Dereotu Neye İyi Gelir?ne iyi gelir

Genellikle salata ve yemeklere aroma katması ile tercih edilen dereotu, aynı maydanozda olduğu gibi pek çok hastalığa da şifa kaynağı olmaktadır. Dereotu bitkisi, A ile C vitaminleri, demir, manganez ve kalsiyumu bol miktarlarda bünyesinde barındıran şifalı bir bitkidir. Bünyesinde yer alan değerli bileşimler sayesinde vücudu pek çok değişik hastalıklara karşı koruma özelliği sahiptir. Ayrıca kalori açışından oldukça az kaloriye sahip olan dereotu kilo verme bakımından diyet listelerinin ilk sıralarında yerini almaktadır.

Sindirim Sistemi: Dereotu bitkisi pek çok hastalıkta olduğu gibi sindirim sistemi rahatsızlıklarına karşı kullanılmaktadır. Özellikle mide krampları ve mide ağrıları için oldukça yararlı bitkiler arasındadır. Ayrıca dereotu yağı gaz sorunu olanlar için hazmettirici etkilere sahiptir.

Kolesterol: Dereotu bitkisi hakkında 2008 yılında denek hayvanlar üzerinde yapılan bir deneyde özellikle dereotu yapraklarının yüksek kolesterolü dengeleyerek düşürdüğü kanıtlanmıştır. Bu sebeple dereotu kolesterol hastalığı için düzenli olarak kullanıldığında yüksek kolesterole çok iyi gelmektedir.

dere otu 2

Diyabet: Dereotu bitkisi günlük olarak düzenli bir şekilde tüketilmesi sonucunda kan şekerini dengede tutma etkisine sahip bitkiler arasında yerini almaktadır. Bu nedenden dolayı diyabeti kontrol etmek ve dengede tutmak için dereotu bitkisi oldukça şifalıdır.

Antimikrobiyal: Dereotu bitkisinin özelliklerinden bir tanesi de vücutta mikrop üremesini önleyen etkisidir.

Antioksidan: Dereotunun bünyesinde barındırdığı bazı şifalı maddeler vücudu zararlı toksinlerden temizlemektedir. Genellikle sigara tüketimi ile vücutta meydana gelen tahribatı önleyerek en aza düşürme gibi etkilere sahiptir.

Anne Sütü: Dereotu bitkisinin idrar söktürücü ve sindirime sistemine faydalı olan bitkiler arasında ön sıralarda yer almaktadır. Bunların dışında anne sütünü artırıcı etkilere de sahiptir.

Dereotunun İyi Gelen Diğer Özellikleri

 • Dereotu özellikle yemek ve salatalara aroma katmak için kullanılır.
 • Dereotunun idrar söktürücü olarak kullanılmasının yanı sıra tembelleşen metabolizmanın daha aktif ve düzenli çalışmasına yardımcı olur.
 • Dereotu özellikle bayanların adet döneminde meydana gelen ağrıların hafiflemesine yardımcı olmasının yanı sıra adet döneminde kendini gösteren stresi ortadan kaldırır.
 • Dereotu vücudun çok daha güçlü ve dirençli kalmasını sağlar.
 • Dereotu gebelik esnasında ve emziren anneler tarafından da tüketilebilir.
 • Dereotu küçük bebeklerde sıklıkla rastlanan gaz sancıları ve gaz problemine de iyi gelmektedir.
 • Dereotu farklı göz rahatsızlıkları için de oldukça etkilidir.
 • Dereotu uyuşturucu maddeler nedeni ile meydana gelen zehirlenmeler için de oldukça faydalıdır.
 • Dereotu ishale karşı oldukça iyi gelir.

dere otu 3

 • Dereotu bitkisi kalsiyum açısından oldukça zengin bileşimler barındırdığı için kemik ve diş sağlığına karşı çok iyi gelmektedir.
 • Dereotu vücudun farklı bölgelerinde meydana gelen ağrı ve kramplara karşı da iyi gelmektedir.
 • Dereotu bitkisi ağızda çiğnenerek yenirse ağızda hijyen sağlayarak ağız kokusuna engel olur.
 • Dereotu bitkisi çay şeklinde demlenerek tüketilmesi sonucunda uyku sorununu ortadan kaldırır.
 • Dereotunun düzenli olarak tüketilmesi troid rahatsızlıklarına karşı oldukça iyi gelmektedir.
 • Dereotu bitkisi, özellikle öksürük, hapşırık ve alerjiye karşı çok iyi gelmektedir.
 • Dereotu bitkisi günlük olarak düzenli bir şekilde kullanılması sonucunda kilo verdirerek zayıflamaya yardımcı olmaktadır. Kilo verme amaçlı olarak yemeğe başlamadan yaklaşık 10-15 dakika kadar önce bir tutam dereotu tüketmek iştahı kapatır ve çok daha az yemeği sağlar. Bu nedenle belirlenen diyet listelerinde kesinlikle dereotuna ağırlık verilmelidir.

Dereotu Nasıl Kullanılır?

Dereotu bitkisinin yapraklarında olduğu gibi tohumları da insan sağlığı için oldukça yararlıdır. Ancak yapraklarına göre tohumları çok daha acıdır. Dereotunun verdiği yararlardan daha fazla etki sağlamak amacı ile genellikle taze dereotu tüketilmesine özen gösterilmelidir.