Geniz Akıntısına Ne İyi Gelir?

Geniz akıntısı çevresel faktörler yüzünden ortaya çıkabilmektedir. Bu akıntı uzun süreli ise alanında uzman bir doktora görünmekte fayda vardır. Genizde meydana gelen akıntılar kısa sürede ise evde uygulanabilecek doğal tedavi yöntemleri ile bu akıntının durdurulabilmesi mümkündür.

Sarımsak Kullanımı

Geniz akıntısı için evde kullanılabilecek doğal tedavi yöntemleri arasında ilk sırada sarımsak yer alır. Gün içerisinde sarımsak tüketilmesi ile geniz akıntısının durdurulması sağlanacaktır. Sarımsak antibiyotik özelliği sayesinde geniz akıntısının nedenlerini ortadan kaldıracak ve bu sayede akıntının hafiflemesine yardımcı olacaktır. Ayrıca sarımsak tüketilmesi ile sinüsler açılacağından akıntı daha kısa süre içerisinde tedavi edilecektir. Geniz akıntısının tedavisinde sarımsak çiğ olarak gün içerisinde 2-3 diş tüketilebilir. Sarımsağın kokusundan rahatsız olan veya çiğ tüketmek istemeyen kişiler ise sarımsağı yemeklerine veya salatalarını ekleyebilirler.

Limon Kullanımı

Geniz akıntısı için evde uygulanabilecek bir diğer doğal tedavi yöntemi ise limon kullanımıdır. Geniz akıntıları genellikle bağışıklık sisteminin zarar görmesi sonucunda ortaya çıkarlar. Bağışıklık sisteminin daha sağlıklı hale getirilebilmesi ve c vitamini alımının sağlanabilmesi için limondan faydalanılabilir. Limon sahip olduğu c vitamini sayesinde vücudun daha dirençli olmasını sağlayacağından geniz akıntısının oluşmasının önüne geçecektir. Geniz akıntısının durdurulması için limon suyu çıkarılarak kullanılabilir. Öncelikle limon suyu ile gün içerisinde 2-3 defa gargara yapılması önerilir. Limon suyu ile yapılan gargara sayesinde sinüsler açılacağından geniz akıntısının oluşmasının önüne geçilecektir.

Portakal Kullanımı

Geniz akıntısı yılın her döneminde yaşanabilecek bir sağlık sorunudur. Akıntı kış dönemlerinde yaşandı ise limon yerine portakal kullanımı önerilir. Genizde meydana gelen akıntının temel nedenleri arasında bağışıklık sisteminin zayıflaması yer alır. C vitamini bakımından zengin olan portakalın kış aylarında tüketilmesi ile hem geniz akıntısının engellenmesi sağlanacak hem de bağışıklık sistemi daha sağlıklı şekilde çalışacaktır. Ayrıca portakal geniz akıntısına neden olan mikropların da kısa süre içerisinde vücuttan atılmasını sağlayacaktır. Gün içerisinde 2 bardak Taze sıkılmış portakal suyu tüketerek geniz akıntısını tedavi edebilmek mümkündür.

Elma Sirkesi Kullanımı

Genizde meydana gelen akıntıların tedavisinde Doğal elma sirkesinden de yararlanılabilir. Elma sirkesi tıpkı sarımsak gibi antibiyotik bir besindir. Bu nedenle geniz akıntısının tedavisinde Doğal elma sirkesini gönül rahatlığı ile kullanabilmek mümkündür. Geniz akıntısında elma sirkesinin kulağında bilmesi için bir su bardağı suyun içerisine bir yemek kaşığı kadar elma sirkesinin ilave edilmesi gerekir. Bu karışım gün içerisinde bir bardak tüketildiği takdirde genizde meydana gelen akıntının temizlenmesi mümkün olacaktır. Elma sirkesi ve su karışımı daha kolay içilebilir hale getirilmek için bal ile de tüketilebilir. Elde edilen karışımın içerisine bir tatlı kaşığı kadar bal ekleyerek karışımı daha kolay tüketebilirsiniz.

Nane Yağı

Genizde meydana gelen akıntının hafifletilebilmesi için doğal yağlardan da faydalanabilmek mümkündür. Doğal yağlar hem daha rahat nefes alınmasını sağlayacak hem de akıntının durdurulmasına yardımcı olacaktır. Doğal yağlar içerisinde yer alan nane yağı ferahlatıcı etkisiyle daha rahat nefes almanıza yardımcı olacaktır. Geniz akıntısının tedavisinde nane yağının farklı kullanım yolları vardır. Nane yağının ilk kullanım alanı uyuduğunuz yasta birkaç damla nane yağı damlatmaktır. Bu sayede gece boyu daha rahat nefes alabilir ve geniz akıntısının önüne geçebilirsiniz. Geniz akıntısına nane yağı ve su karışımı ile de çözüm bulabilmek mümkündür. Bir su bardağı suyun içerisine bir damla kadar nane yağı eklenir. Elde edilen bu karışımın içilmesi ile geniz akıntısına kısa süre içerisinde ortadan kalktı ve daha rahat nefes alındığı görülecektir. Son olarak nane yağı kaynamış su içerisine bir iki damla kadar eklenebilir. Kaynamış su içerisinden çıkan buharlar solunarak geniz akıntısının kısa süre içerisinde tedavi edilebilmesi mümkündür.

Lavanta Yağı

Geniz akıntısı boğazda balgam hissi yaratan ve kişilerin yutkunmak nefes almak gibi eylemlerini kısıtlayan bir sorundur. Bu sorunun tedavi edilebilmesi için pek çok doğal tedavi yöntemi bulunur. Geniz akıntısının tedavisinde kullanılabilecek doğal yağlar arasında lavanta yağı da bulunur. Lavanta yağı balgam söktürücü özelliği sayesinde genzin rahatlamasını sağlayacaktır. Ayrıca akıntı sonucunda genizde oluşan balgamların da daha hızlı şekilde atılması lavantayı kullanımı ile mümkün olacaktır. Lavantayı yağı geniz akıntısının tedavisinde iki farklı şekilde kullanılabilir. Lavanta yağının ilk kullanım yöntemi bir bardak kaynamış su içerisine bir iki damla lavanta yağı damlatılmasıdır. Kaynamış sudan çıkan buharlar solunarak genzin rahatlatılması ve balgamın atılması sağlanabilir. Lavanta yağının bir diğer kullanım şekli ise yastık üzerine bir iki damla yağ damlatılmasıdır. Lavanta yağı keskin kokusu sayesinde gece boyunca daha rahat nefes almanızı sağlayacak ve genizde akıntı oluşmasını engelleyecektir.

 

İçeriği Oylayın

Yorum yapın