Dökülen Kaşlara Karşı Ne İyi Gelir?

Dökülen kaşlara karşı evde alınan önlemler ile dökülmeler hafifletilebilir. Kaşlarda meydana gelen dökülmeler estetik açıdan kötü bir görüntüye sebep olabilir. Bu nedenle dökülmelerin önüne geçilebilmek için çeşitli tedavi yöntemleri kullanılır.

Kaş Dökülmeleri Neden Meydana Gelir?

Kaşlarında meydana gelen dökülmeler cilt hastalığı veya mevsim geçişleri gibi sorunlar nedeniyle ortaya çıkabilir. Kaşlarda meydana gelen dökülmelerin tedavi edilebilmesi için öncelikle dökülmenin altında yatan nedenin tespit edilmesi gerekir. Dökülmelerin tedavi edilebilmesi için uzman doktorlardan yardım alınarak tıbbi müdahaleler tercih edilebilir. Kaş dökülmesinin meydana gelmesini sağlayan sebepler tespit edildikten sonra evde bazı yöntemlerde dökülmenin azaltılabilmesi için uygulanabilir. Kaş dökülmesinin temel nedenleri ise şu şekilde sıralanabilir:

 • Mevsim geçişleri
 • Dengeli ve düzenli beslenmemek
 • Yanlış kaş alımı
 • Kaşlarda cımbız kullanılması
 • Hamilelik ve menopoz
 • Cilt hastalıkları
 • Yeterli vitamin alınmaması
 • Mineral eksikliği
 • Saçkıran
 • Sinir ve stres
 • Cidden meydana gelen yanıklar
 • Egzama

Yukarıda ele alınan nedenler sonucunda kaşlarda dökülmeler meydana gelebilir. Kaşlardaki dökülmelerin tedavi edilebilmesi için evde basit ve doğal tedavi yöntemleri uygulanabilir. Bu yöntemlerin uygulanması ile kaşlarda meydana gelen dökülmelerin azaltılması ve kaşların daha gür çıkması sağlanabilir.

Sarımsak Kullanımı

Dökülen kaşlara karşı evde kullanılabilecek tedavi yöntemleri arasında ilk sırada sarımsak yer alır. Sarımsak hem saçlarda hem de kaşlarda kullanılabilen bir üründür. Sarımsağın kaşlarda kullanılması ile birlikte kaşları da meydana gelen dökülmelerin azaltılması ve kaşların daha gür çıkmasını sağlanabilir. Sarımsağın kaşlarda kullanılabilmesi için iki diş sarımsağın rendelenmesi ve püre haline getirilmesi gerekir. Püre haline getirilen sarımsak dökülme meydana gelen kaşın üzerine sürülür ve yarım saat kadar bekletilir. Sarımsak kaçta yarım saat bekletildikten sonra 100 soğuk su ile durulanır. Sarımsağın kullanılması ile birlikte kaşlarda meydana gelen dökülmeler kısa süre içerisinde azalacak ve kaşlar daha gür şekilde çıkmaya başlayacaktır.

Zeytinyağı Kullanımı

Dökülen kaşlara karşı önlemler alınmadan önce kaşların neden döküldüğünün tespit edilmesinde fayda vardır. Kaşlarda meydana gelen dökülmelerin temel nedenleri arasında vitamin eksikliği de gösterilmiştir. Kaşlarda meydana gelen dökülmelerin tedavi edilebilmesi için hem a vitamini hem de e vitamini bakımından zengin olan zeytinyağının kullanılması tercih edilebilir. Zeytinyağı sahip olduğu vitaminler sayesinde kaşlarda meydana gelen dökülmelerin önüne geçecek ve kaşların daha gür çıkmasını sağlayacaktır. Kaşlarda meydana gelen dökülmelerin azaltılabilmesi için zeytinyağı bugün içerisinde kaşları uygulanarak masaj yapılmalıdır. Bu yöntem gün içerisinde 2-3 defa tekrarlanabilir. Zeytinyağının kaşlarda düzenli olarak kullanılması ile birlikte kaşlarda meydana gelen dökülmeler azalacak ve kaşlar daha gür şekilde çıkmaya başlayacaktır.

Yumurta Kullanımı

Dökülen kaşlara karşı evde kullanılabilecek doğal tedavi yöntemleri arasında yumurta sarısı da bulunur. Yumurta sarısı kullanımı ile kaşlarda meydana gelen dökülmeler kısa süre içerisinde hafifleyecek ve kaşlar daha gür şekilde çıkmaya başlayacaktır. Kaşlarda yumurta sarısının kullanılabilmesi için yumurta sarısını güzelce çırpıp kaşları ince bir tabaka halinde sürülmesi gerekir. Yumurta sarısı kaşlarda 10 dakika bekletilerek ılık su ile durulanmalıdır. Yumurta sarısı kaşlardaki dökülmeyi hafifletecektir ancak hassas ciltler bu yöntemi denemeden önce doktorlarına danışma olur. Çünkü hassas ciltlerde yumurta sarısının kullanımı alerjik reaksiyonlara neden olabilecektir.

Badem Yağı

Kaşlarda meydana gelen dökülmelerin hafifletilebilmesi ve kaşların daha gür şekilde çıkması için tatlı badem yağı kullanımını da özen gösterilebilir. Tatlı badem yağı kaşlara ek olarak kirpiklerde de kullanabilmektedir. Tatlı badem yağının hem kaşlarda hem kirpiklerde kullanılması ile kirpiklerin gürleşmesi kaşların ise daha sağlıklı şekilde çıkması sağlanacaktır. Tatlı badem yağının kaşlarda ve kirpiklerde kullanılabilmesi için temiz bir maskara fırçasına ihtiyaç duyulmaktadır. Maskara fırçası tatlı badem yağının içerisine batırılarak kaşlar tatlı badem yağı ile taranmalıdır. Bu yöntemi haftada bir veya iki defa deneyebilmek mümkündür. Tatlı badem yağının kaşlara sürülmesi ile birlikte kaşların daha gür çıktığı görülecektir.

Vazelin Kullanımı

Kaşlarında dökülme meydana gelen kişiler kaşlarını daha hızlı şekilde uzatmak için vazelin kullanabilirler. Vazelin sahip olduğu etkin maddeler sayesinde kaşlardaki kıl köklerini besleyecek ve kaşların kısa süre içerisinde uzamasını sağlayacaktır. Kaşlarda meydana gelen dökülmelerin tedavi edilebilmesi için vazelinin geceleri kaşlara sürülmesi ve sabaha kadar bekletilmesi önerilir. Bu yöntem kaşlarda istenen sonuç alana kadar tekrarlanabilir.

Hindistan Cevizi Yağı

Dökülen kaşlara karşı evde kullanılabilecek tedavi yöntemlerinden birisi de Hindistan cevizi yağıdır. Hindistan cevizi yağı kaşları gürleştirmek için kullanılabilecek en doğal yağlardan birisidir. Bu yağ sahip olduğu proteinler sayesinde kaşları kısa süre içerisinde gürleştirecek ve karşılarda meydana gelen dökülmeleri hafifletecektir. Kaşlarında dökülme meydana gelen kişiler uyumadan önce Hindistan cevizi yağını kaşlarına uygulayarak sabaha kadar bekletebilirler. Bu yöntem herkese tekrarlanabilir ve kaşlarda meydana gelen dökülme kısa süre içerisinde ortadan kaldırılabilir.

 

İçeriği Oylayın

Yorum yapın