Çocuklarda İshale Ne İyi Gelir?ne iyi gelir

İshal, özellikle yaz aylarında hayat standardımızı azaltan hastalıklarından olan ishal basit bir rahatsızlık gibi algılansa da çocukları ayağa kalkamayacak duruma getiren oldukça zor bir hastalıktır. Hatta günümüzde 1-6 yaşları arasındaki çocuklarda ishal ülkemizde ikinci sıradaki ölüm sebebidir.

İshal Nedir?

İshal, normal dışkıya oranla oldukça sulu ve dışkılama sayısı artan duruma ishal denir. İshal belirtileri acil ve sulu dışkılama olarak bilinir. Bunların yanı sıra ağızda kuruluk ve susuzluk hissi, yüksek ateş, halsizlik, kusma, bulantı ve karın bölgesinde oluşan ağrı ve gaz gibi durumlar sayılabilir. Çocuklarda  ishalin oluş şekli çeşitli faktörlere bağlı olarak sıralanabilir. Bu faktörlerden en önemlisi de çevreyle ilgili olanlardır. Bunlardan bazıları kanalizasyon sorunu, içme suyunun sağlıksız olması, fakirlik ve sağlıksız evlerde yaşama ayrıca sağlıksız ve yetersiz besinler ishalin sebeplerinden olarak sayılabilir.

Evde İshal Tedavisi:

İshal vakalarında vücudun kaybettiği sıvı sebebiyle çocuklar oldukça bitkin ve halsiz bir duruma gelirler. Bu nedenle öncelikle yapılması gereken vücudun kaybettiği sıvının çarçabuk yerine konması gerekmektedir. Çocuklar her sıvı dışkılama sonrasında kaynatılarak ılıtılmış su içmeliler. Ayrıca ağızdan uygulanan sıvı tedavisi (AST)adı verilen bu tedavi şekli hastalar tarafından kullanılarak ishalden kurtulmaya yardımcı olmuştur. AST tedavisinde uygulanan şeker ve tuz karışımı paketler halinde eczaneden alınabileceği gibi evde de kolaylıkla hazırlanabilir. 1 litre kadar kaynatılarak ılıtılmış suyun içine 1 tatlı kaşığı tuz ve 1 çorba kaşığı toz şeker ilave edilerek karıştırılır ve her sulu dışkılama sonrasında yarım su bardağı kadar içilir. Bu karışım ishal tedavisi için oldukça önemlidir. Ayrıca normal günlerde tüketilen besinlerde değişiklik yaparak ishalin yoğunluğu azaltılarak tedavi edilebilir.

İshale Ne İyi Gelir:

Zencefil: ishal esnasında gün içerisinde tok karnına bir su bardağı zencefil çayı tüketilerek vücudun ishal sebebiyle vücudun kaybetmiş olduğu sıvıyı yerine koymanın yanı sıra şiddetli ishalinde önü alınmış olur. Ayrıca aynı şekilde hazırlanan civanperçemi, meyan kökü ve nane çayları da ishalin azaltılması için tüketilebilir.

Bal: Bakteri sebebiyle meydana gelen ishal tedavisinde bal kullanabilirsiniz. ½ lt suya 4 çorba kaşığı bal karıştırıldıktan sonra yarım litre ballı suyu çocuklara gün içinde yayarak içirin

Keçiboynuzu Tozu: ishal için pektin maddesi olarak oldukça zengin bir içeriğe sahip olan keçiboynuzu  anti- viral bir etkiye sahiptir. Özellikle bebek ishallerinde kullanılabilecek keçiboynuzu tozundan 1 kahve kaşığı kadar bebek mamalarına ilave ederek kullanabilirsiniz.

Patates Çorbası: ishalin tedavisi için bir tencere az yağı ve salçasız koyu bir patates çorbası hazırlayın ve bu çorbayı gün içerisinde çocuklara içirin. Patates çorbası bağırsakların ve sindirim sisteminizi normale döndürecektir.

Elma Sirkesi: içeriğinde bulunan antiseptik sayesinde sindirim yolunun ve bağırsakların temizlenmesinde önemli bir rol oynar. Elma sirkesinde bulunan pektin maddesi sulu dışkının katılaşmasına yardımcı olarak ishalin yavaşlamasını sağlar. Çocuklar için 1 su bardağına 1-2 damla damlatılarak içirilir.

Benzer Konular :

Çocuklarda Kusmaya Ne İyi Gelir?

Çocuklarda Burun Tıkanıklığına Ne İyi Gelir?

Çocuklarda Öksürüğe Ne İyi Gelir?

Çocuklar İle İlgili Diğer Konular İçin Tıklayınız

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir