Göz Çapaklanmasına Ne İyi Gelir?ne iyi gelir

Göz çapaklanması, her yaşta görülmesi mümkün olan ve kişilerin yaşam kalitesini etkilen önemli sağlık sorunlarından biridir. Özellikle sabah uykudan kalktıktan sonra kendini belli eden bu çapaklanma problemi genelde gözyaşı kanalının kuruması ile alakalı olup nemlenmesinden kaynaklanmaktadır. Nemlenen göz çevresi genelde pek çok kişide sabaha kadar kuruma ve gözleri açamama gibi sorunlara yol açabiliyor.

Gözlerde oluşan bu çapak kişilerin aklına ilk olarak enfeksiyon sorununun varlığını getiriyor ki buda zaten oluşmuş bir enfeksiyon durumunun dışa yansımış halidir. Sürekli oluşan çapak probleminin olası nedenlerini kesin olarak bilmek hastalığın tedavisini de kolaylaştıracak ve hızlandıracaktır. Aynı zamanda her koşulda görülen çapaklanma göz çevresinde kızarmaya yol açar. Bunun dışında bulanık görme veya gözlerde şişme gibi sorunlar gözleniyor ise doktor muayenesine gitmenizde fayda olacaktır.

Göz Çapaklanmasına (enfesksiyona bağlı) İyi Gelen Öneriler

Yaban Mersini: Genel göz rahatsızlıklarına iyi gelen bu bitki gözde oluşmuş olan enfeksiyon sorununa da çok iyi gelmektedir. Yabam mersini bitkisinin içerisinde yer alan antioksit madde gözlerde çapaklanmaya neden olan iltihaplanmanın giderilmesi için de kullanılabilir.

Böğürtlen: Antioksit özelliği sayesinde sağlamlaştırıcı etkisi vardır. Gözlerde sürekli ileri gelen çapaklanma sorunu oluyorsa bu bitki hem gıda olarak hem de temizlik amaçlı kullanılabilir.

Rezene: Çapaklanmanın olduğu dönemlerde çayı hazırlanmalı ve elde edilen çay ile gözler silinmelidir. Yalnız gözler silinirken fazla bastırılmamalı ve hafif şekilde temizliği sağlanmalıdır. Aksi halde gözlerde kanlanma ve kızarmalara neden olabilirsiniz.

Adaçayı: Çapaklanmayı ve çapaklanmadan kaynaklanmış kızarıklıkların giderilmesinde ciddi faydaları olan bir bitkidir. Adaçayı normal bir bitki çayı hazırlanır gibi hazırlanmalıdır ve bir çay tabağının içerisine 3 yemek kaşığı ilave edilmelidir. Bu tabakta bulunan ılık çaya temiz b,ir pamuk batırılıp gözlerin etrafı ve çapak olan yerler dikkatli bir şekilde silinmelidir. Eğer ki diğer gözde çapak oluşmamış ise o göze kullanılan havlu veya peçete sürülmemelidir. Bulaşıcı özelliği olan bu hastalık genelde tek gözde meydana gelmiş ise diğer gözde de oluşabileceği anlamına gelir.

Aynısefa Bitkisi: Sıcak suyun içerisine bir tutam eklenmeli ve 20 dakika bekletilmelidir. 20 dakikanın ardından bir bezi bu çay ile ıslatın ve ılık olarak göze kompleks uygulayıp 15 dakika kadar bekletin. Günde 2 kere yapabileceğiniz bu tedavi yöntemi hem gözlerinizi rahatlatacaktır ve çapaklanma sorununu giderecektir.

Siyah çay: Genelde bebekler de kullanılan bu yöntem yetişkinler içinde fayda göstermektedir. Sabah tüketmek için demlediğiniz siyah çaydan küçük bir tabağın içerisine az miktarda alın ve bir pamuğa batırarak gözleri silin. Bu yöntemin gözler için her hangi bir zararı yoktur ve gün aşırı uygulayabilirisiniz. Yalnız dikkat edilmesi gereken en önemli ayrıntı çayın çok soğuk veya sıcak olmamasıdır. Oda ısında olması gözlerin sağlığı açısından daha faydalı olacaktır.

Benzer Konular :

Göz Kaşıntısına Ne İyi Gelir?

Göz Nezlesine Ne İyi Gelir?

Göz Ağrısına Ne İyi Gelir?

Göz Kanlanmasına Ne İyi Gelir?

Göz Kapağı Ağrısına Ne İyi Gelir?

Göz Mikrobuna Ne İyi Gelir?

Göz Şişmesine Ne İyi Gelir?

Göze Ne İyi Gelir?

Göz Tansiyonuna Ne İyi Gelir?

Mor Göze Ne İyi Gelir?

Göz İle İlgili Diğer Konular İçin Tıklayınız

2 Comments

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir