Depresyona Ne İyi Gelir?ne iyi gelir

Depresyon, ağlama nöbetleri ve umutsuzluk ile kendini belli eden önemli bir durumdur. Zamanla kişiler de üzüntü, iştahsızlık veya iştahın çok açılması, uyku düzeninin bozulması, keyifsizlik ve sıkıntılı halleri ile karakterize edilebilen bir hastalık halidir. Pek çok kişide görülen bu durum için yaşam tarzının değiştirilmesi veya dengeli bir düzen kurmak yeterli görülebilirken çok ilerlemiş vakalar da ise çeşitli ilaç kullanmaları önerilir. Depresyonun ilk belirtilerini kendinizde hissettiğiniz andan itibaren bir uzman görüşünde bulunmanız gerekebilir. Bilhassa hastalığın fazla ilerlememesi için ilk belirtiler oldukça önemlidir.

Depresyona Ne İyi Gelir?

  • Meyveler; Günlük hayatta çok tüketilmesi gereken meyveler depresyona da oldukça iyi gelmektedir. Bilhassa çilek, kavun, narenciye ve muz gibi meyveler kişilerin kendilerini mutlu hissetmelerine yardımcı olmaktadır. Özellikle günlük bir tane muz strese karşı iyi bir çözüm olabilir.
  • Sebzeler; Uzmanların ortak fikri olan günlük bir porsiyon sebze gerçekten depresyon oluşumunu da engellemektedir. Pek çok hastalık ile mücadele etmek adına günde bir porsiyon çiğ veya haşlanmış sebzeler tüketilebilir. Özellikle brokoli, lahana, kabak, ıspanak, Brüksel lahanası depresyona karşı koruma gösteren sebzelerden bir kaçıdır.
  • Sarı kantaron; Depresyon için önerilen bitki çaylarının ilk başında sarı kantaron gelmektedir. Eğer düzenli olarak kullandığınız doğum kontrol hapları, kanser ilaçları, antidepresanlar veya kalp ilaçları yoksa her gün kendinize bir fincan sarı kantaron çayı hazırlayabilirsiniz.
  • Papatya; Rahat uyumayı sağlayan papatya çayı aynı zamanda kişileri rahatlatıyor ve depresyon sorununun önüne geçiyor. Papatya çayı oldukça etkili bir çaydır ve direk sinir sistemini etkileyebiliyor.
  • Su; Vücutta yer alan toksinlerin atılmasında ciddi çalışmalar gösteriyor ve kendinizi iyi hissetmenizi sağlıyor. İyi ruh halini ortaya çıkaran suyu günlük olarak çok içmeye özen gösterelim ve bu sayede motor fonksiyonlarımızı destekleyelim.
  • Kalsiyum; Herkes bilir ki kalsiyum eksikliği zamanla depresyona yol açıyor. Bunun önüne geçebilmek adına günlük olarak kalsiyum içeren ürünler ile beslenmeye özen gösterelim. Özellikle brokoli, süt, süt ürünleri, soya peyniri ve portakal suyu kalsiyum bakımından oldukça zengindir.

Benzer Konu :

Strese Ne İyi Gelir?

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir