Gıda Zehirlenmesine Ne İyi Gelir?

Gıda zehirlenmesine ne iyi gelir sorusu yemiş oldukları besinler sonucunda zehirlenen kişiler tarafından sık sık sorulmaktadır. Yiyeceklerden ve içeceklerden meydana gelen zehirlenme durumları ciddi sorunlara neden olabilirler. Yedikleri besinler sonucunda zehirlenen kişiler başta kusma olmak üzere ishal karın ağrısı mide bulantısı gibi pek çok sorunla karşı karşıya kalırlar. Gıda zehirlenmesinin tedavi edilebilmesi için evde bazı doğal tedavi yöntemleri uygulanabilir.

Yoğurt Tüketimi

Gıda zehirlenmesine ne iyi gelir sorusuna cevap olarak yoğurt tüketimi gösterilebilir. Yoğurt antibakteriyel özelliği bulunan bir besindir ve probiyotik bakımından da zengin olması ile bilinir. Ya oradan hem probiyotik olması hem de antibakteriyel olması sayesinde gıda zehirlenmelerinde sıkça tercih edilir. Gıda zehirlenmelerinde yoğurdun farklı tüketim yolları bulunur. Yoğurt tüketimi arasında ilk sırada yoğurttan ayran yapılması ve bu ayranın tüketilmesi şeklindedir. Zehirlenmenin tedavi edebilmesi için ayrıca yoğurt ve çemen tohumu da karıştırılabilir. Bir yemek kaşığı yoğurdun içerisine yarım bal kaşığı çemen tohumu eklenir. Elde edilen karışımın tüketilmesi ile başta kusma ve mide bulantısı olmak üzere gıda zehirlenmesi sonucunda ortaya çıkan tüm semptomlar tedavi edilebilir. Yoğurt tüketimi ile gıda zehirlenmesi sonucunda ortaya çıkabilecek olan semptomların hafifleştirilmesi mümkün olacaktır.

Bal ve Limon Karışımı

Gıda zehirlenmesine ne iyi gelir sorusuna cevap olarak bal ve limon karışımı gösterilebilir. Bu karışım zehirlenme sonrasında mideyi rahatlatması amacıyla kullanılmaktadır. Bal sahip olduğu antibakteriyel özelliği sayesinde gıda zehirlenmesine neden olan besinlerin vücuttan atılmasında yardımcı olur. Gıda zehirlenmelerinin tedavi edilebilmesi için bal gün içerisinde 3 tatlı kaşığı ile sınırlı olacak şekilde tüketilebilir. Ayrıca midenin rahatlatılabilmesi ve gıda zehirlenmesi sonucunda ortaya çıkan semptomların hafifletilebilmesi için çok bağlı içerisine limon suyunu karıştırılması da önerilir. Elde edilen bu karışım gün içerisinde tüketilerek zehirlenme sonucunda midede meydana gelen sorunların ortadan kaldırılmasını sağlayacaktır.

Sarımsak Tüketimi

Gıda zehirlenmesine ne iyi gelir sorusuna cevap olarak sarımsak tüketimi de gösterilebilir. Sarımsak antibakteriyel özelliği başta olmak üzere pek çok etkiye sahip olan bir üründür. Sarımsağın tüketilebilmesi için su ile karıştırılması önerilir. Sarımsak ve su karışımı sayesinde gıda zehirlenmesine neden olan bakterilerin vücuttan atılması sağlanacaktır. Bakterilerin vücuttan atılması ile kişilerin rahatlaması sağlanacak ve gıda zehirlenmesi sonucunda ortaya çıkan semptomların ortadan kaldırılması sağlanacaktır. Sarımsağın gıda zehirlenmesinde kullanılabilmesi için bir çay bardağı suyun içerisine 2 diş sarımsak atılır. Karışımı 5 ile 10 dakika arasında kaynatılır. Ardından karışım süzülerek yudum yudum olacak şekilde tüketilir. Sarımsak ve su tüketilmesi sayesinde vücuttaki bakterilerin vücuttan atılması, gıda zehirlenmesi semptomların ortadan kaldırılması ve zehirlenmeye neden olan bakteriler ile savaşılması mümkün olacaktır.

Zencefil Tüketimi

Gıda zehirlenmesi sorunu ile karşılaşan kişiler evde uygulayabilecekleri bazı yöntemler ile zehirlenmenin etkisini azaltabilirler. Zehirlenme sonucu ortaya çıkan mide bulantısı kusma gibi sorunların ortadan kaldırılabilmesi için zencefil tüketilmesi önerilir. Zencefil gıda zehirlenmesinde tüketilebilmek için bir çay kaşığı kadar rendelenir. Rendelenmiş olan taze zencefil bir bardak su içerisine alınarak 5 dakika kadar kaynatılır. Taze zencefil ve su karışımı tüketilerek zehirlenme sonucunda ortaya çıkan semptomlar hafifletilebilir. Zencefil tek başına tüketemeyen kişiler suyun içerisinde bir çay kaşığı kadar bal ekleyerek de tüketebilirler.

Elma Sirkesi Tüketimi

Gıda zehirlenmesi sonucunda midenin asit dengesi bozulur. Midenin asit dengesinin tekrar eski haline getirilebilmesi için ve midenin rahatlatılabilmesi için elma sirkesi kullanımı önerilir. Elma sirkesi tüketimi ile hem midenin asit dengesi sağlanacak hem de midedeki bakteriler yok edilecektir. Gıda zehirlenmesinde elma sirkesinin tüketilebilmesi için sıcak suya ve 2 yemek kaşığı elma sirkesine ihtiyaç vardır. 2 yemek kaşığı elma sirkesi ve bir bardak sıcak su karıştırılarak gıda zehirlenmesi belirtileri görüldüğü durumda içilebilir. Elma sirkeli karışımın içilmesi ile birlikte hem mide rahatlayacak hem de midedeki asitlerin dengeye gelmesi sağlanacaktır.

Limon ve Şeker Karışımı

Gıda zehirlenmesine ne iyi gelir sorusuna cevap olarak kolayca hazırlanabilen limon ve şeker karışımı da gösterilebilir. Limon sahip olduğu antibakteriyel özellik sayesinde gıda zehirlenmesinin alışmasını sağlayan bakterilerin ortadan kaldırılmasını sağlar. Limon ve şeker karışımının hazırlanabilmesi için bir yemek kaşığı kadar limonun suyu ve yarım çay kaşığı kadar şeker yeterli olacaktır. Şeker ve bir yemek kaşığı limon suyu karıştırılarak tüketilir. Bu karışımı gün içerisinde 2-3 defa tüketebilmek mümkündür. Limon ve şeker karışımını gün içerisinde tüketilmesi ile gıda zehirlenmesi sonucu ortaya çıkan semptomların ortadan kaldırılması sağlanacaktır. Ayrıca bu karışım sayesinde midedeki bakterilerin de yok edilmesi mümkün olacaktır.

 

İçeriği Oylayın

Yorum yapın