Düşük Tansiyona İyi Gelen Besinler

Düşük tansiyona karşı evde uygulanabilecek doğal tedavi yöntemleri ile tansiyonun dengeye getirilmesi sağlanabilir. Düşük tansiyon sorunu bulunan hastaların öncelikle alanında uzman bir doktora muayene olması gerekmektedir. Doktor tarafından hastalara kullanmaları için ilaçlar veya doğal tedavi yöntemleri önerilebilir. Evde uygulanabilecek bazı yöntemler sayesinde tansiyon düşüklüğü sorunu tedavi edilebilir.

Havuç Kullanımı

Düşük tansiyona karşı evde uygulanabilecek doğal tedavi yöntemlerinden ilki havuçtur. Havuç tüketimi ile kan basıncının dengede tutulması sağlanabilir. Uzun zamandır tansiyon düşmesi sorunuyla mücadele eden kişiler havuç ve havuç suyu tüketimine ağırlık verebilirler. Düşük tansiyon sorunu ile mücadele eden kişiler sabahları aç karnına bir bardak havuç suyu içebilirler. Her gün içilen havuç suyu sayesinde kan basıncının dengelenmesi ve tansiyonun dengede tutulması sağlanabilir. Havuç suyunu tek başına tüketmek istemeyen kişiler ise içerisine bir miktar bal ekleyebilirler. Havuç suyunun içerisine eklenecek bal ile tansiyon dengeye getirilebilir.

Ayran Kullanımı

Düşük tansiyona karşı evde uygulanabilecek doğal tedavi yöntemlerinden birisi de ayrandır. Ayran hem yüksek tansiyon hem de düşük tansiyon için kullanılabilecek bir besindir. Tansiyon düşüklüğü ile mücadele eden kişiler tuzlu ayran tüketebilirler. Tuzlu ayran tüketilmesi ile birlikte tansiyonun dengeye getirilmesi sağlanacaktır. Tansiyonu düşen kişiler bir bardak tuzlu ayranı gün içerisinde tüketerek tansiyonlarını dengeleyebilirler.

Kahve Tüketimi

Düşük tansiyona karşı kan basıncını dengelemek için tüketilebilecek içecekler arasında kahvede önemli bir yere sahiptir. Kahvenin tüketilmesi ile tansiyon dengeye getirilecek ve kan basıncı düzene sokulacaktır. Gün içerisinde bir fincan kahve tüketilmesi ile kan basıncının artacak ve kişiler kendini daha enerjik hissedecektir.

Bal Tüketimi

Tansiyonu sık sık düşen kişilerin tüketebileceği besin maddeleri arasında bal önemli bir yere sahiptir. Düşük tansiyon sorunu ile mücadele eden kişilerin her sabah aç karnına bal tüketmeleri önerilir. Sabahları aç karnına tüketilen bal ile tansiyonun dengelenmesi sağlanacaktır. Düzenli olarak bal tüketimi ile tansiyon düşüklüğü tedavi edilebilir ve kan basıncının dengelenmesi sağlanabilir.

Zeytin Tüketimi

Aniden tansiyonu düşen kişilerin evde uygulayabileceği doğal tedavi yöntemlerinden birisi de zeytin tüketimidir. Zeytinin düzenli olarak tüketilmesi ile birlikte tansiyonun dengelenmesi sağlanacaktır. Sabahları aç karnına 3-4 adet zeytin tüketmek kan basıncının dengelenmesini sağlayacaktır. Kan basıncını dengelenmesi aynı zamanda tansiyonu dengeleyecek ve düşük tansiyon durumunun ortadan kalkmasını sağlayacaktır.

Su Tüketimi

Kan basıncının dengeye getirilebilmesi ve tansiyon düşüklüğünün önüne geçilebilmesi için su tüketimine özen gösterilmelidir. Günde en az 2 litre su tüketilmesi tansiyon düşüklüğünün önüne geçecek ve vücudun daha sağlıklı olmasını sağlayacaktır.

Biberiye

Düşük tansiyon sorunu ile mücadele eden kişilerin kullanabileceği yiyeceklerden birisi de biberiyedir. Biberiye tüketimi ile kan dolaşımının hızlandırılması sağlanabilir. Kan dolaşımının hızlandırılması vücudun ihtiyacı olan kanın pompalanmasını sağlayacaktır. Biberiye tüketimi ile vücudun ihtiyacı olan kanın pompalanması tansiyonun dengede kalmasını sağlayacaktır.

Ginseng Tüketimi

Özellikle Uzak Doğu’da kullanılan ginseng kan basıncını dengede tutan doğal alternatiflerden birisi olacaktır. Ginseng tüketimi ile birlikte tansiyon düşüklüğünün tedavi edilmesi sağlanabilir. Tansiyon düşüklüğü için ginseng çayı demlenerek tüketilebilir. Ginseng çayını tüketilmesi ile birlikte kan basıncının düzenlenmesi ve tansiyonun dengede tutulması sağlanacaktır.

Meyan Kökü Kullanımı

Düşük tansiyon sorunu ile mücadele eden kişilerin tüketmeleri gereken besinlerden birisi de meyan köküdür. Meyan kökü içerisinde bulunan sodyum minerali sayesinde kan basıncının dengede tutulmasını sağlayacaktır. Kan basıncının dengede tutulması tansiyonun aynı şekilde düşmesinin önüne geçecektir. Meyan kökü düşük tansiyon için çayı demlenerek tüketilebilecek bir üründür. Meyan kökü çayının düzenli olarak tüketilmesi ile birlikte tansiyonun dengelenmesi sağlanabilir. Ancak meyan kökü çayının aşırı tüketimi vücudun ödem tutmasına neden olacağı için meyan kökü çayı tüketilirken dikkatli olunması gerekmektedir.

Ispanak Tüketimi

Düşük tansiyona karşı kullanabilecek bitkiler arasında ıspanak önemli bir yere sahiptir. Ispanak içerisinde önemli derecede magnezyum bulundurur. Vücut ihtiyacı olan magnezyumu alamaması durumunda tansiyonun düşmesine neden olabilir. Magnezyum eksikliği sonucunda oluşan düşük tansiyon sorununun tedavi edilebilmesi için ıspanak tüketimine ağırlık verilebilir. Ispanak beslenme rutini içerisine eklenerek vücudun ihtiyacı olan magnezyumun alınması sağlanabilir. Düşük tansiyon için ıspanak çiğ olarak tüketilebileceği gibi yemeği yapılarak da tüketilebilir. Ancak ıspanağın çiğ olarak tüketilmesi daha çok önerilmektedir. Magnezyum bakımından zengin olan ıspanağın çiğ olarak tüketilmesi ile vücuda daha faydalı olduğu görülmüştür.

 

İçeriği Oylayın

“Düşük Tansiyona İyi Gelen Besinler” üzerine bir yorum

Yorum yapın