Göz Ağrısına Ne İyi Gelir?ne iyi gelir

Göz ağrısı, hastalığının meydana gelmesine birçok neden bulunmaktadır. Bu nedenlerinde başında ise yetersiz veya yeterli ışığın var olduğu alanda çalışmak sebebiyle gözlerin yorulması ve göz içerisinde bulunan bir bölgenin mikrop kapmış durumu veya göz içine yabancı bir cismin girmiş olması nedeni ile göz ağrıları meydana gelebilir. Ayrıca gözlerde oluşan bozukluklar ve uygun numarada olmayan gözlük kullanmakta göz ağrılarının ana sebebi olabilmektedir.

Baş ağrısı, soğuk algınlığı, grip, sinüzit ve nezle gibi meydana gelen çeşitli ateşli hastalıklar sonucunda gözde ağrılar ve yanmalar oluşabilmektedir. Özellikle sinüzit rahatsızlığının sebep olduğu ağrılar, göz ağrısı olarak düşünülmektedir. Sinüzit rahatsızlığından dolayı gözlerin çevresinde oluşan ağrı ve yanma hissi ile gözün içerisinde meydana gelen problemlerden dolayı oluşan göz ağrısının en önemli ana temel farkı ise sinüzit sebebiyle meydana gelen ağrıların başın aksiyonunu neticesinde şiddetinin artması veya azalmasıdır. Böyle durumlarda mutlaka bir hekime başvurmak çok önemlidir. Ancak yinede göz ağrılarınız birkaç gün içinde geçmemişse veya henüz bir doktora başvurmamışsanız göz ağrısına iyi gelen şifalı bitkilerden de faydalanabilirsiniz. Bu şifalı bitkilerden bazılarına birlikte göz atalım.

Göz Ağrısına İyi Gelen Doğal Bitkiler :

Rezene: Mutfaklarda sıklıkla kullanılan rezene, göz rahatsızlıklarında ve göz kuruluklarında gözleri nemlendirmek için kullanılan bitkilerden sadece biridir. Bir kahve fincanı sıcak suyun içine bir kahve kaşığı kurutulmuş rezene ilave edilerek demlenmesi için 15 dakika kadar bekletildikten sonra bir pamuk yardımıyla göz kapaklarına kompres yapılır. Bu uygulama sayesinde hem gözlerde oluşan kuruluk hem de göz yorgunluğunuz hafifleyecektir.

Göz Otu: Kırlangıç veya frezya otu adı ile de bilinen bu şifalı bitkinin bir adı da göz otudur. Adından anlaşılabileceği gibi göz için oldukça faydalı olan göz otunun göz kuruluğuna iyi gelmesinin yanı sıra gözlerin doğal nemini sağlaması için oldukça faydalı bir bitkidir. Göz otu bitkisini hazırlamak için, bir kahve fincanı kaynatılmış suyun içine, bir kahve kaşığı kurutulmuş olan göz otunu ilave ederek 10 dakika kadar demlenmesi için bekletin. Daha sonra hazır hale gelen karışıma iki parça pamuğu batırarak göz kapaklarınızın üzerine yerleştirin ve 10- 15 dakika kadar göz kapaklarınızın üzerinde bekleterek kompres yapın.

Papatya: Gözlerde oluşan kuruluğu gidermek ve yorgun olan gözleri dinlendirmek için, bir kahve fincanı kadar hazırlanan papatya çayını iyice soğutun. Soğuk papatya çayının içine pet veya pamuk batırarak göz kapaklarınız kapalı olacak şekilde gözlerinizin üzerine koyarak 10-15 dakika kadar kompres yapın.

Maydanoz: Hemen hemen herkesin rahatlıkla elde edebileceği bir bitki olan maydanoz, içeriğinde yer alan klorofil maddesi sayesinde gözaltında meydana gelen şişlikleri ve mor halkaları en aza indirebilir. Bunun için, Yarım demet maydanozu incecik olacak şekilde kıyın ve üzerine bir miktar su ilave edip iyice karıştırarak harmanlayın. Elde edilen maydanozlu ve sulu karışımı küçük buz kalıplarına yerleştirin ve dondurucuya koyarak iyice donmasını sağlayın. Daha sonra donan karışımı kalıptan çıkartıp ince ve temiz bir beze sararak şişliklerin üzerine ve gözaltlarına hafif hafif kompres uygulayın.

Benzer Konular :

Göz Kaşıntısına Ne İyi Gelir?

Göz Nezlesine Ne İyi Gelir?

Göz Çapaklanmasına Ne İyi Gelir?

Göz Kanlanmasına Ne İyi Gelir?

Göz Kapağı Ağrısına Ne İyi Gelir?

Göz Mikrobuna Ne İyi Gelir?

Göz Şişmesine Ne İyi Gelir?

Göze Ne İyi Gelir?

Göz Tansiyonuna Ne İyi Gelir?

Mor Göze Ne İyi Gelir?

Göz İle İlgili Diğer Konular İçin Tıklayınız

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir