Çocuklarda Öksürüğe Ne İyi Gelir?ne iyi gelir

Öksürük, bir rahatsızlık belirtisi olabilir. Ancak solunum yollarında veya boğazda oluşan tahriş edici etkisi olan herhangi bir maddeye bağlı olarak bir reaksiyon da olabilir. Öksürük solunum yollarına yerleşen balgamın veya akciğer enfeksiyonlarında ki balgamın dışarıya atılmasını sağlar.

Çocuklarda Öksürüğe Ne İyi Gelir?

  • Çocuğunuzun geceleri öksürüğü artıyorsa yastığının altını destekleyerek dik olarak yatmasını sağlayın. Böylece balgamın veya tükürüğün boğazdan aşağıya inerek tahrişe neden olmasını da önlemiş olursunuz. Ayrıca çocuğunuzun yan veya yüzüstü yatması da tahrişi önlemiş olur.
  • Öksüren çocuğunuzun yattığı odayı devamlı olarak nemli tutun. Bunun için çocuğunuzun odasında su kaynatın ya da odanın havasını kurutmamak için odanın camını hafifçe aralık tutun ve odayı gereğinden fazla ısıtmayın.
  • Öksüren çocuğunuz için gece yatmadan önce boğazını yumuşatmak için ılık bir içecek verin. Süt salgıyı artırdığı için 8 aydan büyük çocuklara bu dönemde süt içirmeyin. 18 aydan büyük olan çocuklara ılık su içine sıkılmış birkaç damla limon suyu ile 1 tatlı kaşığı bal katarak içirebilirsiniz.
  • Çocuğunuzun öksürüğü durup dururken kuru bir öksürük olarak nüksetmişse boğazına yabancı cisim kaçıp kaçmadığını kesinlikle kontrol edin. Eğer her hangi bir cisim kaçmışsa onu çıkarmaya çalışın. Başarılı olamazsanız çarçabuk vakit kaybetmeden bir hekime başvurun.
  • Öksüren çocuğunuzun yanında veya odasında kesinlikle sigara içmeyin. Nedeni ise sigara dumanı ve kokusu hava zerrecikleri yoluyla taşınarak çocuğunuzun öksürüğünü artırarak onu rahatsız eder.
  • Çocuğunuzun öksürüğü artarak 4-5 gün devam edebilir, çocuğunuz öksürük nedeni ile gece

Uyuyamazsa ve boğulurcasına öksürüyorsa boğazında hırıltı varsa veya güçlükle soluk alıp veriyorsa vakit kaybetmeden bir sağlık kuruluşuna başvurun.

Çocuklarda Kusmaya Ne İyi Gelir?

Çocuklarda Burun Tıkanıklığına Ne İyi Gelir?

Çocuklarda İshale Ne İyi Gelir?

Çocuklar İle İlgili Diğer Konular İçin Tıklayınız

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir