Ekinezya Neye İyi Gelir?ne iyi gelir

Ekinezya, Amerika kıtasında kendiliğinden yetişen ve bölgede yaygın bir şekilde kullanılan bitkilerden biridir. Günümüzde ekinezya birçok sağlık sorununa karşı yaygın bir şekilde kullanılmaktadır. Yapısından dolayı Yunanca dikenli kirpi anlamına gelen ekinezyanın sağlık için çiçekleri, kökü ve yaprakları kullanılmaktadır. Ekinezya yaygın olarak enfeksiyon hastalıkları ve grip tarzı bulaşıcı özelliği olan hastalıklara karşı kullanılmaktadır. Hint başı, koni çiçeği, Kansas otu, kirpi çiçeği gibi isimlerle de bilinmektedir.

Ekinezya 2

Ekinezya neye iyi gelir?

* Ekinezya çay şeklinde hazırlanarak içildiğinde antiseptik etki yaratır.

* Boğaz ağrısına karşı iyi gelir.

* Kuru öksürük için içilebilir.

* Eklem ve kas ağrılarını giderir.

* Ateş düşürücü özelliği vardır.

* Saman nezlesine karşı faydalıdır.

* Alerjik olarak gelişen şikayetlere karşı iyi gelir.

* Basur tedavisinde alternatif olarak kullanılabilir.

* Vücudu kansere karşı koruyucu etkisi vardır.

* Soğuk algınlığına karşı içilebilir.

* Migren tipi baş ağrısına karşı iyi gelir.

* Çok şiddetli olmayan enfeksiyonlara karşı faydalıdır.

* İdrar yolu enfeksiyonuna karşı iyi gelir.

* İçeriğinde A, B ve E vitaminleri barındıran ekinezya çayı ayrıca kalsiyum, demir, magnezyum, potasyum ve sodyum bakımından da zengin içeriğe sahiptir. İçeriği sayesinde vücudun dinç kalmasını sağlar.

* Bağışıklık sistemini kuvvetlendirici etkisi bulunmaktadır.

* Ayak mantarı, vajinal mantar, sinüzit, kulak enfeksiyonlarında kullanılabilir. Harici olarak krem ya da çay şeklinde bu şikayetler için alternatif tedavi sağlar.

Ekinezya çayı nasıl hazırlanır?

Ekinezya çayı bitkinin çiçeği, yaprakları ya da kökü ile hazırlanabilir. Ancak etkili bir sonuç almak için çay yapımında bitkinin kökü kullanılmalıdır. Taze yarım kap ekinezya kökünün üzerine 1 kap kaynatılmış su eklenir. Çay kuru ekinezya kökü ile hazırlanacaksa 1 su bardağı kaynar suya 1 çay kaşığı ekinezya kurusu eklemek yeterli olur. Nasıl hazırlanırsa hazırlansın karışımın bulunduğu kabın demlenme anında ağzı kapalı olmalıdır. 10 dakika kadar demlendikten sonra ekinezya çayı özellikle soğuk algınlığı için sıcak içilmelidir.

Bitkinin kök kısmı sağlık için en faydalı olan kısmıdır. Ancak hazırlanan çayın tadı biraz acı olabilir. Bu acılığı almak için çaya limon, bal ya da zencefil ilave edilerek içilebilir. Kök kısmından hazırlandığında tadından dolayı içilemiyorsa yumuşak bir tat için bitkinin çiçekleri kullanılarak çay hazırlanabilir.

Ekinezya çayı 1 çay kaşığı kurutulmuş ekinezya kökü ile hazırlandığında tavsiye edilen tüketim miktarı günde 3 defa, öğünlerden sonradır. Yani günlük ekinezya tüketim miktarı 3 çay kaşığıdır. Her

tüketimde taze olarak hazırlanmalıdır. Ekinezya çayı düzenli olarak 10 gün içildikten sonra 15 gün ara verilerek tekrar başlanabilir.

Ekinezya 3

Ekinezyanın yan etkileri

Ekinezya bağışıklık sistemi ile alakalı hastalıkları olan kişiler tarafından doktor önerisi olmadan kullanılmamalıdır. Çok nadir olsa da vücutta alerjik reaksiyonlara yol açabilir. Ciltte döküntü ve kaşıntı gibi alerjik reaksiyon gelişirse ekinezya kullanımı bırakılmalıdır.