Diz Burkulmasına Ne İyi Gelir?ne iyi gelir

Diz burkulması, tendonlar da veya bağlarda oluşan incinmelere verilen addır. Ancak bağlarda görülen hasar sonucunda yırtılmanın verdiği etkiler sonucunda baş edemeyeceğiz ağrılar oluşuyor size en yakın hastaneye gitmeniz gerekebilir. Ancak kendi kendinize bu durum ile evde baş etmenin birkaç pratik yöntemleri bulunmaktadır. Öncelikle burkulmanın gerçekleşmesinin ardından kişinin bulunduğu yerde kalması veya destek alarak yerden kalkması gerekir. Bu aşmada burkulan dizden hiçbir aktivite beklemek gerekecektir. Aksi halde burkulma ilerleyebilir ve tedavisi zorlaşabilir.

Hafif diz burkulması dediğimiz ciddiye alınmayan burkulmalar genelde ev işi yaparken gerçekleşir. Bu durum için kişinin öncelikle dinleneceği bir yere uzanması ve soğuk kompleks uygulaması gerekir.

Diz Burkulmasına Ne İyi Gelir?

  • Burkulmanın gerçekleşmesinin ardından sıcağı sıcağına bölgeye buz kompleksi yapılmalıdır. Bunun için buz torbasını bir tülbent sarın ve bu şekilde burkulan dize uygulayın. Aksi halde canınızı yakabilir ve bölgeyi tahriş edebilir.
  • Burkulmuş olan dizi çok hafif olacak şekilde sağa ve sola çevirerek hareket ettirmeye çalışın
  • Buz kompleksinin ardından 2 gün sonra bölgeye sıcak uygulaması yapın
  • Burkulan dize yağlı kremler ile masaj yapın ve bölgede ki kan akımını hızlandırın
  • Zeytinyağı ile siyah zeytini bir havanda ezin ve burkulmuş olan dize sarıp bir gece bekletin. Uygulanılan bu kürü sabaha kadar beklettikten sonra sargıdan açın ve dizi nemli bez ile silin.

Burkulmalar İle İlgili Diğer Makaleler İçin Tıklayın

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir