Dikkat Dağınıklığına Ne İyi Gelir?

Dikkat dağınıklığı bir işe veya derslere odaklanmada sorunlar yaşanmasına neden olur. Dikkatini işlerine toplayamayan kişiler pek çok sorunla karşı karşıya kalabilirler. Dikkati dağılan kişiler dersleri dinlemekte zorlanabilir veya iş hayatında verimlerini kaybedebilirler. Dikkat dağınıklığının ortadan kaldırılabilmesi için çeşitli yöntemler uygulanabilir ve bazı besinlerin tüketimine ağırlık verilebilir. Bu besinlerin tüketilmesi ile hem dikkat dağınıklığının ortadan kaldırılması sağlanacak hem de beynin daha efektif olarak çalışmasına olanak sağlanacaktır.

Ceviz Tüketimi

Dikkat dağınıklığı sorunu ile mücadele eden kişilerin tüketilmesi önerilen ilk besin cevizdir. Ceviz sahip olduğu Omega yağları sayesinde beyin gelişiminde kullanılan bir besindir. Cevizin içerisinde bulunan Omega yağları sinir uçlarının uyarılmasını sağlayacak ve bu sayede dikkat dağınıklığının ortadan kaldırılmasına yardımcı olacaktır. Dikkat dağınıklığının tedavisinde cevizin tüketilebilmesi için sabahları 4-5 adet ceviz tüketilmesi önerilir. Ceviz tüketilmesi ile dikkat dağınıklığının ortadan kaldırıldı ve Zihni geliştiği görülmüştür.

Fındık Tüketimi

Dikkat dağınıklığı sorununun ortadan kaldırılabilmesi için tüketilebilecek bir diğer besin ise fındıktır. Fındık a vitamini bakımından oldukça zengin bir besindir. A vitamini beyinde bulunan hücrelerin korunmasına sağlayan bir a vitamini alımı durumunda hücreler korunacağından dikkat dağınıklığının meydana gelmesi de engellenecektir. Dikkat dağınıklığının tedavi edilebilmesi için günde bir avuç kadar fındık tüketilmesi önerilir. Fındık tüketiminde fındığın çiğ olmasına özen gösterilmelidir.

Ispanak Tüketimi

Dikkat dağınıklığı sorunu ile mücadele eden kişilerin tüketebileceği bir diğer besin maddesi ise ıspanaktır. Dikkat dağınıklığının veya dikkat eksikliğinin oluşmasının temel nedeni vücudun ihtiyacı olan vitaminlerin mineral gibi değerlerin alınamamasıdır. Özellikle dikkat dağınıklığının alışmasının ardından vücudun Demir bakımından eksik olması gösterilir. Vücudun ihtiyacı olan demiri almasını sağlayabilmek ve dikkat dağınıklığının ortadan kaldırılabilmesini sağlamak için ıspanak tüketimi önerilir. Dikkatini toplamakta zorlanan kişiler ıspanağı 3 farklı şekilde kullanabilirler. Ispanağı ilk kullanım alanı ıspanaktan yemek yapılmasıdır. Haftada bir iki gün ıspanaklı yemekler tüketilmesi ile vücudun ihtiyacı olan D vitamininin alınması ve dikkat dağınıklığının ortadan kaldırılması sağlanacaktır. Ayrıca ıspanak salataların içine eklenerek veya su ile karıştırılıp blenderden geçirilerek detoks suyu şeklinde de tüketilebilir. Ispanak tüketilmesi ile dikkat eksikliğinin ve dağınıklığının doğal yollarla tedavi edilebilmesi mümkün olacaktır.

Kırmızı Et Tüketimi

Dikkat dağınıklığının ortaya çıkmasında vücudun ihtiyacı olan b vitamininin yeterince alınmaması da yatar. B vitamini ve demirin yeterli alınması sayesinde dikkatini toplanmasında meydana gelen sorunlar ortadan kaldırılabilir. B vitamini ve demir bakımından zengin olan kırmızı etin tüketilmesi ile dikkat dağınıklığının kısa süre içerisinde tedavi edildiği görülmüştür. Düzenli olarak kırmızı et tüketen kişiler beyinlerinde bulunan hücrelerin korunmasına yardımcı olabilirler. Kırmızı etin haftada 2 defa tüketilmesi ile beynin daha efektif şekilde çalışması sağlanacak ve dikkat dağınıklığının önüne geçilecektir. Ancak et tüketiminde aşırıya kaçmamakta fayda vardır.

Havuç Tüketimi

Dikkat dağınıklığının tedavi edilebilmesi ve dikkat eksikliğinin ortadan kaldırılabilmesi için havuç tüketimine ağırlık verilmelidir. Havuç her mevsim tüketilebilecek bir besin olduğundan dikkat dağınıklığının tedavisinde sıkça tercih edilir. Özellikle çocuklarda c vitamininin yeterli miktarda alınmaması sonucunda dikkat dağınıklığının ortaya çıktığı görülmüştür. Vücudun ihtiyacı olan c vitamininin alınabilmesi için gün içerisinde 1 adet havuç tüketimine dikkat havucun çiğ olarak tüketilebileceği gibi suyu sıkılarak da tüketilebilmesi mümkündür. Düzenli olarak havuç tüketimi sayesinde dikkat dağınıklığının tedavi edildiği görülmüştür.

Melisa Çayı

Dikkat dağınıklığının tedavi edilebilmesi için gün içerisinde bazı bitkilerden hazırlanan çayların tüketilmesi önerilir. Dikkat dağınıklığının tedavisinde kullanılabilecek ilk bitki çayı ise Melisa çayıdır. Bu çay vücudun sakinleşmesini sağlayacağından kişilerin kendilerini daha iyi hissetmelerine yardımcı olacaktır. Kişiler kendinle daha rahat hissederek dikkatlerini daha kolay toplayabilir ve bu sayede dikkat dağınıklığının önüne geçebilirler. Dikkat dağınıklığının tedavi edilebilmesi için her gün bir fincan Melisa çayı içilmesi önerilir. Ancak Melisa çayı tüketmeden önce doktora danışmakta fayda vardır.

Bal Tüketimi

Dikkat dağınıklığının ortadan kaldırılabilmesi ve kişilerin olaylara odaklanabilmesi için bal tüketmeleri önerilir. Bal tüketimi ile zihnin gelişmesi sağlanacak ve odaklanma süresi artırılacaktır. Özellikle 2 yaş üzerindeki çocuklarda beyni ve zihnin gelişebilmesi için düzenli olarak bal tüketilmesi önerilir. Bal çaylara eklenerek veya sade olarak tüketilebilir. Düzenli bal tüketimi sayesinde odaklanma sorunlarının ortadan kalktığı görülecektir.

Yeşil Zeytin Tüketimi

Dikkat dağınıklığı sorunu ile mücadele eden kişiler Omega 3 bakımından zengin olan besinlerin tüketimine ağırlık vermelidirler. Omega 3 yağlarına sahip olan besinlerin tüketilmesi ile algının daha açık olması sağlanacak ve bu sayede dikkat dağınıklığının önüne geçilecektir. Omega 3 bakımından zengin olan yeşil zeytinin kahvaltıda tüketilmesi ile dikkat dağınıklığının ortadan kalktığı ve kişilerin daha kolay odaklanabildiği görülecektir.

 

İçeriği Oylayın

Yorum yapın