El Yanmasına Ne İyi Gelir? El Yanmasını Giderme Yöntemleri

El yanmasına ne iyi gelir sorusu avuç içinde veya ellerinde yanma meydana gelen kişiler tarafından sıkça araştırılır. Elde meydana gelen yanmalar kişilerin günlük hayatında olumsuz yönde etkileyecektir. Elde meydana gelen yanmaların neden meydana geldiğini tespit edilmesinin ardından sorunun çözülebilmesi için çeşitli tedaviler uygulanabilir. Elde meydana gelen yanmaların nedenleri arasında menopoz gebelik veya alerji durumları gibi durumlar gösterilebilir.

Elma Sirkesi

El yanmasına ne iyi gelir sorusuna bitkilerin kullanılması ile yapılan el banyoları gösterilebilir. Elde meydana gelen yanmalar alerji kaynaklı olarak meydana geldiyse bu durumun tedavi edilebilmesi için elma sirkesi ve su karışımı kullanılabilir. Elma sirkesi ve su karışımı içerisine eller sokularak bir süre bekletilir. Elma sirkesi ve su karıştırılarak elde edilen karışım bir bez yardımıyla tüm ele de uygulanabilir. Elma sirkesi ve suyun karıştırılması ile elde edilen karışım elde meydana gelen yanmaları hafifletecek ve geçmesini sağlayacaktır. Bu yöntem eldeki yanma problemleri geçene kadar kullanılabilir ve bu yöntemi kullanılması ile kısa süre içerisinde eldeki yanmalar hafifletilebilir.

Aloe Vera

El yanmasına ne iyi gelir sorusuna cevap olarak aloe vera söylenebilir. Aloe vera sahip olduğu iltihap sökücü özelliği sayesinde elde meydana gelen yanmaların geçirilmesini sağlayacaktır. Aloe vera jeli eczanelerden temin edilebilir. Eczanelerden temin edilebileceği gibi aloe vera bitkisinin evde yetiştirilmesi ile bitkinin içindeki jel de kullanılabilir. Aloe vera jeli yanma meydana gelen ile sürülerek 20 ila 30 dakika arasında bekletilir. Evde bekletilen aloe vera jeli durulanıp eller kurulanmalıdır. Elde meydana gelen yanmaların geçebilmesi için aloe vera jeli günlük kullanılabilir. Düzenli olarak aloe vera jelinin kullanılması ile birlikte eldeki yanma hissi hafifletilecektir.

Zencefil

El yanmasına ne iyi gelir sorusuna cevap olarak zencefil ile yapılan el banyoları gösterilebilir. Zencefilin birçok hastalığı faydası bulunduğu gibi elde meydana gelen yanmalara da faydası olacaktır. Zencefil sahip olduğu etkin maddeler sayesinde kan dolaşımının hızlanmasına ve elde meydana gelen yanmaların hafiflemesine yardımcı olacaktır. Zencefilli el banyosunun yapılabilmesi için toz zencefil ve süt yeterli olacaktır. Süt kaynatılıp soğutulduktan sonra içerisine bir miktar toz zencefil eklenmelidir. Zencefil ve süt karışımı içerisinde eller bir süre bekletilir. Bu karışımı ile yapılan el banyosu sayesinde ellerde meydana gelen yanma hissi kısa süre içerisinde geçecektir. Bu karışımın günlük olarak uygulanmasında herhangi bir sorun yoktur ve günlük olarak uygulanan karışım sayesinde eldeki yanma problemine çare bulunabilir.

Domates

Elde meydana gelen yanma problemine çözüm olarak domates de kullanılabilir. Domates kullanılarak elde edilen püre eldeki yanmaların hafifletilmesini sağlayacaktır. Birkaç adet domatesin ezilmesi ile elde edilen domates püresi ellere sürülerek 10 dakika bekletilir. Ellerde domates püresini bekletilmesinin ardından eller durulanır ve kurulanır. Ellerde domates püresinin kullanılması ile elde meydana gelen yanma hissi kısa süre içerisinde geçirecektir.

Zerdeçal

Ellerde meydana gelen yanma hissinin ortadan kaldırılabilmesi için kullanılabilecek doğal tedavi yöntemlerinden birisi de zerdeçaldır. Zerdeçal doğal antibiyotiklerden birisidir ve elde meydana gelen yanma hissinin tedavisinde kullanılabilir. Ellerde meydana gelen yanma hissine ek olarak ayaklarda meydana gelen yanma hissi için de zerdeçal kullanılabilir. Ellerde meydana gelen yanma hissinin ortadan kaldırılabilmesi için zerdeçal ve su karışımı gün içerisinde içilmelidir. Zerdeçallı su karışımının tüketilmesi ile birlikte ellerde meydana gelen yanma hissinin geçeceği görülmüştür. Ayrıca zerdeçallı su tüketerek ayaklarda meydana gelen yanma hissinin de önüne geçilebilir.

Kekik

Ellerde meydana gelen yanma hissinin ortadan kaldırılması için kekikli su ile el banyosu yaptırılabilir. Kekik ve suyun karıştırılması ile elde edilen karışım içerisine eller konu olarak bir süre bekletilir. Kekikli su karışımı içerisinde bekletilen eller daha sonrasında kurulanır. Kekikli su karışımından daha etkili olabilmesi için ılık suyla ve soğuk suyla 2 ayrı karışım hazırlanmalıdır. Ilık suyla karıştırılan kekik karışımında eller yaklaşık 10 dakika kadar bekletilir. 10 dakikanın ardından soğuk su ve nane karışımı içerisine eller sokularak yaklaşık 5 dakika daha bekletilir. Bu yöntemin haftada bir gün uygulanması önerilir. Haftada bir gün bu yöntemin uygulanması ile birlikte ellerde meydana gelen yanma hissi kısa süre içerisinde kaybolacaktır.

Buzlu Su

El yanmasına ne iyi gelir sorusuna cevap olarak buzlu su ile gerçekleştirilen el banyosu gösterilebilir. Buzlu su kullanılarak yapılan el banyosu sayesinde ellerde meydana gelen yanma hissi hafifletilebilir. Ellerde meydana gelen yanma hissinin ortadan kaldırılabilmesi için kullanılabilecek en kolay ve zahmetsiz yöntem buzlu su kullanılmasıdır. Buzlu su içerisine ellerin konulması ile birlikte elde meydana gelen yanma hissi kısa süre içerisinde ortadan kaldırılır. Buzlu su karışımı sayesinde ellerde meydana gelen yanma hissi soğuğunda etkisiyle kısa süre içerisinde kesilecektir.

 

 

İçeriği Oylayın

Yorum yapın