Ciltte Kızarıklıklar Neden Olur, Ne İyi Gelir?

Ciltte kızarıklıklar farklı etkenler sonucunda ortaya çıkabilen reaksiyonlardır. Özellikle yaz aylarında güneş ışınlarının etkisi ve yanlış kozmetik ürünlerinin kullanılması nedeniyle cilt kızarıklığı görülebilir. Ayrıca yüzü temizlemek için kullanılan ve cilt tipine uygun olarak seçilmeyen temizleyiciler de yüzü tahriş ederek cildin kızarmasına neden olabilir. Bu kızarıklıklar ayrıca yüzde bulunan tüylerin alınması sonucunda veya sivilceler sonucunda da oluşabilirler. Cildin kızarması sonucunda bu durumunu nasıl tedavi edilebileceği konusunda araştırma yapan kişilerin sayısı artış gösterir. Evde uygulanabilecek doğal tedavi yöntemleri ile cilt üzerinde meydana gelen kızarıklıkların ortadan kaldırılabilmesi mümkün olacaktır.

Aloe Vera Jeli Kullanımı

Ciltte kızarıklıklar kişileri rahatsız edebilecek boyuta geldiğinde farklı tedavi yöntemleri uygulanmaya başlanabilir. Özellikle yüzde meydana gelen kızarıklıklar kişileri daha çok rahatsız eder. Bu rahatsızlıkların ortadan kaldırılabilmesi ve cilt tonunun eşitlenebilmesi için aloe vera jeli kullanımı önerilir. Aloe vera jeli kızarıklıkların ortadan kaldırılmasını sağlayacak ve bu sayede yüzdeki kızarıklıkların azalmasına yardımcı olacaktır. Cilt yüzeyinde meydana gelen kızarıklıkların tedavi edilebilmesi için eczanelerden aloe vera jeli alınabilir. Eczaneden alınan aloe vera jeli gün içerisinde 2 defa kızarıklık bulunan bölgeye uygulanmalıdır. Aloe vera jelinin uygulanması ile ciltteki renk değişimleri hafifletilebilir ve kızarıklıklar ortadan kaldırılabilir. Ayrıca evde aloe Vera bitkisini büyüten kişiler de bitkinin 1 adet yaprağını ortadan keserek içerisindeki jeli kullanabilirler. Bitkinin içerisinden çıkan jel gün içerisinde sabah ve akşam olmak üzere iki defa cilde uygulanır. Uygulanan jel ile kızarıklıklar ortadan kaldırılır ve kişiler daha doğal bir cilde sahip olur.

Yeşil Çay Kullanımı

Ciltte kızarıklıklar oluşmaya başladığı andan itibaren kontrol altına alınmak için farklı yöntemler uygulanabilir. Yeşil çay ciltte ve yüzde bulunan kan damarlarını oluşturduğu kızarıklıkların tedavisinde kullanılabilir. Yüzde bulunan kan damarlarının büzüşmesi ile kızarıklık sorunu ortadan kaldırılabilir. Yeşil çayın ciltte ve yüzde meydana gelen kızarıklıkların tedavisinde kullanılabilmesi için şu adımlar takip edilebilir:

Kızarıklığın tedavisi için 2 adet poşet yeşil çay yeterli olacaktır. Mürşit Yeşilçay bulunmayan kişiler bunun yerine 2 yemek kaşığı toz yeşil çaydan da faydalanabilirler. Poşet yeşil çay veya toz yeşil çay 1 bardak sıcak su içerisine eklenerek yaklaşık 10 dakika kadar kaynatılır. Evde edilen bu karışım bir kabın içerisinde alınarak ılıtılması sağlanır. Yüzü ve cildi yakmayacak bir kıvama kavuşan yeşil çay içerisine temiz bir havlu batırılır. Yeşil çaya batırılan havlu kızarıklık bulunan bölgenin üzerine uygulanır. Havlu yüzde veya cilde yaklaşık 10 dakika kadar bekletilir. Bu yöntem sayesinde ciltteki ve özellikle yüzdeki kızarıklıkların hafiflediği görülecektir. Bu tarifi uygularken havlunun temiz olmasına ve yeşil çayın sıcak olmamasına dikkat edilmesi gerekir. Kızarıklıklar için yeşil çayın kullanımında özellikle nane çayı ve papatya çayı etkili olacaktır. Ancak hassas ve sivilce eğilimli ciltlere sahip olan kişilerin nane çayını kullanırken dikkatli olmaları gerekir.

Hindistan Cevizi Yağı

Ciltte kızarıklıklar oluşmaya başladığında Hindistan cevizi yağı kullanılarak bu kızarıklıkların yatıştırılması sağlanabilir. Ciltteki kızarıklıkların hafifletilebilmesi için Hindistan cevizi yağı kızarıklık bulunan bölgeye uygulanarak hafif şekilde masaj yapılır. Bu yöntem çok yağlı ve sivilce eğilimli ciltler için önerilmemektedir. Çünkü Hindistan cevizi yağı ciltteki yağ seviyesini arttırarak daha fazla sivilce çıkmasına neden olabilir. Hindistan cevizi yağının kullanılması ile ciltte meydana gelen kızarıklıklar hafifletilecek ve cilt daha doğal bir renge kavuşacaktır.

Yulaf

Cilt yüzeyinde meydana gelen kızarıklıkları tedavi edilebilmesi için kullanılabilecek bir diğer tedavi yöntemi ise yulaf maskesidir. Yulaf ezmesi özellikle Güneş sonucunda ortaya çıkan kızarıklıkların tedavisinde kullanılabilen bir yöntemdir. Ayrıca egzama veya cildin tahriş olması gibi sorunlar nedeniyle ortaya çıkan kızarıklıklar da yulaf maskesi ile ortadan kaldırılabilir. Bu yöntemin uygulanabilmesi için yulafın içerisinde bir miktar kadar su eklenerek yulaf maskesi elde edilir. Elde eden bu yulaf maskesi kızarıklık bulunan bölgeye sürülür ve yarım saat kadar bekletilir. Bu maskeyi su yerine süt ile deneyerek kızarıklıkların daha kısa sürede tedavi edilmesi sağlanabilir. Yulaf maskesi kullanılarak kızarıklıklar tedavi edilebileceği gibi yüzün daha canlı bir renge sahip olması da sağlanabilir.

Salatalık Kullanımı

Ciltte kızarıklıklar oluşmaya başladığında kullanılabilecek bir diğer doğal tedavi yöntemi ise salatalıktır. Salatalık sahip olduğu vitamini ve mineraller sayesinde cilt üzerinde meydana gelen kızarıklıkların tedavi edilmesini sağlar. Ayrıca salatalığın büyük çoğunluğu su olduğu için cildin daha sulu olmasını da sağlayacaktır. Salatalığın kızarıklık tedavisinde kullanabilmesi için salatanın ince dilimler halinde doğranması gerekir. Doğranan salatalık dilimleri cilt üzerinde bulunan kızarıklıkların üzerinde konularak 20 dakika kadar bekletilir. Salatalık dilimlerinin 20 dakika bekletilmesi ile meydana gelen kızarıklıklar salatanın içerisinde bulunan c vitamini sayesinde azaltılacaktır.

 

İçeriği Oylayın

Yorum yapın