Gelecekten Korku Duymaya Ne İyi Gelir?

Gelecekten korku duyma durumu birçok kişinin rahatsız olduğu bir konudur. Belirsizlik durumu bazı kişilerde korkuyu tetiklediğinden kişiler gelecekten korkmaya başlarlar. Gelecekten korkulması durumunda depresyon, mantıksız hareket etme veya kaygı sorunları ortaya çıkabilir. Bu sorunların ortadan kaldırılabilmesi için çeşitli tedavi yöntemleri uygulanacaktır. Uygulanan bu yöntemler sayesinde gelecekte yaşanabilecek durumlarla ilgili hissedilen korkunun minimuma indirilmesi sağlanacaktır.

Net Olun

Gelecekten korku belirsizlik sonucunda ortaya çıkan bir durumdur. Özellikle kararsız kişiler ya şöyle olursa ya böyle olursa şeklinde birçok durumu hayal ederler. Sürekli olarak gelecek ile ilgili hayal kurma ve gelecek hakkında olumsuz düşünme sonucunda kişiler korku duymaya başlarlar. Bu korkunun ortadan kaldırılabilmesi için öncelikle korkunun meydana geldiği durumların ortadan kaldırılması sağlanmalıdır. Gelecekten korkulmasına neden olan ya öyle olursa ya böyle olursa şeklindeki hayallerden uzak durulması oldukça önemlidir. Gelecekte meydana gelebilecek durumlarla ilgili bugüne kadar yapmış olduğunuz başarılara odaklanarak başarısızlık ve endişe durumunu ortadan kaldırabilirsiniz. Gelecekle ilgili duymuş olduğunuz korkuları yazarak veya sesli olarak düşünme yoluyla da hafifletebilirsiniz. Kâğıda yazmış olduğunuz korku maddelerini nasıl ortadan kaldırılabileceğinizi düşünmek atabileceğimiz adımları daha kolay bulmanızı sağlar.

Özgüven

Gelecekten korku durumunun ortadan kaldırılabilmesi için özgüveninizi güçlendirebilirsiniz. Özgüvenin güçlendirilmesi ile kişiler kendine daha fazla güvenecek ve gelecekle ilgili gereksiz korkulardan kurtulacaktır. Mantıksız korkuların ortadan kaldırılabilmesi kişilerin daha özgüvenli olması sayesinde mümkün olacaktır. Özgüveninizi artırabilmeniz için bugüne kadar neleri başardığınıza odaklanmalı ve neleri başarabileceğiniz konusunda umutlu düşünmelisiniz. Gelecekte yaşanabilecek olaylar ile ilgili korku duymak herkesin başına gelebilecek bir durumdur. Ancak siz kendinize güvenir bugüne kadar başardıklarınızı hatırlar ve gelecekte de başarılı olacağınıza inanırsanız bu korkuları kolayca yenebilirsiniz.

En Kötü Durumun Düşünülmesi

Gelecekten korku duyan kişiler olayların hep en kötü halini düşünürler. Başarısız olmaları ve korkuya neden olan durumların üstesinden gelememeleri durumunda çok kötü senaryoların gerçekleşeceğine inanırlar. Bu durumda en kötü senaryo olursa ne olacak diye düşünmek yerine bu sorunu nasıl çözebilirim diye düşünmek daha mantıklı olacaktır. Kişilerin hayal ettiği en kötü senaryolar nadiren başlarına gelir. Gelecekle ilgili hayal kurduğunuz ve korku duyduğunuz en kötü senaryo bile başınıza gelse mutlaka onun da bir çözüm yolu olduğunu düşünmelisiniz. Gelecekte meydana gelecek bu olumsuz durum farklı çözüm yolları ile ortadan kaldırılabilecektir. Bu nedenle en kötü senaryo ya odaklanmak ve bu yüzden korku kaygı gibi sorunlarla mücadele etmek yerine en kötü senaryonun çözüm yollarına odaklanmak daha doğru olacaktır.

Meditasyon

Gelecekte yaşanabilecek olumsuz olaylara odaklanan kişiler korku ve kaygı gibi pek çok sorunla karşılaşırlar. Korku ve kaygı hem psikolojik hem de fiziksel olarak kişilere zarar verebilecek durumlardır. Kaygı ve korku durumunun ortadan kaldırılabilmesi için meditasyon yapılması önerilir. Meditasyon yapılması ile birlikte olumlu düşüncelere odaklanmak mümkün olacak ve bu sayede gelecek ile ilgili daha güzel hayaller kurulması sağlanacaktır. Olumlu düşünerek korku ve kaygı durumunun üstesinden gelebilmek mümkün olacaktır. Kişiler meditasyon yaparak olumlu yönlerine odaklandıklarından gelecekle ilgili korkularının üstesinden daha kolay gelebileceklerdir. Kişiler meditasyonu ek olarak yoga yaparak da olumlu düşüncelere odaklanabilirler. Olumlu düşüncelere odaklanılması ve kişilerin başarılı olduğu durumları daha sık düşünmesi olumsuz düşünceleri ortadan kaldıracaktır. Olumsuz düşüncelerin yerini olumlu düşüncelerini alması ile korku ve kaygı durumu ortadan kaldırılacaktır.

Korkularınız Hakkında Konuşun

Gelecekte yaşanabilecek durumlarla ilgili olumsuz senaryolara odaklanılması durumunda korku ve kaygı durumları ortaya çıkar. Kişiler sürekli olarak olumsuz senaryoları odaklandıklarında gelecekte sadece kötü olaylar yaşanacağına inanırlar. Gelecekte yaşanabilecek olumsuz durumların hafifletilebilmesi ve korku durumunun ortadan kaldırılabilmesi için bu durumu birileri ile paylaşmakta fayda vardır. Aşk hayatımızla ilgili yaşadığınız korkular eşiniz veya sevgiliniz ile konuşarak üstesinden gelebileceğiniz sorunlardır. Aşk hayatınızla ilgili duymuş olduğunuz kaygı ve korku durumunu sevgilinizle paylaşmanız durumunda daha az kaygı hissettiğinizi göreceksiniz. Arkadaşlarınızla veya ailenizle ilgili yaşadığınız kaygı durumlarını onlarla paylaşmak daha rahat hissetmenizi sağlayacaktır. Ayrıca korkularınızı dile getirerek onların daha az korkutucu olmalarına da sağlarsınız. Partneriniz aileniz veya arkadaşlarınız korkularınızı yenebilmeniz için size destek olabilir ve korkularınızın nasıl ortadan kaldırılabileceği konusunda size tavsiyelerde bulunabilirler.

Uzman Desteği

Gelecekten korku duyma durumu fiziksel veya psikolojik olarak sorunlara neden olmaya başladıysa uzman desteği almanın vakti gelmiş demektir. Özellikle çocuklukta yaşanılan travmalar sonucunda ortaya çıkan korku ve kaygı durumunun ortadan kaldırılabilmesi için bir terapist ile görüşülmesi önerilir. Alanında uzman olan bir terapist ile görüşerek korkularımız hakkında daha rahat konuşabilir ve terapistin önerdiği tedavi yöntemlerini uygulayabilirsiniz. Alanında uzman olan terapistler korkunuzu dinleyecek ve bu korkunun neden meydana geldiğinden nasıl ortadan kaldırılabileceği ne kadar pek çok konu hakkında size bilgi verecektir. Korku ve kaygı durumu herkes de görülebilecek bir sorun olduğundan terapistlerle ve uzman psikologlarla görüşmeye çekinmemek gerekir.

 

İçeriği Oylayın

“Gelecekten Korku Duymaya Ne İyi Gelir?” üzerine bir yorum

Yorum yapın