Diş Ağrısına Ne İyi Gelir?ne iyi gelir

Diş ağrısı, beklenmedik ve umulmadık bir anda insanların karşısına çıkan ve dayanılmaz acı veren bir rahatsızlıktır. Diş ağrısının ne zaman başlayacağını anlamak mümkün değildir. Kişileri bazen gece uykuda, misafirlikte ve bir hafta sonu yakalayabilir ve bu yüzden hemen bir doktora veya sağlık kuruluşuna başvurmak mümkün olmayabilir. Bu nedenle dayanılmaz bir acıyla karşı karşıya kalan hastalar evde kendi imkanlarıyla diş ağrılarını hafifletmek için çözümler aramaya başlayabilir. Bu çözümlerin ilk başında da kuvvetli bir ağrı kesici almak en doğrusudur. Ancak kullanılan ağrı kesicilerde ağrıyı dindirmiyorsa başka yöntemler aranmaya başlanır. İşte o yöntemlerden bazıları;

Diş Ağrısına Ne İyi Gelir?

Diş ağrınız yemekten hemen sonra başlamışsa dişleri hafif hareketlerle fırçalamak bir çözüm olabilir. Dişlerde bulunan hassasiyetten dolayı çok soğuk ve çok sıcak gıdalardan uzak durarak diş hassasiyetine zarar vermeyecek ılık gıdalar tüketerek en kısa sürede bir hekime başvurmak gerekir.

Diş ağrınız sizi gece uykuda yakalamışsa ve doktora gitmek o anda mümkün değilse, kendi imkanlarınızla uygulayabileceklerinizde vardır. Kan basıncıdan dolayı gerçekleşen ağrılarda yatış pozisyonunda kan basıncı en fazla baş kısmına geldiği için derhal pozisyon değiştirilmelidir. Bunu da yastığımızı yükselterek veya oturur şeklinde uzanarak kan basıncının karın bölgesine doğru inmesini sağladıktan sonra bir ağrı kesici alarak ağrının hafiflemesini sağlayabilirsiniz.

Diş ağrısı bazen de kanal tedavisi öncesinde sinirlerin iltihaplanması sonucu sıcak hassasiyetinden büyük ölçüde etkilenebilir. Bu türlü ağrıları soğuk tedavisiyle gidermek mümkündür.

Diş ağrılarına bazı bitkilerde de çözüm bulmak mümkündür. Bunlardan bazıları ise maydanoz, tere, roka, karanfil yağı, karanfil, mercan köşk, karabiber, ebegümeci gibi ağrı kesici özelliği olan bitkilerden birer tutam aynı kabın içine alınarak kaynatılır ve elde edilen suyla gargara yapılır.

  • Diş ağrılarınız için maydanoz, tere, roka çiğneyebilirsiniz.
  • Karanfil yağı ağrıyan dişe 1-2 damla sürülür. Evinizde karanfil yağı bulunmuyorsa 1 adet karanfili ağrıyan dişin üzerine koyabilirsiniz.
  • Ağrıyan dişiniz için 4 su bardağı suya, 10-12 diş sarımsak ve 1 su bardağı kuru üzüm ilave edilerek 15 dakika kadar kaynatıldıktan sonra süzülür ve soğutularak gargara yapılır.
  • 1 çay bardağı zeytinyağına 1 çorba kaşığı zambak konularak 3-4 gün bekletildikten sonra ağrıyan diş üzerine sürülür.
  • Dört su bardağı suyun içine 2 avuç çınar yaprağı ilave edildikten sonra 20 dakika kadar kaynatıldıktan sonra süzülerek gargara yapılır.
  • Ağrıyan dişleriniz için şekerli su, beyaz karabiber ve beyaz hardaldan hazırlanan ploster, ağrıyan dişin bulunduğu yanağa yapıştırılır. Ayrıca çam katranı ve ceviz yaprağı dişlere sürülerek ovulur.
  • ½ litre elma sirkesine 2 tane servi kozalağı konularak kaynatılıp süzülür ve soğuduktan sonra gargara yapılır.

Diş ağrılarınız için yukarıda sıraladığımız yöntemlerin bazılarını uyguladıktan sonra ağrılarınız geçmiyorsa kısa sürede bir diş hekimine başvurmalısınız.

Benzer Konular :

Diş Eti Ağrısına Ne İyi Gelir?

Diş Beyazlatmaya Ne İyi Gelir?

Diş İle İlgili Diğer Konular İçin Tıklayınız

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir