Elma Sirkesi Neye İyi Gelir?ne iyi gelir

Sağlıklı bir yaşam ve güzelliğinizin kalıcı olmasını istiyorsanız doğanın inanılmaz bir mucizesi olan elma sirkesini yüzyıllardır kullanıla geldiği gibi sizde hayatınızdan çıkarmayın. Elma sirkesinin sayılamayacak kadar fazla faydaları hemen hemen herkes tarafından bilinerek günümüzde de kullanılmaktadır. Yapılan incelemeler sonucunda gün geçmiyor ki elma sirkesinin yeni bir yararı belirleniyor. Ayrıca birçok kişinin kâbusu olarak bilinen fazla kilolardan çarçabuk kurtulmak da elma sirkesi sayesinde gerçekleşmektedir.

Bu nedenle oldukça yararlı bir meyve olarak bilinen elma, içeriğinde barındırdığı zengin vitamin ve mineraller sayesinde önemli oranlarda tedavi edici niteliklere sahiptir. Şimdi elma sirkesinin nelere iyi geldiğine birlikte göz atalım.

elma sirkesi 2

Elma Sirkesi Neye İyi Gelir

Elma sirkesi başta ateşli hastalıklar ve soğuk algınlığı olmak üzere, cilt hastalıkları, mide ağrısı, kadın hastalıkları, güneş yanığı, ufak yaralanmalar ve baş ağrısı gibi rahatsızlıkların iyileşmesi için kullanılması asırlar öncesine kadar dayanmaktadır. Yüzyıllardır faydalanılan bu şifalı özelliklerinin yanı sıra günümüzde de kilo problemi yaşayan kişilerin yardımına  mucizevi kilo verdirici olarak başvuruluyor. Elma sirkesi günlük düzenli olarak kullanıldığında öncelikle sindirim sistemine yardımcı olarak yağ yakımına yardımcı olarak kilo kaybına yardımcı olmaktadır. Düzenli olarak her sabah aç karnına bir bardak suyun içine 1-2 çorba kaşığı elma sirkesi ile yarım çorba kaşığı bal ilave edip karıştırdıktan sonra uyguladığınız diyet birlikte tükettiğinizde istenmeyen fazla kilolardan kurtulmak daha kolay olacaktır.

Migren Ağrıları: Meydana gelen migren atakları için bir çay bardağı elma sirkesi ve 1 çay bardağı suyu uygun bir kabın içine alarak kaynatın. Kaynayan sirkeli suyun buharına kafanızı bir havlu yardımıyla kapattıktan sonra yüzünüzü 3-4 dakika kadar buhara tutun 3-4 dakika zarfında aldığınız her nefes sizi dayanılmaz migren ağrılarından çarçabuk kurtaracaktır.

Kaşıntılar: Elma sirkesi özellikle cilt çatlakları, arı sokmaları, böcek ısırmaları ve kurdeşen hastalığında sorunlu bölgeye sürülmesi halinde elma sirkesi rahatsız olan kişileri bir hayli rahatlatacaktır.

Antiseptik: Elma sirkesinin antiseptik özelliği sayesinde meyve, sebze ve yeşilliklerinizi elma sirkesi ilave edilmiş suyun içerisinde bekletip yıkanması sonucunda mikroplardan temizlemiş olursunuz. Ayrıca bakteri ve mikropların hızla çoğalmaması için banyo ve mutfaklarınızda kesinlikle elma sirkesi kullanmaya özen gösterin.

Mide Bulantısı: Elma sirkesi mide bulantısı karşı oldukça iyi bir iyileştiricidir. Eşit miktarlarda karıştırılan elma sirkesi ve ılık su karışımına temiz bir bez batırılarak sıktıktan sonra midenin üzerine koymak mide bulantınızı alacaktır. İyi sonuç almak için aynı işlemi bez soğuduktan sonra tekrarlayarak devam edin.

Yorgunluk: Bir litre kadar suyun içine 3 çorba kaşığı elma sirkesi ile 1 kahve fincanı bal ekleyin ve her gece düzenli olarak 2 çorba kaşığı kadar içerseniz uykusuzluktan ve yorgunluktan kurtulmuş olursunuz.

Sivilceler: Elma sirkesini her banyo suyunuza ilave ederek banyo yapmanız sonrasında cildinizin parladığını ve yumuşacık olduğuna şahit olacaksınız.  Sivilceleriniz için ise su yardımıyla açılmış elma sirkesini bir parça pamuk yardımıyla sivilcelerinizi silin. Yüzünüzü bu şekilde elma sirkeli su yardımıyla silmek sivilcelerin oluşmasına sebep olan bakteri ve mikropları öldürecektir.

elma sirkesi 3

Varisler: Elma sirkesi varislerin meydana getirdiği dayanılmaz ağrılardan şikâyet ediyorsanız temiz bir bezi elma sirkesine batırıp sıktıktan sonra bacaklarınıza sarın. Yarım saat kadar bu şekilde bacaklarınızı yukarıya kaldırarak dinlendirin. Bu uygulamayı akşam sabah düzenli olarak yapmanız sonucunda varis ağrılarınızdan kurtularak rahatlayacaksınız.

Nasırlar: Elma sirkesini ılık suyun içine yarım su bardağı ilave ederek nasırlı kısmı bu suyun içinde 30 dakika kadar bekletin. Ardından havlu yardımıyla kuruladıktan sonra ponza taşıyla nasırlı kısmı ovuşturun. Ayrıca diğer bir yöntem ise bir parça bayat ekmeği bir kabın içindeki elma sirkesine batırarak nasırın üzerine kapatarak gece boyunca bekletin. Bu yöntem sayesinde nasırınızın kaybolduğuna şahit olacaksınız. Bunların yanında ayaklarınızı dinlendirmek için ılık su doldurduğunuz uygun bir leğenin içine bir su bardağı elma sirkesi ilave edin. Sirkeli suyun içine akşam sabah ayaklarınızı 5- 6 dakika kadar dinlendirin.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir