Diş Hassasiyetine Ne İyi Gelir?

Diş hassasiyetine ne iyi gelir sorusu dişlerinde sızlama ve ağrı hisseden kişiler tarafından sorulmaktadır. Çok soğuk veya çok sıcak içeceklerin tüketilmesi ile dişlerde sızlamalar meydana gelebilir. Dişler de hassasiyet oluşmasını ve sızlamalar meydana gelmesinin nedenleri arasında dişlerdeki dolguların düşmesi veya dişi de çatlak oluşması da gösterilebilir. Hassasiyet oluşmasına dişin çürümesi ve diş minesinin zarar görmesi de neden olabilmektedir. Dişlerde meydana gelen hassasiyetin tedavi edilmeden önce hassasiyetin nedeninin tespit edilmesi gerekir. Dişlerde meydana gelen hassasiyetin annelerinin öğrenilmesinin ardından doğal tedavi yöntemleri ile bu sızlamaların önüne geçilebilir.

Dişlerde meydana gelen sızlamalar diş hassasiyetinin belirtisidir ve bu durumu günlük hayatı olumsuz yönde etkiler. Diş hassasiyetinin ortadan kaldırılabilmesi için evde bazı tedavi yöntemleri uygulanabilir. Evde uygulanan tedavi yöntemleri ile diş hassasiyeti kısa süre içerisinde geçirilebilir ve dişler eski sağlığına kavuşturulabilir.

Tuzlu Su

Diş hassasiyetine ne iyi gelir sorusuna verilebilecek ilk cevap tuzlu su kullanımıdır. Dişlerde hassasiyet ve sızlama sorunları oluşumunda tuzlu su ile gargara yapılması önerilir. Tuzlu su ile gargara yapılması ile birlikte dişlerdeki ve ağızdaki mikropların temizlenmesi sağlanabilir. Tuzlu su karışımı ile gargara yapılabilmesi için bir su bardağı içme suyunun içerisine bir miktar tuz eklenir. Tuz ve su iyice karıştırıldıktan sonra bu su ile gargara yapılır. Tuzlu su karışımı ile yapılan gargara her diş fırçalamasının ardından tekrarlanabilir. Tuzlu su kullanımı ile dişlerde meydana gelen sızlamanın ve hassasiyetin önüne geçilebilir.

Karanfil

Diş hassasiyetine ne iyi gelir sorusuna cevap olarak karanfil kullanımı da gösterilebilir. Karanfil kullanımı ile dişlerde meydana gelen ağrı ve sızlar hafifletilebilir. Ayrıca karanfil sahip olduğu antiseptik özelliği ile ağzın temizlenmesini de sağlayacaktır. Karanfil kullanımı ile ağzını ferahlaması ve sızlama hissini ortadan kaldırılması sağlayacaktır. Diş hassasiyetine karşı karanfil kullanılabilmesi için bir ya da 2 adet karanfilin ağızda çiğnenmesi yeterli olacaktır.

Karanfil Yağı

Diş hassasiyetine ne iyi gelir sorusuna cevap olarak karanfil yağı kullanımı da gösterilebilir. Karanfil yağı özellikle karanfili çiğnemek istemeyen kişiler tarafından tercih edilebilecek bir yöntemdir. Diş hassasiyeti için karanfilin kullanımı ise bir parça pamuk üzerine karanfil yağı damlatılarak gerçekleştirilir. Karanfil yağlı pamuk özellikle çok fazla hassasiyet hissedilen dişlerin üzerinde bir süre bekletilir ve kısa zamanın geçtiği görülür. Bu yöntem özellikle acil durumlarda kullanılabilecek bir yöntemdir ve kullanılması durumunda dişlerdeki hassasiyetin kısa süre içerisinde geçtiği görülecektir.

Anason Çayı

Dişlerde meydana gelen hassasiyetin ve sızlamaların önüne geçilebilmesi için kullanılabilecek doğal tedavi yöntemleri arasında anason çayı da yer alır. Anason çayı yapılabilmesi için aktarlarda anason temin edilmesi gerekir. Aktarlardan alınan anason ile sıcak su karıştırılarak 10 dakika kadar demlenir. Anason ve sıcak suyun 10 dakika kadar demlenmesinin ardından demlenen çayın süzülmesi ve soğumaya bırakılması gerekir. Soğumaya bırakılan çay ılık bir kıvama geldiğinde bu çay ile gargara yapılır. Anason çayı ile gargara yapılması ile birlikte dişlerde meydana gelen hassasiyetin azaldığı ve ağrının hafiflediği görülecektir.

Papatya Çayı

Dişlerdeki hassasiyetler iltihaplanma veya sinirlerde meydana gelen değişimler sonucunda ortaya çıkabilir. İltihaplanma veya sinirler sonucunda ortaya çıkan diş hassasiyetinin tedavi edilebilmesi için papatya çayı kullanılması önerilir. Papatya çayının yetiştirici etkisi sayesinde dişlerde meydana gelen sızıların daha az hissedildiği görülmektedir. Hassasiyetler için papatya çayının hazırlanabilmesi için sıcak su içerisine poşet papatya çayının atılması ve demlenmesi sağlanır. Papatya çayının demlenmesinin ardından bu çayın bir kısmı ile ağız gargarası yapılır. Papatya ile yapılan gargara sayesinde dişlerde meydana gelen iltihaplanmalar kısa süre içerisinde temizlenecek ve dişlerdeki sızı ortadan kalkacaktır.

Sarımsak

Dişlerde meydana gelen sızlama ve hassasiyetin önüne geçilebilmesi için sarımsak da kullanılabilir. Sarımsak kullanılması ile dişlerdeki sızlamanın dakikalar içerisinde geçirildiği görülecektir. Bir diş sarımsak çiğnenerek dişlerdeki hassasiyet sorununun önüne geçilebilir.

Misvak

Diş hassasiyetine ne iyi gelir sorusuna yüzyıllar boyudur cevap aranmaktadır. Geçmişte diş hassasiyeti için kullanılabilecek ürünler bu kadar çeşitli değilken misvak kullanımına ağırlık verilmiştir. Misak uzun yıllar boyunca sağlığı ve diş temizliği için kullanılan ürünler arasında yer almayı başarmıştır. Dişlerde meydana gelen hassasiyetin ve sızlamaların önüne geçilebilmesi için yine misvaklardan yardım alınabilir. Diş hassasiyetinin tedavi edilebilmesi için dişlerin misvakla temizlenmesi gerekmektedir. Düzenli olarak misvak kullanılması ile dişlerin daha temiz olduğu görülecektir. Ayrıca düzenli olarak misvak kullanıldığı takdirde dişlerde meydana gelen sıvılar azalacak ve hassasiyet ortadan kalkacaktır.

 

 

İçeriği Oylayın

“Diş Hassasiyetine Ne İyi Gelir?” üzerine bir yorum

Yorum yapın