Dijital Dünyadan Kopmak İçin Ne İyi Gelir?

Dijital dünyadan kopmak gerçek dünya ile olan bağlantınızı artırmaya yarar. Sosyal medya uygulamalarının popüler olmaya başlanması ile birlikte dijital bağımlılık özellikle gençlerde görülmeye başlamıştır. Dijital dünyadan kopamayan gençler günün 7 günü 24 saati internete bağlı olma ihtiyacı giderler. İnternete bağlanamadıkları durumda ise kendilerini huzursuz hisseder ve dünya ile olan bağlantılarının koptuğunu düşünürler. Sosyal medyada çok fazla zaman geçirmek başta hareketsizlik sonucunda vücutta meydana gelebilecek hastalıklar olmak üzere uyku bozukluklarından göz rahatsızlıklarına kadar pek çok olumsuz duruma neden olabilir. Hem bu olumsuz durumdan kurtulmak hem de dijital dünyanın yarattığı hastalıklardan kurtulabilmek için teknoloji detoksu önerilir. Teknoloji detoksunun uygulanabilmesi için bazı yöntemlerin uygulanması öneridir.

Hareketsiz Kalmayın

Dijital dünyadan kopmak için öncelikle fiziksel Dünya ile olan bağlantınızı arttırmanız gerekir. Sürekli olarak ekran başında olmak ve dolayısıyla hareketsiz bir yaşam sürmek vücut fonksiyonlarında bazı değişimlerin yaşanmasına neden olabilir. Hareketsiz yaşamın getirmiş olduğu teknoloji bağımlılığı kişiler hem sosyal çevreden uzaklaşmalarına hem de hareketsiz kaldıkları için kilo alma ya da beyin fonksiyonlarını zayıflaması gibi problemlere yol açabilir. Tüm bu problemlerden kurtulabilmek ve teknoloji detoksu yapabilmek için öncelikle ekran başında geçirmiş olduğunuz zamanı azaltmanız önerilir. Ekran başında geçirilen zamanı azaltmanın ilk yolu ise harekete geçmektir. Açık havada bisiklete binerek ya da koşu yaparak hem gün içerisinde daha fazla hareket edebilme imkanına sahip olabilir hem de teknolojik aletleri daha az kullanılmasını sağlayabilirsiniz.

Kendinize Ödül Verin

Dijital dünyadan kopmak için kendinizi cezalandırmak yerine ödüllendirmeyi deneyin. Kendinizi ödüllendirmek için teknoloji detoksu yaptığınız süre sonunda kendinizi ödüllendirmek için bir yöntem seçin. Örneğin bir gün boyunca teknolojik aletlerden uzak durduğunuz takdirde kendinize ödül olarak sinemaya gitmek veya tiyatroya gitmek gibi ödüller verebilirsiniz. Bu sayede hem teknolojik cihazlardan uzak kalabilir hem de adres sisteminin yaratmış olduğu mutluluk sayesinde teknoloji detoksuna uzun süre devam edebilirsiniz.

Teknolojik Cihazları Daha Az Kullanın

Dijital dünyadan kopmak için alınacak önlemler arasında teknolojik cihazların kullanım süresinin azaltılması da yer almaktadır. Bu yöntem özellikle ebeveynler tarafından çocuklara uygulanan bir yöntemdir. Çocuklar üzerinde etkili olan bu teknolojik cihazların daha az kullanılması yöntemi büyüklerde de işe yarayabilir. Teknoloji detoksu yapabilmek için günün belirli saatlerinde hiçbir teknolojik cihazla ilgilenmemeye Özen göstermelisiniz. Bu zaman dilimi içerisinde tablet telefon bilgisayar gibi teknolojik cihazları ara vererek teknoloji detoksunu başlatabilirsiniz.

Yatak Odanızda Teknolojik Cihazları Bulundurmayın

Teknoloji detoksu yapabilmek için teknolojik cihazları evinizin hangi bölgelerinde bulunduracağınıza da Özen göstermeniz gerekir. Özellikle uyuduğumuz odada herhangi bir teknolojik cihazın olmamasına Özen göstererek teknoloji detoksu için önemli bir adım atabilirsiniz. Yatak odamızda yer alan ve mavi ışık yayan tüm cihazları yatak odasından uzaklaştırdığınız takdirde geceleri daha rahat şekilde uyuyabilirsiniz. Mavi ışık hem gece uyku problemi yaşamanıza neden olacak hem de kaliteli bir uyku uyumanızı engelleyecektir. Teknoloji detoks yapmak isteyen kişiler bu detoks uygulayabilmek için öncelikle yatak odalarından başlayarak akıllı cihazların evlerinin her bölgesinden yavaş yavaş uzaklaştırmayı deneyebilirler. Yatak odasında akıllı cihazların yer almaması sayesinde uyumadan önce uzun süre yatakta akıllı cihazlar ile oynama gibi bir durumun da önüne geçilebilir.

Birden Fazla Teknolojik Aleti Aynı Anda Kullanmayın

Teknoloji detoksu yapmak isteyen kişilerin öncelikle bağımlılık seviyelerini belirlemeleri gerekir. Teknoloji bağımlısı olan kişilerin büyük bir çoğunluğu aynı anda birden fazla akıllı cihazı bir arada kullanmaktadır. Bu durum da kişilerin hem dikkat dağınıklığı yaşamasına neden olmakta hem de iki ekranı yaymış olduğu radyasyona maruz bırakmaktadır. Teknoloji detoksu yapmak isteyen kişiler aynı anda sadece bir ekranı odaklanmalıdırlar. Bu sayede öncelikle teknolojik cihaz kullanımını düşürebilme şansına sahip olabilir sonrasında da kullanmış olduğunuz tek ekranın süresini kısaltmaya yönelebilirsiniz.

Haftanın Bir Günü İnternetten Tamamıyla Uzak Kalın

Dijital dünyadan kopmak için uygulanabilecek bir diğer yöntem ise haftanın bir günü tamamıyla internetten uzak durmaktır. Haftanın belirlemiş olduğunuz bir gününde 24 saat boyunca herhangi bir akıllı cihaza bakmayarak ve internet bulunan uygulamaları kullanmayarak teknoloji detoksu yapabilirsiniz. Haftanın bir günü internete girmediğiniz bu zaman dilimi içerisindeki kitap okuyabilir aileniz ile birlikte keyifli şekilde vakit geçirebilirsiniz. Ayrıca bu zaman dilimi içerisinde yeni bir hobi öğrenebilmek için ilk adımı atabilir ve arkadaşlarınızla birlikte sosyalleşmek için dışarıya çıkabilirsiniz. Bu sayede hem haftanın bir gününde hiçbir akıllı cihaza temas etmeyecek hem de dışarı çıkarak arkadaşlarınızla sosyalleşebilmenin tadını çıkaracaksınız.

 

İçeriği Oylayın

Yorum yapın