Dut Neye İyi Gelir?ne iyi gelir

Lezzetli ve besleyici özelliği ile dut dünya genelinde yaygın bir şekilde tüketilen meyvelerden biridir. 5 metreye kadar boylanabilen ağaçların meyvesi olan dut genellikle ılıman iklimlerde yetişir. Afrika, Amerika ve Asya olmak üzere daha pek çok ülkede yetiştirilmektedir. Dut taze olarak tüketildiği gibi genellikle kuru versiyonu ile tüketilebilmektedir. Sadece meyve olarak değil tatlı ve yemeklere lezzet katmak için de kullanılan bir meyve türüdür.

Dut Neye İyi Gelir?

Dut yüzyıllardır birçok hastalığın tedavisinde alternatif olarak kullanılmaktadır. İçeriğinde yer alan vitamin ve minerallerin haricinde antioksidan özelliğinden de yararlanılmaktadır. Kan pıhtılaşması, soğuk algınlığı, kanser başta olmak üzere pek çok hastalığın tedavisinde yaygın bir şekilde duttan yararlanılmaktadır.

Kanseri Önler: İçeriğinde yer alan antioksidanlar, vitaminler ve mineraller sayesinde kanser hücrelerinin çoğalmasını engeller. Kansere yakalanma olasılığını en aza indirir. Özellikle prostat kanseri hücrelerinin gelişmesine izin vermez.

dut

Genel Sağlığı Korur: İçeriğinde yer alan vücut için gerekli olan bileşenler sayesinde vücut sağlığını olumlu yönde etkiler.

Kan Pıhtılaşmasını Engeller: Dut kan dolaşımını arttırarak kan basıncının kontrol altında tutulmasına yardımcı olur. Bu sayede kan pıhtılaşması engellenmiş olur. Ayrıca kalp ve damar sağlığını olumlu yönde etkiler. Kansızlığa karşı da iyi gelen dut, kan pıhtılaşmasına neden olan faktörlerin ortadan kalkmasına yardımcı olur.

Karaciğeri Temizler Ve Böbrekleri Güçlendirir: Dutun en çok yararlanılan özelliklerinden biri karaciğer ve böbrek üzerinde yarattığı olumlu etkilerdir. Böbrek ve karaciğerlerde oluşan toksinlerin dışarı atılmasını sağlar.

Soğuk Algınlığına İyi Gelir: Dut bağışıklık sistemini kuvvetlendirerek soğuk algınlığı, grip ve öksürük gibi üst solunum yolu hastalıklarına yakalanma olasılığını azaltır. Tüm bunların haricinde kronik hepatit ve gastrite karşı da iyi gelir.

Kan Şekerini Düzenler: Dut şeker hastaları için uzmanlar tarafından önerilen bir meyve türüdür. Kan şekerini kontrol altında tutarak diyabet hastalarına iyi gelir.

Kalp Sağlığını Korur: Dut uzmanlara göre kalp sağlığı için hayati nem arz eden bir meyvedir. Kan sağlığı üzerinde yarattığı olumlu etkiler özellikle damar sağlığının korunması için önemlidir. Kan sağlığının ve damar sağlığının korunması doğal olarak kalp sağlığını da olumlu etkilemektedir. Tüm bunların haricinde kötü kolesterolü de düzenleyici etkisi vardır. Kalp krizi riskini en aza indirir ve inmeyi önler.

İştahı Açar: Dut iştah açıcı bir meyvedir. Ayrıca iştahı açan dut sindirim sisteminin daha aktif çalışmasını sağlar.

Göz Problemlerine Karşı İyi Gelir: Dut suyu göz problemleri üzerinde olumlu etki sağlayan şifalı meyvelerden biridir. Uzun süre radyasyona maruz kalan kişiler, sürekli bilgisayar başında oturan kişilerin göz yorgunluğunu gidermek için dut tüketimine ağırlık vermesi faydalı olur.

 

Cilt Ve Saç Sağlığını Korur: Dut tıpkı çilek gibi cilt sağlığı için en faydalı meyvelerden biridir. Cilt sağlığı için pek çok soruna karşı kullanılabilir. Cildin nemlenmesini, daha genç bir görünüm kazanmasını ve gözeneklerin temizlenmesine yardımcı olur. Bir miktar dut yaprağı ve zetinyağı karıştırılarak cilt hastalıklarına karşı kullanılabilir.

Cilt için faydalı olan dut saç sağlığı için de faydalı meyvelerden biridir. Dut suyu ile saçlar yıkandığında saçlarda yaşanan dökülme önlenebilir. Ayrıca dut suyu ile yıkanan saçlar daha güçlü bir görünüm kazanır.

Kolesterole İyi Gelir: Düzenli olarak dut tüketmeyi alışkanlık haline getiren kişilerde kolesterol daha sağlıklı seviyelerde seyreder. Fakat hduter meyve ve bitkide olduğu gibi aşırı tüketim tam tersi etkiye yol açabilir. Bu nedenle bilinçli ve aşırıya kaçmadan tüketmek gerekir.