Çocuklarda Kabızlığa Ne İyi Gelir? Sindirim Sistemini Düzenleyen Besinler

Çocuklarda kabızlık sık sık görülebilen bir problemdir. Kabızlık probleminin ortaya çıkması ile birlikte çocuklar çok sık tuvalete gitmeye ve tuvaletlerini yaparken zorlanmaya başlarlar. Yaşana bu kabızlık sorunu çocuklarda başka olumsuz durumları da neden olabilir. Kabızlık sonucunda çocukların tuvaletlerini yapamamaları durumunda karın ve mide ağrısı ile karşılaştıkları görülmüştür. Ayrıca kabızlık sorunu ve mide kramplar girmesine ve karnının şişmesine de neden olmaktadır. Kabızlık sorunu ile mücadele eden çocuklar evde tüketebilecekleri bazı besin maddeleri ile kabızlık sorununu dakikalar içerisinde çözebilirler.

Elma Tüketimi

Çocuklarda kabızlık sorununu tedavisinde kullanılan ilk besin elmadır. Elma lif bakımından zengin bir besindir ve bağırsağın daha hızlı çalışmasını sağlar. Elmanın tüketilmesi ile birlikte çocukların kısa süre içerisinde tuvalete çıkmaya başladıkları görülecektir.

Zeytinyağı ve Limon Karışımı

Çocuklarda kabızlık sorununun tedavi edilebilmesi için kullanılabilecek yöntemlerden birisi de zeytinyağı ve limon karışımıdır. Bu karışımın elde edilebilmesi için bir yemek kaşığı zeytinyağı ve 1 yemek kaşığı limon suyu gerekmektedir. Zeytinyağı ve limon suyu karıştırılarak elde edilen karışım her sabah çocuklara aç karnına yedirilmelidir. Zeytinyağı ve limon suyu karışımı sayesinde çocukların kısa süre içerisinde tuvalete çıktıkları görülecek ve kabızlık sorunlarının ortadan kalktığına şahit olunacaktır.

Rezene Kullanımı

Çocuklarda kabızlık sorunu rezene kullanımı ile de tedavi edilebilir. Rezene tohumlarını kullanılması ile birlikte çocuklardaki kabızlık sorunu ortadan kalkmakta ve çocuklar kısa süre içerisinde tuvalete çıkabilir. Kabızlık tedavisinde rezenenin kullanılabilmesi için kaynamış su içerisine rezene tohumlarının eklenmesi gerekir. Kaynamış su içerisinde rezene tohumları eklendikten sonra yaklaşık 10 dakika kadar kaynatılıp ardından demlenmeye alınmalıdır. Elde edilen karışımı demlendikten sonra süzgeçten geçirilmeli ve soğuduktan sonra çocuklara yudum yudum içerilmelidir. Bu karışım sayesinde çocuklar kısa süre içerisinde kabızlığın meydana getirdiği sorunlardan kurtulacaktır.

Kuru Erik

Kabız olan çocukların doğal müshil olarak adlandırılan yiyecekleri tüketmesi önerilir. Doğal müshil olarak adlandırılan yiyeceklerden ilki kuru eriktir. Kuru eriğin tüketilmesi ile birlikte bağırsaklardaki suların çekilmesi ve kabızlığın hafifletilmesi sağlanacaktır. Kuru erik tüketen çocuklar kısa bağırsaklarda meydana gelen hareketlenme sonucunda kısa süre içerisinde tuvalete çıkabilecektir. Kuru erik gün içerisinde 3 veya 4 adet çocuklara yedirilebilir. Çocuklar kuru erik tükettikten sonra kısa süre içerisinde tuvalete çıkacak ve kabızlık sorunundan kurtulacaktır.

Kivi

Kabızlık sorununu tedavisinde sindirim sistemini düzenleyen ve lif içeren gıdalar oldukça önemlidir. Lif bakımından zengin olan kivinin tüketilmesi ile birlikte sindirim sisteminin daha sağlıklı şekilde çalışması sağlanacaktır. Kivinin tüketilmesi aynı zamanda bağırsaklardaki hareketliliğinin artmasına yardımcı olacak ve bu şekilde bağırsakların daha sağlıklı çalışması sağlanacaktır. Lif bakımından zengin olan kivinin çocuklara yedirilmesi ile çocukların kabızlık sorunu tedavi edilecektir.

Armut

Bağırsaklarda su bulunmaması kabızlık sorununa neden olabilmektedir. Kabızlık sorunlarının çözülebilmesi için bağırsaklara suyun çekilmesi gerekmektedir. Bağırsaklara yeterli miktarda su çekilmesinin ardından bağırsaklar sağlıklı şekilde çalışmaya ve hareket etmeye başlayacaktır. Bağırsaklara suyun çekilebilmesi için tüketilebilecek besinlerden birisi de armut olacaktır. Armudun çocukları tüketilmesi ile birlikte bağırsaklara suyun gitmesi sağlanacak bu şekilde bağırsaklar harekete geçecektir. Bağırsakların harekete geçmesi ile birlikte kabızlık sorunu da hafifletilip ortadan kaldırılabilecektir. Armut dilimlenerek çocuklara gün içerisinde yedirilebilir. Armudun yedirilmesi ile birlikte çocuklara kısa süre içerisinde tuvalete çıkacak ve kabızlığını yaratmış olduğu sorunlardan kurtulacaktır.

Kahveli Süt

Çocuklarda ve yetişkinlerde görülen kabızlık sorunu ile mücadelede kahveli sütten de faydalanabilmek mümkündür. Kahve tüketimi normalde küçük yaştaki çocuklara zararlı olsa da bağırsakların harekete geçirilebilmesi için kahveli süt tüketimine tolerans gösterilebilir. Özellikle çocuklar 3 günden uzun süredir tuvalete çıkamıyorsa kahveli sütün kullanılmasında fayda vardır. Kahveli süt tüketen çocukların kısa süre içerisinde tuvalete gitti ve bağırsaklarının rahatladığı görülmüştür. Kahvede sütünü yapılabilmesi için granül kahveden ya da klasik Türk kahvesinden faydalanabilmek mümkündür. Granül kahve veya klasik Türk kahvesinin içerisinde ılık süt eklenerek karıştırılır. Kahvenin hazırlanmasının ardından bir fincan kadar çocuklara içirilebilir. Kahvede süt tüketimi ile çocuklar kısa süre içerisinde kabızlık sorununun ortaya çıkardığı şişkinlik durumundan da kurtulacaktır.

Limonlu Yoğurt

Çocuklarda kabızlık sorunu görülmesi durumunda kullanılabilecek yiyeceklerden birisi de limonlu yoğurttur. Limonlu yoğurt evde uygulanabilecek ve kabızlık kısa süre içerisinde çözebilecek tedavi yöntemlerinden birisidir. Limonlu yoğurdun hazırlanabilmesi için birkaç yemek kaşığı yoğurdun içerisine yarım limonun suyu sıkılır. Yoğurt ve limon homojen bir hal alana kadar karıştırılır ve ardından tüketilir. Limonlu yoğurdun tüketilmesi ile birlikte bağırsakların rahatladığı görülecektir. Bu yöntem kabızlık durumlarında günde bir kase yoğurt ile denenebilir. Çocuklara limonlu yoğurt yedirilmesi ile birlikte birkaç dakika içerisinde bağırsakların hareketlendiği ve çocukların harekete geçtiği görülecektir.

 

İçeriği Oylayın

Yorum yapın