Düşük Tansiyona Ne İyi Gelir?ne iyi gelir

Düşük Tansiyon, sağlıklı kişilerin kan basıncı yaklaşık olarak 120/80 mmHg düzeyindedir. Kalbin kasılarak vücuda kanı göndermesi sırasında kan basıncı yüksek tansiyonu, kanın vücuttan tekrar kalbe geliş sırasındaki kan basıncı ise küçük tansiyonu gösterir. Düşük tansiyonun sebebi ise büyük tansiyonun 100 mmHg nin altına düşmesi nedeni ile düşük tansiyon meydana gelir. Düşük tansiyon rahatsızlığı devamlı olarak yaşanıyorsa bu önemli bir rahatsızlık olarak görülmelidir.

Düşük tansiyonun başlıca belirtileri arasında sıklıkla oluşan baş dönmeleri ve bayılmalardır. Düşük tansiyonun belirtileri arasında düzensiz ve yetersiz beslenme bozuklukları gösterilirken çeşitli sağlık nedenleri kan basıncı normal değerlerinin altında çıkmasına sebep olabilir. Ancak düşük tansiyon başka bir rahatsızlık sebebiyle oluşmuyorsa B 12 vitamini ve sodyum yönünden zengin içerikli bir beslenme ile düşük tansiyon belirtileri minimuma indirilebilir.

Sodyum: yüksek tansiyon rahatsızlığı olan kişilere tuz (sodyum )tüketimine nasıl sınır getiriliyorsa düşük tansiyonu olan hastalar için sodyum tarafından zengin olan bir beslenme şekli uygulanabilir. Eğer tansiyonunuz oldukça düşükse tuzlu olarak hazırlanan ayran içerek düşen değerleri kısa zamanda normale yaklaştırmak mümkündür. Ancak yeterinden çok tuz tüketimi kalp, damar rahatsızlıkları ilk sırada olmak üzere başka değişik hastalıklara da neden olabileceği için sodyum yani tuz tarafından zengin bir beslenme şekli uygulamak için öncelikle bir hekime başvurmanızda fayda vardır.

Magnezyum: vücudumuzda oluşan 300’ den daha da çok biyokimyasal reaksiyonda harcanan magnezyum bunların yanı sıra kan basıncı yönünden de bir o kadar etkili minerallerdendir. Lahana ıspanak gibi sebzeler soya fasulyesi, kaju fıstığı, badem ve soya fasulyesinden 1 günde alınması uygun olan magnezyumu büyük ölçüde elde edebiliriz.

Karbonhidratlar: Tansiyon düşmesi yemeklerden sonra meydana geliyorsa bu duruma “postprandiyal hipotansiyon” adı verilir. Genel olarak yaşlı hastalarda ve otonom sinir bozukluğu rahatsızlığı bulunanlarda, Parkinson hastalarında rastlanan postprandiyal hipotansiyona rastlanması aşırı karbonhidrat içeren besinlerin tüketilmesi ve aşırı yüklenilmiş bir öğün sonrasında meydana gelmektedir. Bu nedenlerden oluşan ani tansiyon düşmesini önlemek için beyaz ekmek, makarna, patates ve pirinç gibi besinlerin tüketiminin en aza indirilerek sınırlandırılmasında fayda vardır.

Folik Asit Ve B 12: Yeri kadar alınmayan folik asit ve B 12 vitamini alımı belirtileri içinde düşük tansiyonunda bulunduğu anemi rahatsızlığına neden olabilmektedir. Kan ve sinir hücrelerinin oluşumu için hayati değer içeren B 12 vitamini tüketilen besinlerle midede proteinle birleşerek kan yoluyla çekilir. En zengin B 12 vitamini süt ürünleri, kırmızı et ve yumurtadadır. Yeni oluşacak kan hücreleri için vücudun folik asite ihtiyacı vardır. Folik asit en fazla karaciğer, börülce ve ıspanakta bulunur.

Düşük Tansiyona Diğer İyi Gelenler: ilk olarak şeker rahatsızlığı olanlar olmak üzere seyreden düşük kan şekeri oluşumu düşük tansiyona sebep olmaktadır. Susuz kalındığında ve kan hacminde bir eksilme yaşanırsa bu yüzden kan basıncı düşer. Bu duruma mani olmak için günlük olarak içtiğiniz suyu artırabilirsiniz. Veya abartmamak koşulu ile elektrolit içerikli sporcuların tükettiği içeceklerden içebilirsiniz. Ayrıca kafein içerikli içecekler ve yeşil çay içmek kan basıncının kısa bir süre yani geçici olarak yükselmesini sağlayabilir.

Benzer Konular :

Yüksek Tansiyona Ne İyi Gelir?

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir