Diyabet Karşında İyi Gelir? 10 Kan Şekerini Düşüren Besin

Diyabet kanda bulunan şekerin ani olarak yükselmesi sonucunda ortaya çıkan bir hastalıktır. Aşırı kilo veya aşırı şeker tüketimi sonucunda ortaya çıkan ani şeker yükselmesi kişilerde kronik bir durum halini alabilir. Kan şekerinin ani olarak yükselmesinin kronikleşmesi ile birlikte vücutta şeker hastalığı görülmeye başlar. Şeker hastalığı yani diyabetten şikayetçi olan kişilere beslenmelerini oldukça dikkat etmelerinde fayda vardır. Kan şekerini düşüren besinlerin tüketilmesi ile kan şekeri seviyesinin düzene sokulması sağlanabilir.

Tarçın

Diyabet nedir sorusuna şeker hastalığı olarak cevap verebilmek mümkündür. Kan şekerini nane olarak yükselmesi sonucunda diyabetin ortaya çıktığı görülür. Kan şekerinin nane olarak yükselmesini önlemek için kullanılabilecek pek çok doğal ürün vardır. Bu ürünler arasında ilk sırada tarçın gösterilebilir. Tarçın kan şekerini düzenlenmesinde ve kan şekerinin yükselmesinin engellenmesinde oldukça önemli bir besindir. Çubuk tarçın veya toz tarçını bir bardak suya karıştırılarak tüketilmesi ile kan şekeri seviyesinin düzene sokulması sağlanabilir. Tarçınlı su tüketmek istemeyen kişiler tarçını yoğurt veya süt ile de kullanabilirler.

Brokoli

Diyabet belirtileri arasında vücutta meydana gelen halsizlik ve yorgunluk durumu gösterilebilir. Ayrıca bulanık görme veya yaraların geç iyileşmesi gibi belirtiler de diyabetin belirtileri arasında gösterilebilir. Diyabetin etkilerinin hafifletilebilmesi ve kan şekerini düzene girmesi için kullanılabilecek ürünler arasında brokoli de yer alır. Diyabetten yani şeker hastalığından muzdarip olan kişilerin tüketecekleri besinleri doğru şekilde seçmeleri gerekir. Özellikle kan şekerini ani olarak yükselten ürünler tüketilmemeye özen gösterilmelidir. Kan şekerini düzene sokmak isteyen kişilerin kullanılabileceği en iyi ürünlerden birisi de kan şekerini dengelemeye yarayan brokolidir. Haftada bir iki gün brokoli tüketilmesi ile kan şekerinin düzene sokulması sağlanabilir.

Keten Tohumu

Diyabete ne iyi gelir sorusu ile yola çıkan kişilere keten tohumu da önerilebilir. Keten tohumu omega bakımından oldukça zengin olan bir üründür. Kan şekeri sürekli olarak yükselen kişiler keten tohumunu tükettikleri takdirde kan şekerlerinin düzene girdiklerini göreceklerdir. Keten tohumunun tüketilebilmesi için salatalara veya yoğurt gibi ürünlere keten tohumunun eklenmesi önerilir. Yoğurt veya salataları eklenen keten tohumu ile hem sindirim sistemi korunurken hem de kan şekerinin sürekli olarak yükselmesinin önüne geçilebilir.

Avokado

Şeker hastalığı olan kişiler lif bakımından zengin olan ürünleri tüketmeye yönelmelidirler. Lif bakımından zengin olan ürünler kan şekerinin hızlıca yükselmesinin önüne geçerler. Kan şekerini yükselmesinin önüne geçen avokado da lif bakımından zengin olan bir üründür. Avokadonun mevsiminde tüketilmesi ile kan şekerinin dengelenmesi ve düzenlenmesi sağlanabilir. Ayrıca avokado tüketerek metabolizmanın hızlandırılması sağlandığı için kişilerin kilo vermesi de sağlanır.

Yaban Mersini

Şeker hastalığından mustarip olan kişiler tüketecekleri meyveleri de doğru bir şekilde seçmelidir. Aşırı şeker içeren meyveler şeker hastaları için zararlı olan ürünlerdir. Bu nedenle şeker hastalığı olan kişiler için en doğru meyvelerden birisi yaban mersini olacaktır. Yaban mersini antioksidan içeren bir meyvedir ve vücut için oldukça sağlıklıdır. Bu meyvenin düzenli olarak tüketilmesi ile kan şekerinin dengelenmesi sağlanabilir.

Yoğurt

Diyabetik ayak ve bacaklarda uyuşmalar ve şişkinlikler olabilir. Bu şişkinliklerinle uyuşmaların ortadan kaldırılabilmesi için kullanılacak besinlere dikkat edilmesinde fayda vardır. Ayaklarda meydana gelen uyuşukluk ve şişlikler için kullanılabilecek besinler arasında yoğurt ilk sıralarda yer alır. Yoğurt probiyotik olarak tüketilen bir besindir ve kan şekerinin düzenlenmesini sağlar. Ara öğün olarak yoğurt tüketilmesi durumunda kan şekerinin dengelendiği görülür. Yoğurdu ana öğün olarak kullanmak isteyen kişiler ise yoğurdun içine yulaf ezmesi veya tarçınlı ekleyebilirler. Yulaf tarçın ve yoğurt karışımı kan şekerinin düzenlenmesinde rol oynayabilecek en iyi besinler arasındadır.

Balık

Diyabetin meydana getirdiği ani kan şekeri yükselmesi gibi sorunların önüne geçilebilmesi için omega 3 bakımından zengin olan besinlerin tüketilmesinde fayda vardır. Omega 3 bakımından zengin olan besinler arasında ilk sırada balık türleri gösterilebilir. Haftada 2 veya 3 defa doktora kontrolünde balık tüketimi ile kan şekerinin düzenlendiği görülmüştür. Önemli olan seçilecek balıkların mevsiminde olmasıdır. Omega 3 bakımından en zengin olan balıklar arasında somon ve hamsi ilk sıralarda gösterilebilir. Düzenli olarak somon ve hamsi tüketilmesi sayesinde vücutta meydana gelen kan ve şekeri düzensizliğinin önüne kolayca geçilebilir.

Yeşil Yapraklı Sebzeler

Şeker hastalığından mustarip olan kişilerin kan şekerini düzenlenmesi için kullanılması gereken ürünler arasında yeşil yapraklı sebzeler gösterilebilir. Yeşil yapraklı sebzeler lif bakımından zengin olan ürünlerdir. Lif bakımından zengin olan ürünlerin tüketilmesi ile kan şekerinin dengelenmesi sağlanabilir. Yeşil yapraklı sebzeler pişirilerek veya taze olarak tüketildiğinde kan şekeri daha düzenli olacaktır.

Çilek

Şeker hastalığından yani diyabetten mustarip olan kişiler tüketecekleri meyvelere de oldukça özen göstermelidirler. Kan şekerinin ani olarak yükselmesinin önüne geçilebilmesi için tüketilen meyvelerde bulunan şeker miktarına dikkat edilmesi gerekir. Şeker hastalarının tüketebileceği meyveler arasında çilek gösterilebilir. Çilek sahip olduğu lifler ve antioksidan özelliği sayesinde şeker hastalarının kolayca tüketebileceği besinler arasındadır. Çilek tüketimi ile kan şekeri seviyesinin dengeli tutulması sağlanabilir.

Yulaf

Diyabetik nöropati kan şekerinin sinir hücrelerine zarar vermesi sonucunda ortaya çıkan bir hastalıktır. Bu hastalık özellikle ayaklardan ağrı ve sızı gibi durumlara sebebiyet verir. Diyabetik nöropatin ortadan kaldırılmasında ve kan şekerini düzenlenmesinde rol oynayan ürünler arasında yulaf gösterilebilir. Düzenli olarak yulaf tüketilmesi sayesinde kan şekerin çok fazla yükselmesinin önüne geçilebilir. Kan şekerini düzenlenmesi ile diyabetik nöropatinin de vücuda vermiş olduğu hasarların önüne geçilebilir.

 

 

 

İçeriği Oylayın

“Diyabet Karşında İyi Gelir? 10 Kan Şekerini Düşüren Besin” üzerine 4 yorum

Yorum yapın