Çocuklarda İshal İçin Ne İyi Gelir?

Çocuklarda ishal sorunu enfeksiyonlardan veya bazı besinlerin tüketiminden meydana gelebilir. İshal sorunu özellikle sıcak havalarda ortaya çıkabilen bir rahatsızlıktır. Çocukların ishal olması durumundan çeşitli tedavi yöntemleri ile bu durumun hafifletilmesini sağlanabilir. Meydana gelen ishal sorununun tedavi edilebilmesi için çocukların bir süre dinlendirilmesi ve ardından ishali kesen yiyecekler ile beslenmesi oldukça önemlidir.

Pirinç Kullanımı

Çocuklarda ishal sorunun tedavi edilebilmesi için düşük lifli gıdalar kullanılmalıdır. Düşük lifli gıdalardan birisi olan pirinç tüketildiği takdirde ishal sorunu anında ortadan kalkacaktır. İshal olan çocuklara yağsız pirinç pilavının yapılması ve bir tabak kadar yedirilmesi önerilmektedir. Yağsız ve lapa şekilde hazırlanan pirinç pilavı ile ishal sorunu kısa süre içerisinde ortadan kalkacaktır.

Muz Tüketimi

Çocuklardaki ishal sorununun tedavisinde kullanılabilecek besinlerden birisi de muzdur. Muz potasyum bakımından zengin bir besindir ve çocuklarda meydana gelen ishal sorununun tedavisinde kullanılır. Uzun süreli süren ishallerde vücutta potasyum kaybı yaşanabilir. Vücudun kaybettiği potasyumu tekrar kazanabilmesi için potasyum bakımından zengin olan muzun tüketilmesi önerilir. Muzun tüketilmesi ile birlikte ishal sorununun hafiflediği ve ishalin mide vermiş olduğu zararların ortadan kaldırıldığı görülecektir.

Şeftali Tüketimi

Çocuklarda ishal sorunu görülmesi durumunda tüketilebilecek besinlerden birisi de şeftalidir. Özellikle mevsiminde şeftali tüketilmesi ile birlikte ishal problemi kısa süre içerisinde ortadan kalkacaktır. İshal döneminde çocuklar potasyum kaybı yaşarlar. Potasyum kaybının tedavi edilebilmesi için kullanılabilecek besin kaynaklarından birisi de şeftali olacaktır. Şeftali tüketilmesi ile birlikte vücudun ihtiyacı olan potasyum yerine getirilecek ve ishal problemi ortadan kalkacaktır.

Limonlu Kahve Kürü

Çocuklarda ishal sorunu limonlu kahve kullanılması ile kısa süre içerisinde tedavi edilecektir. Limonlu kahvenin tüketilmesi ile birlikte ishal ve ishal sonucunda ortaya çıkan karın ağrısı ortadan kalkacaktır. Bu yöntemin uygulanabilmesi için bir tatlı kaşığı Türk kahvesi ve yarım limon suyu yeterli olacaktır. Türk kahvesinin üzerine yarım limon suyu damlalar halinde konularak katı bir kıvam elde edilmelidir. Limon ve kahvenin karıştırılması ile elde edilen macun kıvamı çocuklara yedirilerek bağırsakların kısa süre içerisinde toparlanması sağlanabilir. Limonlu kahve tüketimi ayrıca ishal olan çocuklarda meydana gelen kusma problemine de ortadan kaldıracaktır.

Haşlanmış Patates

İshal probleminin görülmesinin ardından çocukların tüketmesi gereken besinlerden birisi de haşlanmış patatestir. Haşlanmış patatesin çocuklara tüketilmesi ile birlikte patatesin içerisinde bulunan nişasta ishali kısa süre içerisinde kesecektir. Uzun süreli ishal görülen çocuklarda haşlanmış patatesin tuzlanarak çocuklara yedirilmesi önerilmektedir. Haşlanmış patatesin tüketilmesinin ardından ishal sorunu ortadan kalkacak ve çocuklar rahat bir nefes alabilecektir.

Bal ve Zencefil Karışımı

İshal sorunu ile mücadele eden çocukların tüketebileceği karışımlardan birisi de bal ve zencefil karışımıdır. Bal ve zencefilin karıştırılarak çocuklara yedirilmesinin ardından ishal sorunlu dakikalar içerisinde çözülecektir. Bu karışımın elde edilebilmesi için bir tatlı kaşığı bal ve 1 tatlı kaşığı zencefil yeterli olacaktır. 1 tatlı kaşığı balın içerisinde 1 tatlı kaşığı zencefil eklenerek homojen bir kıvam alana kadar karıştırılması gerekir. Elde edilen bu karışımı çocuklara yedirildiğinde kısa süre içerisinde ishal sorununun ortadan kalktığı görülecektir. Bal ve zencefil tüketilmesi ayrıca çocukların bağışıklık sisteminin daha güçlü olmasını sağlayacak ve ishal durumlarının daha az görülmesine neden olacaktır.

Elma Püresi

İshal sorunu ile karşılaşan çocukların tüketmeleri gereken besinlerden birisi de elma püresidir. Elma püresini tüketilmesi ile birlikte sindirim sistemi daha sağlıklı şekilde çalışacak ve çocuklar yaşadıkları ishal sorunundan kısa süre içerisinde kurtulacaklardır. İshal tedavisinde elma püresinin kullanılabilmesi için 1 adet orta boy elmanın yıkanıp kabuklarının soyulması ve ardından püre haline getirilmesi gerekmektedir. Püre haline getirilen elma çocuklara bir yemek kaşığı yedirilmelidir. 1 tatlı kaşığı elma püresi yiyen çocuklar hem ishal probleminden kurtulacak hem de vücutlarının ishal sonucunda kaybettiği vitaminleri geri alacaklardır.

Havuç Tüketimi

Çocuklarda ishal sorunu sık sık görülen bir hastalıktır. Bu hastalığın sonucunda çocuklar çok fazla su kaybederler. Suya ek olarak çocuklar bazı vitamin ve mineralleri de ishal sonucunda kaybedebilirler. İshal olan çocuklara bazı besinlerin yedirilmesiyle çocuklar hem ihtiyacı olan suyu hem de ihtiyacı olan mineralleri alabilirler. İshal sorunu ile mücadele eden çocuklara yedirilebilecek besinlerden birisi de havuçtur. Ancak ishal tedavisinde havucun çiğ şekilde yedirilmesi önerilmez. Bunun yerine orta boy 2 adet havucun yıkanıp kabuklarını soyulması gerekir. Kabukları soyulan havuçlar sıcak su içerisinde 10 dakika kadar haşlanır. Yumuşak bir kıvam alan havuçlar püre haline getirilir ve çocuklara bir yemek kaşığı yedirilir. Havuç püresi yiyen çocuklar kısa süre içerisinde ishal probleminden kurtulacaklardır. Ayrıca havuç tüketilmesi ile birlikte çocukların kaybetmiş olduğu vitamin ve minerallerin de vücuda geri kazandırılması sağlanacaktır.

 

 

İçeriği Oylayın

Yorum yapın