellikle ayaklarda meydana gelen mantarın kısa süre içerisinde tedavi edilmesini sağlayacaktır. Yoğurt sürülen bölge mantardan arınacak ve daha sağlıklı bir görünüme kavuşacaktır. Mantar tedavisinde kullanılan yoğurt sayesinde mantar oluşan bölgedeki hasarlı doku iyileştirilecektir. Cilt mantarlarının tedavisi için yoğurdun mantar bulunan bölgeye sürülmesi ve yarım saat kadar bekletilmesi gerekir. Mantarlı bölgede yarım saat kadar bekletilen yoğurt ılık su ile güzelce durulanmalıdır. Yoğurt mantar bulunan bölgeyi günde 2 defa sürülebilir. Yoğurt sürülen bölge yoğurdun sahip olduğu mineraller sayesinde onarılacak ve bölgede meydana gelen kaşıntı ise ortadan kalkacaktır.

Aloe Vera

Ellerinde ve ayaklarında mantar oluşan kişiler aloe vera bitkisinden ve Aloe Vera jelinden faydalanabilirler. Aloe vera jeli cilt hastalıklarında etkisini kanıtlaması ile birlikte özellikle son dönemlerde oldukça popüler olmuştur. Evlerde yetiştirilecek Aloe Vera bitkisi sayesinde mantar sorunu kısa süre içerisinde tedavi edilebilir. Aloe vera bitkisinin içerisinde bulunan jel hem hücrelerin yenilenmesini sağlamakta hem de kaşıntıyı hafifletmektedir. Aloe vera jelinin mantar tedavisinde kullanılabilmesi için eczanelerde hazır olarak satılan aloe vera jelleri veya aloe vera bitkileri edinilebilir. Eczanelerden alınacak aloe vera jellerinin doğal olmasına dikkat edilmesi gerekir. Aloe vera jelleri mantar bulunan bölgeye uyumadan önce sürülerek sabaha kadar bölgede Aloe veranın kalması sağlanabilir. Aloe Vera bitkisi de evlerde yetiştirilerek mantar tedavisinde kullanılabilecek bitkilerden birisidir. Aloe Vera bitkisi kırıldığında içerisinden ve reçel akmakta ve akan bu güzel sayesinde mantarlı bölgenin kurup kaşıntıdan arınması sağlanmaktadır.

Hindistan Cevizi Yağı

Ellerinde ayaklarında veya cildinin herhangi bir bölgesinde mantar oluşan kişiler tedavi için Hindistan cevizi yağından da faydalanabilirler. Hindistan cevizi başta e vitamini olmak üzere antioksidan maddeleri de bünyesinde bulunduran bir yağdır. Hindistan cevizinin içerisinde bulunan cilde faydalı bileşenler ile mantar sorunu tedavi edilebilir. Mantar tedavisinde Hindistan cevizinin kullanılabilmesi için Hindistan cevizi yağının pamuk yardımı ile mantar bulunan bölgenin üzerine sürülmesi gerekir. Hindistan cevizi yağı sürülen bölge 10-15 dakika kadar böyle bekletilmelidir. Bu yöntem gün içerisinde 3 defa uygulanabilir. Öyle ki Hindistan cevizi yağı sürülen bölgenin yağı emdiği görüldüğü zaman bölgeye tekrar yağ takviyesi yapılabilir. Hindistan cevizi yağının sürülmesi ile birlikte mantar bulunan bölge kuruyacak ve bölgede yenilenme meydana gelecektir.

Elma Sirkesi

Cilt mantarına karşı ne iyi gelir sorusuna elma sirkesi kullanımı da gösterilebilir. Elma sirkesinin kullanılması ile birlikte hücrelerin yenilenmesi ve onarılması sağlanacaktır. Elma sirkesi özellikle ayaklarda meydana gelen mantar enfeksiyonunun kısa süre içerisinde tedavi edilmesini sağlar. Mantar tedavisinde elma sirkesinin kullanılabilmesi için bir kabın içerisine bir miktar elma sirkesi eklenir. Elma sirkesi eklenen kabın içerisine mantar bulunan ayak yerleştirilir ve yarım saat kadar ayak bu su içerisinde bekletilir. Elma sirkesi bulunan su içerisinde bekletilen ayaklar yumuşayacak ve bu sayede bölgedeki mantar enfeksiyonu kısa süre içerisinde tedavi edilecektir.

 

 

İçeriği Oylayın

Yorum yapın