Diş Eti Ağrısına Ne İyi Gelir?ne iyi gelir

Diş Eti Ağrısı, diş etlerinizde şişlik, kızarıklık ve zonklama şeklinde ağrı, dişlerde soğuğa ve sıcağa karşı hassasiyet varsa kesinlikle en kısa sürede bir diş doktoruna başvurmanız gerekmektedir.

Diş eti Ağrısına İyi Gelen Doğal Yöntemler

Ağrıyan dişin çevresindeki diş etine veya diş etlerine  (caryophyllus) karanfil yağı veya mira bir tür sakız olan ve lavanta yapımında kullanılan kokudan sürmek diş etlerinin acısını alarak sizi rahatlatacaktır. ( hamileyseniz mira ya da karanfil kullanmayın)

Diş eti iltihaplanması ve diş ağrısı için akupres; diş ağrısı ve acısını azaltmaya yardımcı olması için ayak bileğinizin iç tarafa bakan çukur kısmına 1-2 dakika kadar bastırarak baskı uygulayın. Bu uygulama doğuma sebep olacağı için hamileyseniz bu işlemi uygulamayın.

Genellikle dişiniz ağrısın veya ağrımasın günde en az iki defa dişlerinizi fırçalamakta yarar vardır. Fırçalamanın yanı sıra ağız gargarası ve ağız temizleyicileri de kullanabilirsiniz. Böylece dişleriniz ve diş etleriniz daha da sağlıklı olacaktır.

Diş eti ve diş ağrılarınız için karanfil tomurcuklarından faydalanabilirsiniz. 8-10 adet karanfil tomurcuğunu bir su bardağı sıcak su içinde 10-12 dakika kadar demledikten sonra içmeniz sayesinde diş etleriniz uyuşarak ağrınız hafifleyecektir.

Diş eti ağrılarınız için, bir tutam kekik ve kimyonu bir bardak sirkenin içine ilave ederek bir müddet beklettikten sonra bu sirkeli karışımla gargara yapılırsa diş eti iltihaplarının kurutur ve ağrının geçmesine yardımcı olur. İyi neticeler almanız için bu uygulamayı devam etmeniz gerekmektedir.

Bu işlemlerin yanı sıra kolonyalı pamuğun ağrıyan diş ve diş etlerine konulması, alkolle gargara yapılması, buzlu su ya da direk olarak buz konularak ağrıyan kısmın uyuşturulması veya ağrıyan dişin ılık su yardımıyla yıkanması gibi öneriler olsa da bu önerilerin pek işe yaradığı ve etkili olduğu söylenemez.

Diş eti ve diş ağrıları için oldukça önemli bir açıklama yapmak gerekirse ağrıyan diş üzerine kesinlikle ağrı kesici koymayın. Ancak diş ağrıları için faydalı ve tesirli bir ağrı kesici kullanabilirsiniz. Diş eti ağrıları ve diş ağrılarıyla ilgili olmayan ağrı kesiciler diş etinizi ve ağrınızı daha da kötü hale getirebilir. Bu yüzden diş ve diş eti ağrıları önemli bir rahatsızlıktır. Yukarıda sıraladığımız yöntemler sizi kısa süreli rahatlatabilir. Ancak mutlak çözümü bir diş hekimine başvurarak elde edebilirsiniz. Aksi halde ilerleyen zaman içinde diş eti ağrılarınız daha da artarak çekilmez hale gelebilir.

Benzer Konular :

Diş Beyazlatmaya Ne İyi Gelir?

Diş Ağrısına Ne İyi Gelir?

Diş İle İlgili Diğer Konular İçin Tıklayınız

One Comment

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir