Dumping Sendromu Nedir? Dumping Sendromuna Ne İyi Gelir?

Dumping sendromu, genelde mide ameliyatlarından sonra ortaya çıkan bir durum olmaktadır. Mide baypas ameliyatı geçiren kişilerin karbonhidrat bakımından zengin beslenmeleri sonucunda bu besinlerin ince bağırsağa geçişleri sırasında oluşmaktadır. Bariatrik cerrahinin popülerleşmesi ile birlikte günümüzde dumping sendromu yaşayan kişilerin sayısı giderek artmaktadır.

Dumping Sendromu Nedir?

Dumping sendromu, cerrahi sebepler ve cerrahi olmayan sebepler doğrultusunda gerçekleşen bir durum olmaktadır. Cerrahi sebepler arasında geçirilen mide ameliyatı çeşitleri yer almaktadır. Bu mide ameliyatı çeşitlerine örnek olarak gastrojejunostomi, gastrit bypass ameliyatları, mide ülseri ameliyatları yer almaktadır. Cerrahi olmayan nedenler ise diyabet hastalığı, bazı viral hastalıklar yer almaktadır.

Dumping sendromunun nedeni kısaca midenin tamamının ya da bir bölümünün alındığı ameliyatların sonrasında hastaların görmüş olduğu bir sendrom çeşidi olarak tanımlanmaktadır. Dumping sendromunun karakterize belirtisi ise midenin çok hızlı boşalmasıdır. Dumping sendromu oluşumu gözlenen kişiler genelde mide ameliyatı olmuş fakat uzmanların önerilerini ve verilen diyet programlarına uymamış kişiler olmaktadır. Ameliyat sonrasında yüksek miktarda karbonhidrat tüketimi dumping sendromuna sebebiyet vermektedir. Dumping sendromu yaşayan kişilerde belirtilerin şiddeti mide cerrahisinin şekli doğrultusunda belirlenmektedir.

Dumping sendromu görülen kişiler erken ve geç görenler olarak ikiye ayrılmaktadırlar. Bu kişilerin belirtilerine göre erken dumping sendromu ya da geç dumping sendromu geçirdikleri anlaşılmaktadır. Kişilerin tedavilerine ise bu durum anlaşıldıktan sonra başlanmaktadır.

Dumping Sendromu Belirtileri Nelerdir?

Dumping sendromu, özellikle mide cerrahisi geçiren kişilerde sık görülen bir durumdur. Bu durum, mide içeriğinin çok hızlı bir şekilde ince bağırsağa geçmesi ve sindirim sisteminin normalden daha hızlı çalışması sonucu ortaya çıkar. Dumping sendromu, genellikle gastrik bypass veya gastrik sleeve gibi obezite cerrahisi prosedürleri geçirenlerde ortaya çıkar, ancak mide cerrahisi geçirmemiş bazı kişilerde de nadiren görülebilir.

Gastrik bypass, mideyi küçültüp ince bağırsaklara bağlama işlemidir. Bu durumda, yiyeceklerin direkt olarak ince bağırsaklara geçmesi, kan şekerinin hızlı bir şekilde yükselmesine ve insülin salınımının artmasına neden olur. Bu da çeşitli belirtilere yol açar.

Dumping sendromunun belirtileri, öğün sonrasında ani olarak ortaya çıkar ve şunları içerebilir:

  • Bulantı ve kusma
  • Karın ağrısı ve rahatsızlık
  • Hızlı kalp atışı
  • Baş dönmesi ve baş ağrısı
  • Terleme ve üşüme hissi
  • Halsizlik ve yorgunluk
  • Şeker düşmesi sonucu halsizlik ve çarpıntı

Bu belirtiler, öğün sonrasında 30 dakika ila 2 saat arasında ortaya çıkabilir ve bazı durumlarda ciddi olabilir. Dumping sendromunun tedavisi, beslenme düzeninin değiştirilmesi, sık ve küçük öğünlerin tercih edilmesi ve şekerli ve karbonhidratlı yiyeceklerden kaçınılması ile mümkündür. Eğer kişinin belirtileri şiddetli ise doktorun yönlendireceği ilaç tedavisi de uygulanabilir. Dumping sendromu ile ilgili şikayetleri olan kişilerin mutlaka bir gastroenterolog veya uzman bir doktora danışmaları önemlidir.

Dumping sendromu belirtileri kişiden kişiye de değişebilmekte olup, sendromun geç ya da erken olması durumuna göre de değişebilmektedir. Erken dumping sendromu belirtileri ile geç dumping sendromu belirtileri arasında farklar bulunmaktadır.

Erken dumping sendromu belirtileri arasında, kişinin gıda alımını gerçekleştirmesinden on ile otuz dakika sonrasında şikayetlerinin görülmesi yer almaktadır. Kişinin karbonhidrat bakımından zengin beslenmesi sonucunda besinlerin hızlı bir şekilde ince bağırsağa giderek bağırsak içerisine sıvı alması ve bağırsak duvarında gerginliğe yol açması görülmektedir. Bu olayların sonrasında kişide şiddetli bir ağrı görülmektedir. Görülen şiddetli ağrı ile beraber kusma, ishal, tansiyon düşüklüğü, çarpıntı gibi belirtiler de gerçekleşebilmektedir.

Geç dumping sendromu belirtilerinde ise şikayetler gıda alımından bir ile üç saat sonrasında gerçekleşmektedir. Bu sendrom çeşidinde kan şekeri hızla yükselmekte ve hipoglisemi oluşumu görülmektedir. Aynı zamanda terleme, halsizlik, bayılma, titreme gibi semptomlar da görülmektedir.

Dumping Sendromu Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Dumping sendromunda ne çok kullanılan tedavi yöntemi diyettir. Hatalara verilen diyetlerde uyulması gereken en önemli nokta karbonhidrat ve basit şeker tüketiminin en aza indirilmesidir. Aynı zamanda protein ve lif içeriği zengin besinler tüketilmesi de önerilmektedir. Mide boşalmasını hızlandıran sebeplerden biri gıdalarla birlikte su tüketimidir. Bu nedenle dumping sendromu yaşayanlara önerilmemektedir. Gıdaların iyi çiğnenmesi de hastalara önerilenler arasında yer almaktadır.Diyet uygulanması halinde şikayetlerine devam eden hastalar mutlaka bir uzmana danışmalı ve gerekli tedavi yöntemine başlamalılardır.

İçeriği Oylayın

Yorum yapın