Çocuklarda Burun Tıkanıklığına Ne İyi Gelir?ne iyi gelir

Çocuklarda burun tıkanıklığı, burun içi yarası veya sinüslerden kaynaklanan bir durum olarak karşımıza çıkmaktadır. Genelde burnun tıkalı olduğu dönemlerde sızı şeklinde gelen bir burun ağrısı hem çocuğu hem de aileyi rahatsız etmektedir. Burun tıkanıklığından dolayı çoğu zaman çocuk nefes alıp verirken zorlanır ve hırıltı şeklinde bir ses çıkartır. Bu da burnunun ciddi derece de tıkalı olduğu anlamına gelir. Diğer bir teoriye göre de çocuklarda görülen burun tıkanıklığının bir diğer nedeni olarak sinüzit, bronşit ve iltihaplar gösterilmiştir.

Çocuklarda Burun Ağrısına Ne İyi Gelir?

  • Çocuklarda burun tıkanıklığının neden kaynaklandığını bilmek tedavinin tercihi için önemlidir.
  • Eğer burun sinüzitten dolayı tıkalı ise bunun için öncelikle acı kavunun suyunu sıkılır ve bir kabın içerisine alınır. Ardından çocuğun burun deliklerine birer damla şeklinde damlatılır.
  • Burnun tıkalı olduğu dönemler de çocuğun burun deliklerine bir parça tereyağı ilavesi yapılır ve bekletilir. Beş dakikanın ardından tıkalı olan burun kendiliğinden açılma gösterecektir.
  • Burunun tıkalı olduğu günler de tıkalı buruna birkaç damla zeytinyağı damlatılır.
  • Burun içinde bir yara olması halinde buru tıkalı olabilir ve çocuğa ağrı hissi verir. Bunun için öncelikle servi kozalağının tozu ile incir bir kabın içerisinde ezilir ve bir krem halinde getirilir. Ardından bu krem ile yara olan bölgenin bakımı sağlanır. Eğer çocuğun yaşı 7’den aşağı da ise bu işlemde biraz zorlanabilirsiniz. Bunun yerine burun damlalarını tercih edebilirsiniz.
  • Tırnak ucu kadar taze kaymağı burun deliklerinden içeriye doğru hafifçe itin bu yöntem tıkalı olan burnun rahat açılmasını sağlayacaktır.
  • Burun tıkanıklığına iyi gelen bir diğer yöntem ise buhardır. Geniş bir kabın içerisine sıcak su ilave yapın ve çocuğun buharı çekmesini sağlayın. Tıkalı olan burnu gelen buhar ile rahatça açılacaktır. Eğer çocuğun yaşı küçük ise bu yöntemin yerine sıcak bir banyo yaptırmayı tercih edebilirsiniz.
  • Çocuğun gün içerisinde çok fazla miktarda ılık su içmesini sağlayın. Eğer su içmekten hoşlanmıyor ise bunun yerine bitki çaylarını (böğürtlen, elma) da tercih edebilirisiniz.

Benzer Konular :

Çocuklarda Kusmaya Ne İyi Gelir?

Çocuklarda İshale Tıkanıklığına Ne İyi Gelir?

Çocuklarda Öksürüğe Ne İyi Gelir?

Çocuklar İle İlgili Diğer Konular İçin Tıklayınız

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir