Gece Yanığına Ne İyi Gelir?ne iyi gelir

Zona olarak bilinen hastalık halk arasında gece yanığı olarak tanımlanmaktadır. Gece yanığı, vücudun dirençsiz kaldığı anlarda ortaya çıkabilen ve hemen hemen her yaş grubunda görülebilen sinir ucu iltihabıdır. Boyun, göğüs, ense, yüz ve sırt bölgesinde oluşum gösterir. Oluştuğu bölgede derinin tahriş olmasına yol açar. Deride zonklama, kaşıntı ve batma görülür. Gece yanığına su çiçeğine neden olan virüs yol açmaktadır. Gece yanığı tedavisi krem ya da ilaç tedavisi ile yapılmaktadır. Ayrıca gece yanığı için evde de bazı bitkilerden yardım alınarak hastalığın iyileşme süreci kısaltılabilir.

Gece Yanığı Bulaşıcı Mıdır?

Gece yanığına suçiçeği virüsü neden olduğu için daha evvel suçiçeği geçirmeyen kişilere kolaylıkla bulaşabilir. Ancak bulaşan kişilerde gece yanığı değil suçiçeği gelişir. Bağışıklık sistemi zayıf olanlar ve yeni doğanlar gece yanığı bulunan kişilerden uzak tutulmalıdır. Gece yanığı olan hastalar çok sık olmasa da hastane ortamında tedavi altına alınabilir. Kan tahlili, röntgen ve bazı tetkikler ile gece yanığı için istenebilir. Hastalık ileri yaş grubunda, bağışık sistemi bozuk olanlarda bazen iz bırakabilir.

Gece Yanığına Ne İyi Gelir?

  • Lezyonların oluştuğu bölgeye zeytinyağı, çörekotu yağı ya da badem yağı sürülebilir. Uygulama belli aralıklar ile günde 3 defa yapılabilir. Kullanılan yağlar hastalık nedeni ile oluşan şikayetlerin azalmasına yardımcı olur.

 

  • 4 su bardağı suyun içine 4 yemek kaşığı ezilmiş kuşburnu ilave edilerek yarım saat kaynatılır. Karışım nöbet şekeri ile tatlandırılarak günde 3 bardak olacak şekilde içilir.

 

  • Birkaç tane lahana yaprağı blendera atılarak suyu çıkarılır. Elde edilen su temiz bir tülbentte dökülerek kabarcıkların üzerine sürülür.

 

 

  • Aslanpençesi toz haline getirilir. 2 yemek kaşığı papatya, 2 yemek kaşığı gazel boynuzu, 2,5 yemek kaşığı meşe ağacı kabuğu, 2,5 yemek kaşığı adaçayı, 2 yemek kaşığı yulaf 1 yemek kaşığı aslanpençesi ile harmanlanır. Karışımdan 4 yemek kaşığı kadar alınarak 1 litre suyun içine atılıp kaynatılır. Elde edilen karışımın suyuna temiz bir bez batırılarak lezyonların oluştuğu bölgeye konulup bekletilir. Posası ise temiz bir tülbentte sarılarak yaralara tampon yapılır.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir