Çocuklarda Burun Tıkanıklığına Ne İyi Gelir?ne iyi gelir

Çocuklarda Burun Tıkanıklığı, çocuklarda huysuzluğa ve rahatsızlığa neden olabilen ve anneye de sıkıntı veren bir çocuk rahatsızlığıdır. Eğer çocuklarda meydana gelen burun tıkanıklığı başka hastalıklara bağlı değilse bu sorun genellikle evde yapılabilecek doğal yöntemlerle kısa bir zamanda giderilebilir. Bu yöntemlerin en basiti ise çocuğa sıcak su ile yaptırılan banyo buhar yardımıyla tıkalı burunun açılmasına ve çocuğun rahatlamasını sağlar. Veya buruna birkaç damla tuzlu su sıkılması da tıkalı burunu açarak rahatlamaya yardımcı olabilir.

Çocuklarda burun tıkanıklığı için doğal yöntemler

Buhar: Burun tıkanıklığı için buhar, tıkanmayı meydana getiren mukusun yumuşayarak dışarıya çıkmasını sağlar. Çocuklarda burun tıkanıklığına çözüm olabilecek en iyi yöntemlerden birisi olan buharı, banyoda uygulayabilirsiniz. Başka bir yöntem ise bir kabın içinde su kaynatarak çıkan buharı çocuğunuzun hafifçe solumasına yardımcı olabilirsiniz. Ancak çocuğunuzun burnu tamamen tıkalı ise kaynayan suyun içine 1 tutam taze nane yaprağı veya okaliptüs atabilirsiniz. Buhar uygulamasını yaptıktan sonra çocuğunuzun hın kırmasına yardımcı olarak burnunu güzelce temizleyin.

Tuzlu Su: Burun tıkanıklığı için, eczanelerde satılan “deniz suyu” tıkalı olan burnu açmak için kullanıldığında çocuğunuzun tıkalı burnunun kısa zamanda açılmasını sağlayacaktır. Ayrıca tuzlu suyu evde kendinizde hazırlayabilirsiniz. Tuzlu suyu hazırlamak için, 1 su bardağı ılık suyun içine 1çay kaşığı sofra tuzunu ilave ettikten sonra iyice karıştırarak tuzun erimesini sağlayın ve çocuğunuzun kafasını geriye doğru tutarak tuzlu sudan birkaç damla burun deliklerine damlatın. Eğer damlalığınız yoksa bir çay kaşığı yardımıyla damlatabilirsiniz. Ardından çocuğunuzun burun deliklerine hafifçe parmaklarınızla masaj yaparak mukusun yumuşamasını sağlayın ve yumuşayan mukusu temizleyerek dışarıya çıkartın.

Çocuklarda Burun Tıkanıklığı İçin Alınacak Diğer Önlemler

Ç ocuklarda Soğuk algınlığı beraberinde azalan iştah kaybı ve su kaybı çocuklarda sinirlilik, huzursuzluk ve rahatsızlığa sebep olabilir. Bu gibi rahatsızlıkları önlemek için hastalık süresince çocuğunuza bol bol sıvı ve sıvı içiren gıdalar içirmeye yedirmeye özen gösterin.

Hastalık süresince çocuğunuzun üzerini sıcak bir battaniye ile örterek çocuğunuzun terlemesine yardımcı olun çocuk hastalığını ter ile atacaktır.

Çocuğunuzun burun tıkanıklığı soğuk algınlığı ve grip nedeni ile meydana gelmiş olabilir. Böyle durumlarda diğer belirtileri de göz önünde tutmanız gerekir. Çocuğunuzun halsiz ve bitkin olup olmadığına gözlerde oluşan kızarıklıklara, ateşini ölçerek ateşi kontrol altında tutun ve öksürüğüne dikkat edin. Yetişkin insanlarda yıl boyunca soğuk algınlığına yakalanma riski 3-4 defa tekrarlanabilirken çocuklarda bu oran 8-10 defaya çıkabilmektedir.

Burun tıkanıklığı için yukarıda sıraladığımız doğal çözümlerle bebeklerde, yetişkinlerde ve çocuklarda meydana gelen burun tıkanıklığına çözüm olarak kullanılabilir. Ancak uygulanan bu yöntemler 2-4 gün içinde tıkanıklığa iyi gelmediyse ve başka belirtilerde izleniyorsa mutlaka bir hekime doğru teşhis için başvurulmalıdır.

Benzer Konular :

Bebeklerde Burun Tıkanıklığına Ne İyi Gelir?

Burun Kanamasına Ne İyi Gelir?

Burun Nezlesine Ne İyi Gelir?

Burun Tıkanıklığına Ne İyi Gelir?

Çocuklar İle İlgili Diğer Konular İçin Tıklayınız

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir