Göz Şişmesine Ne İyi Gelir?ne iyi gelir

Göz Şişmesi, nedenleri arasında dış etkenlerin faktörü oldukça büyüktür. Bu faktörler ise toz ve polenlerden kaynaklanan ve alerjik olan göz reaksionları oluşabileceği gibi, aşırı kafein ve tuz tüketimi, aşırı alkol, gereğinden çok çalışmak ve düzensiz uyku bozuklukları gibi nedenlerden dolayı gözlerde şişmeler meydana gelebilir. Ancak alınacak basit yöntemler sayesinde meydana gelen göz şişmelerinin önlemi alınabilir.

Göz Şişliğini Önlemek İçin Ne Yapılabilir?

  • Aşırı Alınan Besinler: Gözlerde meydana gelen şişlikleri tedavi etmek ve önlemek için, ilk olarak alınacak önlem beslenme düzenine şöyle bir göz atmaktır. Besinlerde aşırı tuz tüketiminden uzak durmak ve aşırı kafein ve alkol alınımından kaçınmak gerekmektedir.
  • Düzenli Uyku: Başka bir önemli faktör ise kesinlikle uykudur. Bu konu üzerinde de önemle durmak gerekmektedir. Bu nedenle her gün düzenli olarak aynı vakitte yatmak ve kesintisiz olarak 8 saat uyumak gereklidir.
  • Buz Ve Soğuk Su: Sabahları uykudan kalktığınızda, el ve yüzünüzü soğuk suyla yıkamak gözaltı şişliklerinize iyi gelmenin yanı sıra sizi canlandıracaktır. Ancak gözlerinizde meydana gelen şişlikler çok fazla ise, uygulayacağınız yöntem bir parça buzu göz çevresinde ve göz kapaklarınızda gezdirerek bir süre bekletmek, oldukça iyi sonuçlar elde edilecektir.
  • Patates: Göz şişlikleri için en etkili çözümlerden biriside patatestir. Bunun için 1 tane çiğ patatesin kabuklarını soyarak halka şeklinde dilimlere ayırın ve dilimlenmiş patatesi göz kapaklarına yerleştirin. Ardından 15 dakika kadar beklettikten sonra patatesleri alarak yüzünüzü yıkayın.
  • Yeşil Çay: Göz etrafında oluşan kan dolaşımını hızlandırmasından dolayı, göz çevresi dinlenecek ve gözün etrafında bulunan kırışıklıkları önleyecektir. Bu nedenle poşetler içinde poşetlenmiş yeşil çayı kaynamış suyun içinde bekleterek demleyin. Daha sonra yeşil çay poşetlerini sıcak suyun içinden çıkartarak soğumasını sağlayın ve bu poşetleri göz kapaklarınızın üzerine yerleştirerek 10-15 dakika kadar bu şekilde beklettikten sonra yüzünüzü yıkayın.
  • Spor Ve Egzersizler: Kan dolaşımını hızlandırdığı ve düzenlediğinin yanı sıra ter sayesinde toksin attırdığından dolayı oldukça fayda sağlamaktadır. Göz şişlikleri vücutta toplanan toksinlerden de oluşabileceği için, spor ve egzersiz yapmak oldukça iyi bir önlem olacaktır. Göz şişlikleri için açık havada tempolu yürüyüş yapmak ve bisiklete binmek oldukça iyi sonuçlar verebilir.
  • Göz Altı Kremleri: Göz çevresinde canlandırıcı ve koruyucu bir etki sağlamaktadır. Bu nedenle, her gece yatmadan evvel gözaltı kremi sürmeniz, fayda sağlayacaktır.

Göz İle İlgili Diğer Konular İçin Tıklayınız

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir