Gastrit İçin Ne İyi Gelir? Mideyi Rahatlatan Yiyecekler ve Bitki Çayları

Gastrit için ne iyi gelir sorusu midelerinde gastrit bulunan kişiler tarafından sıkça sorulur. Gastrit sorunu ile mücadele eden kişiler midelerine hangi yiyeceklerin ve bitki çaylarının iyi geleceğini merak ederler. Mideye iyi gelen bitkiler arasında lif bakımından zengin olan bitkiler gösterilir. Mideyi rahatlatmak için kullanılan bitki çayları ile mide yanmasının önüne geçilebilir.

Papatya Çayı

Gastrit için ne iyi gelir sorusuna cevap olarak verilebilecek bitki çayları arasında papatya çayı ilk sırada bulunur. Midelerinde gastrit bulunan kişiler yemiş oldukları yiyeceklerin yemek borusunu tekrar gelmesinden ve boğazlarında acı bir tat kalmasından şikayetçidirler. Boğazda meydana gelen acı tatlı ve mide yanması gibi sorunlara papatya çayı ile çözüm bulunabilir. Papatya çayının düzenli olarak kullanılması ile midede meydana gelen yanma hissi ortadan kaldırılacak ve mide yanmasının önüne geçilecektir. Papatya çayının yapılabilmesi için gerekli olan bir bardak sıcak su ve kurutulmuş papatyadır. Bir bardak sıcak su içerisine eklenecek bir miktar kurutulmuş papatya 10-15 dakika kadar demletilmelidir. Papatya çayının demini alması ile birlikte süzgeçten geçirilen çay tüketilebilir. Papatya çayı mide yanmasına iyi geldiği için kullanılmaktadır ancak kullanımı sırasında dikkatli olmakta fayda vardır. Özellikle hamileler ve yaşlıların papatya çiçeğini içmeden önce doktorları ile iletişime geçmesinde fayda vardır.

Zencefil Çayı

Gastrit için ne iyi gelir sorusuna cevap olarak zencefil çayı verilebilir. Zencefil çayı sahip olduğu antioksidanlar sayesinde midenin daha sağlıklı bir hal almasını sağlayacaktır. Ayrıca zencefilin içinde bulunan bileşenler de mide sorunlarının hafifletilmesini sağlayacaktır. Zencefil çayının düzenli olarak tüketilmesi ile yemek borusunda meydana gelen yanma hissi ortadan kaldırılabilir.

Meyan Kökü Çayı

Midesinde gastrit bulunan ve bu durumdan şikayetçi olan kişilerin tüketebileceği bitki çayları arasında meyan kökü çayı da bulunur. Meyan kökü çayı özellikle midelerinde yanma ve hazımsızlık gibi sorunlar bulunan kişilerin tüketmesi gereken çay türüdür. Meyan kökü çayının düzenli olarak tüketilmesi durumunda yemek borusunda meydana gelen ağrı ve yanma hissi ortadan kaldırılacaktır. Ayrıca meyan kökü sayı sayesinde mide asidi dengede tutulacak ve mide asidinin yemek borusunu tahriş etmesi de engellenecektir. Meyan kökü çayını tüketmek isteyen kişiler öncelikle doktorlarına danışmalıdırlar. Özellikle hamilelere mi emziren kadınların bu çayı tüketmeden önce doktorları ile iletişime geçmelerinde fayda vardır.

Yeşil Çay

Midesinde gastrit kullanan kişilerin tüketebileceği bitki çayları arasında yeşil çay da bulunur. Yeşil çay sahip olduğum besin değerleri sayesinde sindirim sisteminin daha sağlıklı çalışmasını sağlar. Düzenli olarak yeşil çay tüketen kişilerin sindirim sistemlerinin daha sağlıklı olduğu ve daha düzenli çalıştığı belirlenmiştir. Ayrıca yeşil çay tüketimi ile birlikte midede meydana gelen şişkinliğin ve yanma hissine de önüne geçilebilir.

Nane Çayı

Gastrit için ne iyi gelir sorusuna cevap arayan kişilere nane çayı da önerilebilir. Özellikle midesinde yanma ve şişkinlik gibi sorunlar bulunan kişiler nane çayını tüketebilirler. Nane çayı tüketilmesi ile birlikte midede meydana gelen ağrı durumu hafifletilecek ve gastritin meydana getirdiği yanma hissi ortadan kaldırılacaktır. Kuru nane yaprakları ile bir bardak sıcak su nane çayının yapılması için yeterli olacaktır. Nane yaprakları sıcak suyun içerisine konularak 10-15 dakika kadar demlenmelidir. Demletilen bu karışım süzülerek tüketilebilir ve bu sayede midede meydana gelen sağlık problemlerinin önüne geçilebilir.

Karanfil Çayı

Mideye iyi gelen çaylardan bir diğeri ise karanfil çayıdır. Özellikle midesinde reflü veya gastrit bulunan kişilerin karanfil çayını tüketmesi önerilir. Karanfil çayının tüketilmesi ile birlikte midede meydana gelen ağrının hafifletileceği ve midedeki mukus salgısının artırılacağı söylenmektedir.

Elma Sirkesi

Midelerinde yanma hissi meydana gelen kişilerin kullanabileceği ve mideyi rahatlatan yiyeceklerden birisi elma sirkesidir. Elma sirkesi sahip olduğu özellikler ile mide asidini düzenleyebilmektedir. Mide asidinin düzenlenmesi ile birlikte midede meydana gelen gastrit sorununun yaratacağı etkiler de hafifletilecektir. Elma sirkesi bir bardak su ile karıştırılarak tüketilebilir. Elma sirkesi ve su karışımının düzenli olarak tüketilmesi durumunda midede bulunan asit dengelenecektir.

Yoğurt

Gastrit için ne iyi gelir sorusuna cevap olarak verilebilecek yiyeceklerden bir diğeri ise yoğurttur. Yoğurt sahip olduğu probiyotik özelliği sayesinde mide için en iyi besinlerden birisidir. Düzenli olarak yoğurdun tüketilmesi ile mide asidinin dengelenmesi sağlanacaktır. Yoğurt ara öğünlerde veya ana yemeklerin yanında tüketilebilir. Günde bir kâse tüketilen yoğurt sayesinde midede meydana gelen gastrit sorunun önüne geçilebilir. Yoğurt tüketerek midenin asidinin dengelenmesi ve boğazda meydana gelen yanma hissinin ortadan kaldırılması da sağlanabilir.

 

 

 

 

İçeriği Oylayın

“Gastrit İçin Ne İyi Gelir? Mideyi Rahatlatan Yiyecekler ve Bitki Çayları” üzerine bir yorum

Yorum yapın