Diş Ağrısına Ne İyi Gelir? Diş Ağrısı Nasıl Geçer?

Bu makalemizde diş ağrısına ne iyi gelir? Diş ağrısı nasıl geçer? Diş ağrısı neden olur? Zonklayan diş ağrısına ne iyi gelir? Diş ağrısına ne iyi gelir evde? Gibi soruların cevabına makalemizden ulaşabilirsiniz.

Diş Ağrısına Ne İyi Gelir?

Diş ağrıları toplumumuzda çeşitli atasözlerine bile konu olmuştur. Yalnızca ağız içinin ağrımasıyla bitmeyen bir niteliğe sahiptir. Baş ağrısı başta olmak üzere çeşitli semptomları beraberinde getirir. Yaşayan kişi için tüm hayatı etkileyen olumsuz bir durumdur. Bundan dolayı da diş ağrısına ne iyi gelir konulu çok sayıda araştırma yapılır.

Oluşum sebeplerine bakıldığında diş çürükleri en başta gelir. Genellikle aşamalar halinde oluşan çürükler zamanında tedavi edilmediğinde ağrılar artarak devam eder. Bununla birlikte çeşitli ağız, diş veya diş eti hastalıkları da diş ağrısı sebepleri arasında yer alabilir. Bu başlıkta özellikle belirtilmesi gereken konu ise diş ağrısına karşı bilinen yanlış uygulamalardır.

Toplumun önemli bir bölümünde diş eti ağrısına ne iyi gelir dendiğinde tütün veya alkol uygulamaları akla gelir. Bu uygulamaların yanlış olduğu hatta ağız ve diş sağlığına zarar verebileceği belirtilmelidir. Bunun yerine en doğru tedaviyi diş hekimlerinden almak gerekir. Ayrıca evde yapılabilecek birkaç yöntem geçici olarak diş ağrılarını azaltabilir. Böylelikle diş doktoru kontrolüne kadar yaşam kalitesi az da olsa artırılabilir.

Diş Ağrısı Neden Olur
Diş Ağrısı Neden Olur

Diş Ağrısı Neden Olur?

Öncelikli olarak diş ağrılarının neden olduğu ve nasıl önlenebileceği bilinmelidir. Diş çürükleri, ağrıların sebepleri arasında ilk sırada yer alır. Çoğunlukla diş ağrıları kademeli olarak görülür. İlk başta ara ara gelip giden ağrılar hissedilir. Bu aşamadayken iyileştirilmeyen çürükler giderek kalıcı birer ağrı nedeni haline gelir.Diş ağrısı neden olur sorusuna şu cevaplar verilir:

 • Diş çürükleri
 • Diş eti hastalıkları
 • Diş ve diş etlerindeki iltihaplar
 • Tamamlanan diş tedavileri (genellikle geçici ağrılar)
 • Diş hassasiyeti
 • Diş sıkma ve gıcırdatma gibi olumsuz alışkanlıklar
 • Diş temizliğinin düzgün ve düzenli yapılmaması
 • Dişlerin fiziksel olarak çatlaması veya kırılması

Bu şekilde sıralanan diş ağrı sebepleri önlenebilir bir yapıdadır. Ağız ve diş sağlığına gereken önem verildiğinde pek çok sorunun önlenmesi mümkündür. Yalnızca dişlerin fırçalanması değil, her gün diş ipiyle temizlenmesi gerekir. Ayrıca diş fırçalamanın da doğru yapılması önemlidir.

Diş Ağrısı Nasıl Geçer?

Deyim yerindeyse hayatı zehir eden diş ağrısı nasıl geçer denildiğinde pek çok öneri akla gelir. Bunların bir kısmı gerçeği yansıtırken bir kısmı ise tavsiye edilmeyen bilgilerdir. Bu yüzden bilinen bilgileri derleyerek toparlamak gerekir. Doğru önerileri bir araya getirerek aşağıdaki listeyi hazırladık.

Gargara: Özellikle iltihap ve apselerden kaynaklanan diş ağrılarında akla gelen bir yöntemdir. İltihap söktürücü niteliğe sahip olduğundan ağrıları azaltmaya yardımcı olur. Bunun için bir su bardağı suyun içine yarım çay kaşığı tuz ekleyerek karıştırın. Elde ettiğiniz karışımı günde 2-3 kez gargara yapmak için kullanabilirsiniz.

Bitkisel Yağlar: Bir takım bitkisel yağlar da antiseptik özelliği sayesinde diş ağrısını azaltmada etkili olabilir. Bunun için yağlar bir pamuk yardımıyla ağrıyan bölgeye sürülebilir. Ayrıca bu yağların yine suya katılarak gargara şeklinde kullanımı da uygun olabilir. Diş eti ağrısına ne iyi gelir sorusuna cevap olarak şu yağlar bulunur:

 • Kekik yağı
 • Karanfil yağı
 • Susam yağı

Buz Kompresi: Ağrıyan diş bölgesine buz yardımıyla sert olmayan bir baskı yapılabilir. Bunun için bir havlu kullanmanız tavsiye edilebilir. 10 dakika uyguladıktan sonra bir müddet bölgeyi dinlendirmeniz önerilir. Yaklaşık 15-20 dakikalık dinlenmenin ardından buz kompresini tekrarlayabilirsiniz.

Vanilya Özü: Çeşitli aktarlar ve doğal ürün satan mağazalardan temin edilebilir. Bulması görece zor bir özüt olduğu da belirtilmelidir. Vanilya özünü bir pamuğa damlatarak ağrıyan bölgeye sürebilirsiniz. Bu sayede yaşanan ağrının azalması mümkündür.

Sarımsak: Her ne kadar diş ağrısı denince sarımsak akla kolay gelse de uygulanışı genellikle yanlıştır. Çoğu kez sarımsağın direkt olarak ağrıyan bölgeyle çiğnenmesi yapılır. Bunun yerine sarımsağı öncelikle iyice ezmek gerekir. Elbette öncesinde kabukları soyulmalıdır. Bir macun kıvamına getirdikten sonra iltihaplı diş bölgesine sürebilirsiniz.

Poşet Çay: Çok fazla bilinen bir yöntem olmasa da poşet çay metodu da diş ağrısına ne iyi gelir sorusuna etkin bir cevaptır. Özellikle nane çayının öne çıktığı söylenebilir. Eğer yoksa normal çay da işe yarayacaktır. Gayet basit bir şekilde ağrıyan bölgeye poşet çayı bir süre bastırabilirsiniz.

Ağrı Kesici İlaçlar: İdeal olarak ağrı kesicilerin doktor kontörlünde olması tavsiye edilir. Ancak daha önce yaşadığınız benzer diş ağrılarında kullandığınız ilaçları tekrar deneyebilirsiniz. Geçici olarak ağrıyı dindirdikten sonra ise vakit kaybetmeden diş doktoruna görünmelisiniz.

Başı Yüksek Tutma: Diş ağrılarının gece yatarken çoğalması aslında normal bir durumdur. Kan akışının baş bölümüne doğru yoğunlaşması, diş ağrısını yoğunlaştırır. Bu sebeple başı dik tutmak ağrıları azaltacaktır. Bunun için ekstra yastık kullanabilir veya oturur pozisyona yaklaşabilirsiniz.

Kürdan Otu: Diş ağrılarına karşı etkinliği bilinen kürdan otu herkes tarafından kullanılmaya uygun değildir. Kürdan otu uygulamasından kaçınması gerekenler şöyle sıralanabilir:

 • Prostat hastalığı (veya kanseri) olanlar
 • Papatya ürünlerine karşı alerji veya hassasiyeti olanlar
 • Hamileler
 • İdrar söktürücü ilaç kullanan, bu şekilde tedavi alanlar
Diş Ağrısına Ne İyi Gelir
Diş Ağrısına Ne İyi Gelir

Hamilelikte Diş Ağrısına Ne İyi Gelir?

Hamilelik döneminin en dezavantajlı durumlarından bir tanesi ağrı kesici ilaçların alınırken tereddüt edilmesidir. En basit ilaçların bile doktor kontrolünde olması gerekir. Bu nedenle de hamilelikte diş ağrısına ne iyi gelir önemli bir sorudur. Zaten stresli olan beden, diş ağrısıyla birlikte daha da gerilebilir. Bu da anne veya bebek sağlığını olumsuz etkileyebilir.

Bu yüzden hamileler için diş ağrısına ne iyi gelir sorusuna doğal çözümler sunulması gerekir.Bu doğrultuda hazırladığımız öneriler şu şekilde listelenebilir:

Tuzlu Su: Her yaştan birey diş ağrısına karşı tuzlu su gargarasını kullanabilir. Kimyasal olarak da vücuda herhangi bir etkisi olmadığından gebelerin kullanımında da bir sakınca olmadığı bilinir. Netice olarak gargaralar yutulmadığı için vücutta bir tepki oluşmaz. Yalnızca ağız içindeki iltihapların azaltılması sağlanır.

Buz Uygulaması: Yine vücuda kimyasal bir etkisi olmayan bir yöntem olarak buz uygulaması da tercih edilebilir. Ağrının bulunduğu tarafa bir buz küpü tutularak iltihabın yakıcı etkisi azaltılır. Bu sayede diş ağrısı da alt seviyeye çekilmiş olur. Bu uygulama yapılırken buzun bir havlu, bez vb. ile uygulanması tavsiye edilir.

Ekstra Yastık: Burada tam olarak bir uygulamadan söz edilemez. Yatar pozisyondayken diş ağrılarının çoğalması anatomik bir gerçektir. Bu sebeple de başı daha yukarıda tutmak için ekstra bir veya iki yastık kullanabilirsiniz.

Karanfil Yağı: Doğal ve yan etkisiz bir ürün olması sebebiyle hamileyken diş ağrısına ne iyi gelir sorusuna iyi bir cevaptır. Karanfil yağını parmağınızı kullanmadan ağrıyan diş veya diş etine sürebilirsiniz. Eğer bu şekilde tadı rahatsız ediyorsa da bunu bir gargara malzemesi olarak kullanabilirsiniz.

Sarımsak Ezmesi: Dikkat edildiyse sarımsağın direkt olarak çiğnenmesinden söz edilmiyor. Bunun için sarımsağı soyduktan sonra iyice ezmeniz gerekir. Püre haline getirdiğiniz sarımsağı artık ağrıyan dişin etrafında uygulayabilirisiniz. Varsa bölgedeki apseyi rahatlatacaktır.

Nane Çayı: Her ne kadar normal poşet çay da aynı işi yapsa da nane çayının daha etkili olduğu bilinir. Bunun için bir poşet içindeki nane çayını çiğ olarak ağrıyan diş etinin veya dişin üstüne basılı tutabilirsiniz. Çok fazla baskı yapmamaya dikkat edin.

Çocuklarda Diş Ağrısı Nasıl Geçer
Çocuklarda Diş Ağrısı Nasıl Geçer

Çocuklarda Diş Ağrısı Nasıl Geçer?

Sağlık beslenme nedeniyle çocuklar için diş ağrısı büyük bir problemdir. Ayrıca diş fırçalama alışkanlığının eksik olması da bunu tetikleyen etkenlerden birisidir. Dolayısıyla da çocuklarda diş ağrısı nasıl geçer sorusu tüm anne babalar için kıymetlidir. Buna verilecek yanıtlar ise aşağıdaki gibidir.

Gargara: Eğer çocuğunuz ağzını çalkalayıp tükürecek yaştaysa ilk yönteminiz gargara olabilir. 1 çay kaşığı tuzu bir bardak ılık suya ekleyerek gargara yaptırabilirsiniz. Tuzlu suyu yutmadan geri tükürebilir. Bu sayede varsa çürük üzerinde iltihaplar kuruyacaktır.

Ağrı Kesici Şurup: Çocuklar için bitkisel yağ ve sarımsak formülleri pek uygulanabilir değildir. Bu sebeple ağrı kesici şurupların rolü büyüktür. Diş doktoruna gidene kadar ağrıları azaltmak için şurup verebilirsiniz. Bunun için çocuklarda diş ağrısı nasıl geçer diye sorarak eczanelerden reçetesiz bir şekilde şurup alabilirsiniz.

Buz: Bazı çocuklar yanağına buz uygulamasına tepki vermeyebilir. Eğer böyleyse bir bez içerisine ufak bir buz parçası koyarak birkaç dakika yumuşak bir şekilde bastırabilirsiniz.

Diş Fırçalama: Dişlerin yumuşak darbelerle fırçalanması bir masaj görevi görür. Bu sayede geçici olarak da olsa ağrılar azalır. Bunun alışkanlık haline getirilmesi ise doktora gidene kadar bir konfor sağlayabilir.

Diş İpi: Bazen diş ağrısına ne iyi gelir sorusunun yanıtı sanıldığından daha kolay olabilir. Kimi zaman bir diş hastalığı olmadan da ağrı oluşabilir. Bunun nedeni çoğunlukla diş arasında yiyecek kalmasıdır. Bunun için çocuğun ağzındaki yemek artığını diş ipiyle temizleyebilirsiniz.

Bebeklerde Diş Ağrısına Ne İyi Gelir?

Bebekler için diş ağrısının sebebi çoğunlukla dişlerin yeni oluşuyor olmasıdır. 5 veya 6. ayını bitiren çocukların ağrıları başlar. İlk diş köklerin gelişmesiyle birlikte damakta oluşan baskı sonucu bebeklerin diş ağrısı problemi baş gösterir. Bu genellikle 2 yaşına kadar devam eder. Bu süreçte ebeveynlerin ortak hedefi ise bebeklerde diş ağrısına ne iyi gelir sorusuna cevap bulmaktır.

Diş Jelleri: Eczanelerden satın alınabilen jeller, diş etine sürülerek buradaki ağrı azaltılabilir.

Ağrı Kesiciler: Ağrılar dayanılmaz hale geldiği zaman bazen anne babalar ilaca başvurabilir. Bunun için doktor  veya eczacı tavsiyesiyle az miktarlarda ağrı kesici şurup kullanılabilir.

Kaşıyıcı: Bu dönemde bebeklerin ısırma isteği çok fazla olur. Dişlerindeki baskıyı azaltmak için bir şeyleri ısırarak rahatlamak isterler. Bunun için kaşıyıcıları kullanabilirsiniz. Silikondan yapılan ve ağza zarar vermeyen bu ürünler sayesinde bebeğin huysuzluğu ve ağrıları azalabilir.

Zonklayan Diş Ağrısına Ne İyi Gelir?

Diş ağrısı, çeşitli sebeplerden dolayı oluşabilir ve genellikle dişler, dişeti ya da çene sorunlarından kaynaklanır. Zonklayan diş ağrısına nelerin iyi geldiğine dair bazı öneriler:

 1. Soğuk Uygulama: Diş ağrınıza soğuk bir buz kompresi uygulayabilirsiniz. Bu, ağrılı bölgenin şişmesini ve iltihaplanmasını azaltmaya yardımcı olabilir.
 2. Ağrı Kesiciler: İbuprofen gibi ağrı kesiciler, diş ağrısını geçici olarak hafifletebilir. Ancak bu tür ilaçlar kesinlikle doktor tavsiyesiyle kullanılmalıdır.
 3. Tuzlu Su: Ağzınızı tuzlu suyla çalkalamak, ağrıyı hafifletebilir ve bakterileri öldürmeye yardımcı olabilir.
 4. Kıyafet: Tarçın, karanfil ya da nane gibi bitkilerin yağlarını kullanarak ağrıyan bölgeye uygulama yapabilirsiniz. Ancak bu tür uygulamalar geçici rahatlama sağlar ve kesin çözüm değildir.
 5. Diş Hekimine Gitmek: Diş ağrısı genellikle ciddi bir diş probleminden kaynaklanır ve profesyonel bir diş hekimi tarafından tedavi edilmesi gerekebilir. Eğer diş ağrınız uzun süreli ya da ağrı kesicilere rağmen devam ediyorsa, bir diş hekimine başvurmanız önemlidir.

Bu önerilere rağmen, diş ağrısı bir sağlık sorunudur ve profesyonel bir sağlık hizmeti sağlayıcısı tarafından değerlendirilip tedavi edilmelidir. Kendi kendine tedavi her zaman etkili olmayabilir ve durumu daha da kötüleştirebilir. Bu nedenle, herhangi bir diş ağrısı durumunda bir diş hekimine başvurmanız önerilir.

Diş Ağrısına Ne İyi Gelir Evde?

Diş ağrısına evde geçici çözümler arıyorsanız, aşağıdaki yöntemlerden faydalanabilirsiniz. Ancak, bunlar kesinlikle tıbbi tedavinin yerini alamaz ve bir diş hekimine başvurmanız gerektiğini unutmayın.

 • Tuzlu su: Tuzlu suyla gargara yapmak ağız içindeki bakterileri öldürmeye yardımcı olabilir ve ağrıyı hafifletebilir. Bir çay kaşığı tuzu bir bardak ılık su içinde çözün ve bunu bir gargara olarak kullanın.
 • Soğuk kompres: Ağrıyan dişin veya çenenin dışına soğuk bir kompres uygulamak, şişliği ve ağrıyı hafifletebilir.
 • Kıyafet yağı: Kıyafet yağı eski bir ev ilacıdır ve geçici ağrı hafifletme sağlayabilir. Biraz kıyafet yağını bir pamuk topuna damlatın ve ağrıyan dişin üzerine yerleştirin.
 • Ağrı kesiciler: Over-the-counter ağrı kesiciler, ağrınızı kontrol altına almanıza yardımcı olabilir. Bu ilaçları her zaman talimatlara uygun olarak kullanın.
 • Aloe Vera: Aloe vera jelini doğrudan ağrıyan dişe ve dişetlerine uygulayabilirsiniz. Aloe vera doğal bir anti-inflamatuar ve antibakteriyel özelliklere sahiptir.
 • Çay poşeti: Soğutulmuş çay poşeti ağrıyan bölgeye uygulanabilir. Çay, ağrıyı ve şişliği azaltmaya yardımcı olan tanenler adı verilen doğal bir bileşik içerir.

Bu önerilere rağmen, diş ağrısı genellikle daha ciddi bir sorunun belirtisi olabilir ve bir diş hekimi tarafından değerlendirilmesi gereklidir. Evdeki çözümler genellikle geçici ağrı hafifletme sağlar ve kesinlikle tıbbi tedavinin yerini alamaz.

Diş Ağrısını En Hızlı Ne Keser
Diş Ağrısını En Hızlı Ne Keser

Diş Ağrısını En Hızlı Ne Keser?

Diş ağrısı genellikle diş çürüğü, diş eti hastalığı, diş absesi, çene eklemi hastalığı veya diş hasarı gibi altta yatan bir durumun belirtisi olabilir. Bu tür ağrılar genellikle profesyonel diş hekimliği bakımı gerektirir. Ancak, bir diş hekimi randevusuna kadar ağrınızı hafifletmek için bazı yöntemler bulunmaktadır. Bu yöntemler genellikle hızlı rahatlama sağlar:

Ağrı Kesiciler: İbuprofen veya parasetamol gibi ağrı kesiciler, diş ağrısını hafifletmeye yardımcı olabilir. Bu ilaçlar, doktorunuzun veya eczacınızın talimatlarına uygun olarak alınmalıdır.

Topikal Ağrı Kesiciler: Ağzınıza doğrudan uygulayabileceğiniz birçok over-the-counter (reçetesiz) ağız ağrı giderici mevcuttur. Bunlar genellikle benzokain içerir ve ağrıyan bölgeye doğrudan uygulanır.

Soğuk Kompres: Soğuk bir buz torbası ya da buz parçaları ile dolu bir plastik torba, ağrıyan dişin dış yanına uygulandığında ağrı ve şişliği hafifletebilir.

Tuzlu Su Gargarası: Tuzlu su, ağızdaki bakterileri öldürmeye yardımcı olabilir ve ağrıyı hafifletebilir. Bir çay kaşığı tuzu bir bardak ılık su içinde eritin ve ağzınızı bu suyla çalkalayın.

Diş ağrısı problemini farklı yönleriyle incelemeye çalıştık. Bu kapsamda diş ağrısına ne iyi gelir neler yapılabilir çeşitli önerilerde bulunduk. Bebekler, çocuklar, hamileler ve normal yetişkinler için tavsiyeler vermeye gayret ettik. Her durumda en etkili ve kesin çözüm için medikal tedavileri ihmal etmemeniz gerekir. Diş doktoruna düzenli periyotlarla giderek ağız ve diş sağlığınızı koruyabilirsiniz.

Eğer diş ağrısıyla birlikte baş ağrınız da varsa baş ağrısına ne iyi gelir adlı makalemizi de okuyabilirsiniz. Diğer taraftan boğaz ağrısı da varsa boğaz ağrısına ne iyi gelir adlı makalemizi okuyabilirsiniz.

İçeriği Oylayın

“Diş Ağrısına Ne İyi Gelir? Diş Ağrısı Nasıl Geçer?” üzerine 3 yorum

Yorum yapın