Göz Kızarıklığına Ne İyi Gelir? Göz Sağlığı Önerileri

Göz kızarıklığına ne iyi gelir sorusu ile yola çıkan kişiler gözlerinde meydana gelen kanlanma ve kızarıklık durumunu ortadan kaldırmak isterler. Gözün kanlanması veya gözde kızarıklık meydana gelmesi durumu zaman zaman herkesin karşılaştığı bir sorundur. Özellikle rüzgarlı veya kirli hava bulunan ortamlarda yaşayan kişilerin gözlerinde daha fazla kızarıklık sorunu görülür. Kızarıklık sorunu ailece kişilerin uykusuz kalması veya ekranlara çok fazla bakması nedeniyle de oluşabilir. Göz kızarıklarının giderilmesinde doğal tedavi yöntemleri de oldukça etkilidir.

Göz Kızarıklığının Nedenleri

Göz kızarıklığına ne iyi gelir sorusu ile yola çıkan kişilerin öncelikle bilmesi gereken nokta göz kızarıklıklarının neden meydana geldiğidir. Göz kızarıklığı uykusuzluk veya kirli hava gibi sorunlar yüzünden ortaya çıksa da göz kızarıklığının daha ciddi nedenleri de olabilir. Göz kızarıklarının nedenleri şu şekilde açıklanabilir:

 • Polen veya alerjen maddelerin ortamda bulunması
 • Hava kirliliği
 • Aşırı rüzgarlı ortamlarda uzun süre bulunmak
 • Tozlu ortamlarda çalışmak
 • Uykusuzluk sorunu
 • Evlerin veya çalışılan iş yerlerinin yeterince nemli olmaması
 • Güneş ışığına çok fazla maruz kalmak ve güneş gözlüğü kullanmamak
 • Cep telefonu, tablet veya bilgisayar ekranlarına çok uzun süre bakmak
 • Göz tansiyonu
 • Yüksek tansiyon
 • Gözde meydana gelen kuruluk sorunu
 • Alerji
 • Kirpik dibi iltihabı
 • Kontakt lens kullanımında hijyenik olunmaması
 • Göz travması geçirilmesi
 • Göze yabancı cisim kaçması

Yukarıda sıralanan durumlar göz kızarıklığının meydana gelmesindeki başlıca nedenleridir. Göz kızarıklığına neden olan durumlara göre göz kızarıklığının tedavisi de farklılık göstermektedir.

Rezene Kullanılması

Göz kızarıklığına ne iyi gelir sorusuna cevap olarak evde uygulanabilecek doğal tedavi yöntemleri örnek gösterilebilir. Evde uygulanacak tedavi yöntemleri ile gözlerde meydana gelen kızarıklık durumu hafifletilecektir. Kişiler uzun süre bilgisayar veya telefon ekranlarına baktıysa gözlerde meydana gelen kızarıklığın giderilmesi için kullanılabilecek doğal tedavi yöntemleri arasında rezene ilk sıralarda yer alır. Bir çay kaşığı toz rezene su ile karıştırılarak 15 dakika kaynaması sağlanır. Rezene ve suyun 15 dakika kaynatılmasının ardından bu karışım ılınmaya bırakılır. Ilınan rezeneli su karışımı içerisine bir parça pamuk batırılır ve bu pamuk göz üzerinde bekletilir. Rezeneli suya batırılan pamuk parçası her gözün üzerinde 15 ile 20 dakika bekletilir. Bu işlem her gün tekrarlanabilir ve bu işlemin tekrarlanması ile gözde meydana gelen kızarıklık durumunun ortadan kalkması sağlanabilir.

Soğuk Süt

Göz kızarıklığına ne iyi gelir sorusuna evde uygulanan soğuk süt yöntemi de örnek olarak gösterilebilir. Bir parça pamuk soğuk suyun içerisine batırılarak 5 dakika kadar bekletilir. Soğuk sütün içerisinde bekletilen Pamuk göz kapağının üzerine konularak 15 ila 20 dakika bu şekilde beklenir. Göz kapağının üzerinde bekletilen süt ile ıslatılmış pamuk sayesinde Gözde meydana gelen kızarıklık hafifleyecektir. Ayrıca kişilerin gözlerinde yorgunluk veya şişkinlik varsa süt sayesinde bu sorunlar da kolayca ortadan kalkacaktır.

Buz Küpleri

Gözlerde meydana gelen kızarıklık veya kanama durumunun ortadan kaldırılabilmesi için kullanılabilecek yöntemlerden birisi de buz küpleridir. Buz küpleri temiz bir bezin veya havlunun içerisine konularak göz kapağının üzerine uygulanır. Buz küplerinin göz kapağının üzerine uygulanması ile gözlem meydana gelen şişkinlik ve kızarıklık ortadan kaldırılacaktır. Buz küpleri bulamayan kişiler havlu veya temiz bez parçasını soğuk su ile de ıslatabilir. Soğuk su ile ıslatılan havlu göz üzerine yaklaşık 10 ile 15 dakika bekletilir. Bu sayede gözlerdeki kızarıklık ortadan kaldırılacaktır. Göz kızarıklığı ile karşılaşan kişilerin buz küplerine veya temiz Bir havluya erişimi yok ise yüzlerine soğuk su ile yıkamaları önerilir. Yüzün soğuk su ile yıkanması ile birlikte gözde meydana gelen kızarıklık kısa süre içerisinde geçirecektir.

Poşet Çay Kullanımı

Göz kızarıklığına ne iyi gelir sorusuna gözün üzerine poşet çay konulması şeklinde de cevap verilebilir. Sıcak su içerisinde yaklaşık 5 dakika kadar poşet çayın demlendirilmesi önerilir. Sıcak su içerisinde bekletilen poşet çay 5 dakikanın ardından sudan çıkarılarak ılınmaya bırakılır. Ilınan poşet çaylar her iki gözün üzerine de uygulanarak gözde meydana gelen kızarıklığın ortadan kaldırılması sağlanabilir. Göz yorgunluğu için siyah poşet çayı kullanılabileceği gibi papatya çayı veya yeşil çayların kullanılması da önerilir. Özellikle papatya çayı gözde kanlanma var ise tercih edilmesi gereken poşet çay türüdür. Papatya çayı da siyah çay gibi sıcak su içerisinde bekletilip ardından ılıtarak göz kapağının üzerine uygulanır. Papatya çayının göze uygulanması ile birlikte bölgedeki kızarıklık ve kanlanma durumu hafifletilecektir. Papatya çayı veya siyah çayı erişim olmayan kişiler yeşil çay poşetlerini de göz kızarıklığı tedavisinde kullanabilirler.

 

İçeriği Oylayın

Yorum yapın