Enerji Düzeyini Artırmak İçin Ne İyi Gelir?

Enerji düzeyini arttırmak için gün içerisinde dengeli ve düzenli beslenmek gerekir. Günlük hayatta enerji seviyesinin yüksek olması ile hem daha mutlu hissedersiniz hem de işlerinizi daha kısa sürede halledebilirsiniz. Ancak iş veya okul hayatında yaşanan stresli ortam enerjinizin düşmesine neden olabilir. Gün içerisinde sürekli olarak enerjinizi düşüyor ise hayatınızı yapacağınız bazı küçük değişiklikler ile bu durumun önüne geçebilirsiniz. Beslenmenize ekleyeceğiniz birkaç besin maddesi ve egzersiz yapmak günlük hayatınızda daha dinç ve enerjik hissetmenizi sağlayacaktır.

Beslenme

Enerji düzeyini arttırmak için vücudun ihtiyacı olan ve enerji içeren besinlerin tüketilmesi gerekir. Vücudun ihtiyacı olan enerjinin alınabilmesi ve enerjinin vücut tarafından kullanılabilmesi için gün içinde dengeli bir şekilde beslenmek gerekir. Özellikle besinlerin tüketilmesi ile enerji düzeyini artırabilirsiniz. Hem sağlıklı beslenebilmek hem de enerji veren besinleri tüketebilmek için tercih edebileceğiniz besinler şöyle sıralanabilir:

Kabuklu kuruyemişler: vücudun ihtiyacı olan enerjileri alabilmesi için gün içerisinde kabuklu kuruyemişlerin tüketimine önem verilmelidir. Kabuklu kuruyemişler içerisinde yer alan ceviz badem ve fındık gibi kuruyemişlerin gün içerisinde bir avuç tüketilmesi ile vücudun ihtiyacı olan enerjiyi alması sağlanır.

Kepek içeren yiyecekler: enerji seviyesinin artırılabilmesi için tüketilmesi önerilen besinler arasında keten tohumu ve tam buğday gibi kepek içeren yiyecekler de yer alır. Bu yiyeceklerin gün içerisinde dengeli şekilde tüketilmesi ile vücudun ihtiyacı olan enerji karşılanabilir.

Meyveler: vücudun ihtiyacı olan enerjiyi alabilmesi için tüketilebilecek besin maddeleri arasında meyveler de yer alır. Elma portakal muz gibi besinlerin gün içerisinde tüketilmesi ile vücut ihtiyacı olan enerjiye kısa süre içerisinde kavuşacaktır.

Yeşil sebzeler: yeşil sebzelerin tüketilmesi ile hem vücudun ihtiyacı olan enerji alınacak hem de D vitamini alımı sağlanacaktır. Beslenme düzeni içerisine ıspanak kara lahana gibi yeşil sebzelerin dahil edilmesi ile kişiler kendini daha dinç ve enerjik hissedecektir.

Baklagiller: vücudun daha dinç ve sağlıklı olabilmesi için beslenme düzeni içerisinde baklagillerin de eklenmesi gerekir. Fasulye ve barbunya gibi baklagiller ana öğünlerde tüketilerek vücudun ihtiyacı olan enerjiye ulaşması sağlanabilir.

Su İçmek

Enerji düzeyini arttırmak için gün içerisinde bol su içmek gerekir. Vücudun daha sağlıklı çalışabilmesi ve vücuttaki halsizlik hissinin ortadan kaldırılabilmesi için günlük en az 2 litre su içilmelidir. Gün içerisinde 2 litre su içen kişilerin daha enerjik oldukları ve kendilerine daha iyi hissettikleri görülmüştür. Vücudun ihtiyacı olan su miktarının gün içerisinde alınması ile yorgunluk hissinin ortadan kalktığı da görülmüştür.

Egzersiz Yapmak

Enerji düzeyini arttırmak için yapılabilecek en etkili yöntem egzersizdir. İş hayatı veya okul hayatı çok stresli olduğu için kişiler kendini halsiz hissedebilirler. Kişilerin kendine halsiz hissetmesi ile birlikte enerjileri düşecektir. Gün içerisinde yaşamış olduğu stres dolayısıyla enerjisi düşen kişilerin düzenli olarak egzersiz yapmaları önerilir. Spor salonuna gidemeyen kişilerin yürüyüş veya koşu yaparak vücutlarının hareketsiz kalmasının önüne geçmeleri gerekir. Egzersiz yapılması ile birlikte vücutta bulunan kaslar tarafından daha çok enerji üretileceğinden bu enerji gün içerisinde kullanılabilir. Ayrıca egzersiz yapan kişiler kan dolaşımlarını hızlandıracağından vücudun daha enerjik hissedilmesi de sağlanacaktır.

Uyku Düzeni

Gün içerisinde enerjilere düşen veya kendini gün boyu enerjik hissetmek isteyen kişilerin dikkat etmesi gereken noktalardan birisi de uyku düzenleridir. İş veya okul hayatı yüzünden yorgunluk hisseden kişiler bu yorgunluklarını ancak uyuduklarında atabilirler. Gün içerisinde enerjisi düşen kişilerin günlük en az 8 ile 10 saat arasında uyumaları gerekmektedir. Günlük 8 ile 10 saat arasında uyunması durumunda kişilerin enerji seviyelerinin arttığı ve kendilerini daha dinç hissettikleri görülmüştür. Uyku düzeninin oluşturulabilmesi için her gün aynı saatte uyumaya ve aynı saatte uyanmaya özen gösterilmelidir. Ayrıca daha sağlıklı bir uyku için uyunulan odanın ışık almamasına ve odada elektronik cihaz bulunmamasına da dikkat edilmelidir.

Bitki Çayları

Enerji düzeyini arttırmak için bitkilerden de destek alınabilir. Gün içerisinde sürekli olarak dinç hissetmek ve yorgunluk hissini vücudundan atmak isteyen kişilerin bitki çaylarına ağırlık vermeleri önerilir. Bitki çaylarının gün içerisinde tüketilmesi ile vücudun ihtiyacı olan su miktarının alınması sağlanır. Vücudun ihtiyacı olan su miktarının alınması ile vücut daha enerjik ve dinç olacaktır. Bitki çayları içerek hem stres kontrolünü sağlayabilmek hem de vücudun ihtiyacı olan su miktarını alabilmek mümkündür. Ancak bitki çayı tüketirken dikkat edilmesi gereken nokta bazı bitki çaylarını vücuttan daha hızlı su atılımını sağladığının bilinmesidir. Vücuttan suyun hızlı atılması ile vücut kısa süre içinde yorgun düşüp enerjisini yitirebilecektir. Vücudun daha enerjik hissetmesini sağlayabilmek için kullanılabilecek bitki çayları şöyle sıralanabilir:

  • Yeşil çay
  • Nane çayı
  • Hibiskus çayı
  • Ginseng çayı
  • Biberiye çayı
  • Ada çayı
İçeriği Oylayın

Yorum yapın