El Bileği Zorlanmalarına Ne İyi Gelir?

El bileği zorlanmaları özellikle spor yapan kişilerin sıklıkla karşılaştıkları bir durumdur. Bileğin zorlanması sonucunda bilekte ağrı ve sızı durumları ile karşılaşılabilir. Ağrı ve sızı durumları çok şiddetli ise öncelikle yapılması gereken bir uzmana başvurulması gerektiğidir. Birlikte meydana gelen ağrı ve zorlanma durumunun hafifletilebilmesi için evde de bazı yöntemler uygulanabilir. Bu yöntemlerin uygulanması ile birlikte bilekte meydana gelen zorlama ve sıvı durumu ortadan kaldırılacaktır.

Buz Uygulanması

El bileği zorlanmaları sorunu ile karşılaşan kişilerin uygulayabilecekleri ilk yöntem buz kompresidir. Zorlanma ve ağrı bulunan bileğe buz uygulanması ile bölgedeki ağrı hafifletilebilir. Bileğin zorlanması sonucunda bilekte herhangi bir şişlik varsa da buz uygulaması sonucunda bu şişliğin hafifletilmesi sağlanacaktır. Ağrı bulunan bileğe 15 dakika boyunca buz uygulanması önerilir. Bu işlem günde 2 defa tekrarlanabilir. Bileğe günde 2 defa buz uygulanması ile birlikte bilekte meydana gelen ağrı hafifleyecektir ve bölgede şişlik varsa bu şişlik de inecektir.

Bandaj Yöntemi

El bileği zorlanmaları sonucunda bileklerde şişlik veya ağrı görülmesi durumu oldukça olağandır. Bilekte meydana gelen ağrı ve sızı durumdan hafifletilebilmesi için ise bölgeye buz uygulanması işlemi önerilir. Bölgeye buz uygulandıktan sonra bölgedeki şişlik hafifleyecektir. Bilekteki şişliğin hafiflemesinin ardından tekrar şiş oluşmaması için bölgenin bandaj ile sarılması önerilir. Zorlanma meydana gelen bilek bandaj ile dikkatli bir şekilde sarılmalıdır. Bandajlı bileğin sarılması ile birlikte bilekte meydana gelen ağrıların azaltılması sağlanacaktır. Ancak bileğe bandaj sarılması sırasında olabildiğince dikkatli olunması gerekir. Bandajın bile çok sık sarılmaması ve kan dolaşımının engellenmemesi gerekmektedir. Bileğe bandajın doğru bir şekilde sarılması ile birlikte el bileği olabildiğince rahat hareket edecek ve kan dolaşımı hızlanacaktır. El bileklerinde meydana gelen zorlanmalar sonucunda ortaya çıkan ağrı ve şişlik durumu bandaj savunması ile ortadan kaldırılabilir.

Krem Uygulanması

El bileği zorlanmaları sonucunda birlikte şiddetli bir ağrı meydana geldiyse ağrı kesici kremlerin kullanılması önerilir. El bileğinde zorlanma sonucu ortaya çıkan ağrı eczaneden temin edilen ağrı kesici kremler sayesinde hafifletilecektir. Eczanelerden temin edilen ağrı kesici kremleri günde 2 defa kullanılması önerilir. Ağrı kesici kremler günde 2 defa zorlanma meydana gelen bile uygulanmalı ve krem bölgeye masaj yapılarak yedirilmelidir. Ağrı kesici kremlerin düzenli olarak kullanılması ile birlikte zorlanma sonucu oluşan ağrının hafiflemesi ve bölgedeki şişliğin inmesi sağlanacaktır.

El Egzersizleri

El bileğinde meydana gelen zorlanmalar sonucunda ortaya çıkan ağrıların hafifletilebilmesi için el egzersizleri de önerilir. El egzersizlerinin uygulanması ile birlikte zorlanma sonucu ortaya çıkan ağrılar hafifletilecek ve şişliklerin geçmesi sağlanacaktır. El bileklerinde meydana gelen zorlanmaların egzersiz ile geçirilebilmesi için egzersizlerin doktor tarafından tavsiye edilmesi gerekir. Bilekte meydana gelen zorlanma sonucu doktorların tavsiye ettiği egzersizlerin uygulanması ile birlikte zorlanma sonucu ortaya çıkan ağrı kısa süre içinde ortadan kaldırılacaktır.

Sıcak Kompres

El bileğinde zorlanma sonucu ağrı ve sızı durumu ortaya çıktıysa böyle soğuk veya sıcak kompres yapılabilir. Zorlanma meydana gelen bölgeye sıcak kompresin yapılması ile birlikte birlikte meydana gelen acı azaltılabilir. Sıcak kompres ayrıca zorlanma meydana gelen kasların rahatlamasını da sağlayacaktır. El bileklerine sıcak kompresin uygulanabilmesi için sıcak su torbaları tercih edilebilir. Sıcak su torbalarının bile direkt olarak uygulanmaması gerekir. Sıcak komplesini yapılabilmesi için sıcak su torbalarının üzerine bir havuz serilmesi önerilir. Havlu ile sarılan sıcak su torbası zorlanma oluşan bileğe uygulanır. Sıcak su torbası zorlanma sonucunda ağrı bulunan bölgeye uygulanarak 15 ile 20 dakika arasında bekletilir. Bu işlem bölgede meydana gelen ağrının geçmesi için günde istenildiği kadar tekrarlanabilir. El bileklerinde zorlanma sonucu Ağrı veya şişkinlik meydana gelen kişiler bölgeye sıcak kompres yaptıkları takdirde acının azaldığını göreceklerdir.

Masaj

El bileği zorlanmaları ile karşı karşıya kalan kişilerin bilekte meydana gelen ağrıyı hafifletmesi için bölgeye masaj yapmaları önerilir. Bölgeye yapılan masaj ile bölgedeki şişkinliğin önüne geçilebilir ve ağrı azaltılabilir. Zorlanma meydana gelen bölgeye masaj yaparken zeytinyağı kullanılması önerilir. Zeytinyağı zorlanma meydana gelen bileği direkt olarak uygulanarak masaj yapılması sağlanır. Zeytinyağının bölgeye direkt olarak uygulanabileceği gibi zeytinyağı sarılı bir bandaj da bölgeye sarılabilir. Bileğe zeytinyağı ile masaj yapılması veya bileğe zeytinyağlı bandaj sarılması ile birlikte bilekte meydana gelen ağrı durumu hafifleyecektir. Ayrıca bandaj sarılması ile birlikte bölgedeki şişliğin de hafifletilmesi sağlanacaktır.

 

İçeriği Oylayın

Yorum yapın