Çocuklarda Kusmaya Ne İyi Gelir?ne iyi gelir

Çocuklarda kusma, aşırı yükselen ateşi olan çocuğun şikayetleri arasında sürekli kusma da vardır. Bu gibi durumlarda hastalığın nedenine ve hekimin önerilerine göre davranmak gerekir. Kusma şikayetlerin de hastalık sebebiyle, midenin besinleri kaldıramaması neden olabilmektedir. Ayrıca çocuğun kusma nedenleri arasında midesini üşütmüş, mikrop almış veya yediği her hangi bir gıdadan dolayı midesi bozulmuş ise kusmaya iyi gelecek bazı önerilerimiz olacak. Ancak çocukta kusma şikayeti uzun sürüyor ve geçmiyorsa mutlaka bir sağlık kuruluşuna başvurmakta fayda vardır.

Kusan Çocuğa Evde Ne Yapılabilir?

Çocuklarda kusmaya ne iyi gelirKusan çocuğun sıvı kaybı önlenmeli ve çocuğa bol bol su içirilmelidir. Su midede oluşan asitleri tesirsiz şekle gelmelerini sağlayacaktır. Çocuğun uyuması sağlanmalıdır. Çünkü uyku hali özellikle midenin rahatlamasına ve boşalmasına yardımcı olarak kusmayı hafifletir.

Kusan çocuk ferah ve havadar bir odaya alınmalıdır ve oda hafif serin tutulmalıdır.

Çocuk kızarmış ve yağlı gıdalardan ve süt ürünlerinden uzak tutulmalıdır. Mide soğuk içeceklerimi yoksa ılık içeceklerimi kaldırıyor bunun cevabı deneyerek alınmalıdır ve uygun ısıdaki sıvılar ağır ağır içirilmelidir.

Çocuklarda Kusmaya İyi Gelen Doğal Yöntemler:

Türk Kahvesi: Bozulan mideyi bastırmak için Türk kahvesini 1 çorba kaşığı kuru olarak alın ve üzerine 4-5 damla kadar limon sıkarak su yardımıyla çocuğa yutturun. Mideyi rahatlatmak ve bastırmak için bu yöntem işe yarayan pratik çözümlerden bir tanesidir. Çocuğunuza bu pratik yöntemi iç rahatlığıyla uygulayabilirsiniz. Bu uygulamanın her hangi bir zararı yoktur.

Nane limon: Bilindiği gibi bu ikili mide bulantısına ve kusmalara karşı çok iyi gelecektir. Bu karışımı hazırlamak için bir kabın içine 1 adet limonu doğrayarak ekleyin ve üzerine 1 çorba kaşığı kadar kuru nane ilave ettikten sonra 1-2 su bardağı su ekleyerek 5 dakika kadar kaynamaya bırakın. Nane limon karışımını verilen sürenin sonunda ocaktan alıp süzdürerek hafif ılıdıktan sonra tatlandırarak kusan çocuğunuza belli aralıklarla içirin. Bu yöntemlerin yanı sıra kusma şikayetlerine iyi gelen bazı bitkilere de birlikte göz atalım.

Kusma Şikayetlerine İyi Gelen Bazı Şifalı Bitkiler:

 • Biberiye
 • Limon çiçeği
 • Mentollü nane
 • Melisa yaprağı
 • Karabaş otu
 • Oğul otu
 • Ihlamur
 • Erik çiçeği
 • Lavanta
 • Nane
 • Kantaron çiçeği

Hazırlanışları:

Melisa Yaprağı: Kusma şikayeti olan çocuklar için 1 su bardağı sıcak suyun içine 2 çay kaşığı melisa yaprağı ilave edilerek 10 dakika kadar demlenmesi için bekletilir. Ardından demlenmiş olan karışımı süzerek tatlandırdıktan sonra içilir.

Yukarıda sıraladığımız diğer şifalı bitkilerin hepsi kaynatıldıktan sonra tüketilmektedir. 2 su bardağı suyun içine örneğin yarım çorba kaşığı kadar kantaron yağı ilave edilerek 7-8 dakika kadar kaynatılıp süzüldükten sonra tatlandırılarak kusan çocuğa içirilir. Yukarıdaki şifalı bitlileri örnek olarak verdiğimiz kantaron yağının hazırlandığı şekilde ayrı ayrı kaynatılarak süzüldükten sonra içilir.

Kusan Çocuğa Ne Verilmelidir:

Kusan çocuğun midesi kustuktan sonra 1 saat kadar boş bırakılmalıdır. Bir saatten sonra eğer çocuk isterse 1 çay bardağı kadar su verilebilir.

Çocuk içtiği suyu kusmasa 2 dakika kadar sonra aynı miktarda su tekrar verilebilir. Çocuk içtiği suyu kusmuyorsa ve tekrar istiyorsa belirli aralıklarla su veya portakal suyu az miktarlarda içirilir.

Çocuğun kusması tamamen kesilmişse ve çocuk istiyorsa pirinç çorbası, bisküvi, komposto, yağsız süt ve elma gibi besinler verilebilir.

Yukarıda sıraladığımız besinleri tüketen çocuklar sürekli kusuyorsa çocuk istese bile 2 saat boyunca hiçbir gıda vermeyin. Yinede çocuğunuzun kusması devam ediyor ve geçmiyorsa kesinlikle bir doktora gösterilmesinde fayda vardır.

Çocuklar İle İlgili Diğer Konular İçin Tıklayınız

5 Comments

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir