Göz Yorgunluğuna Ne İyi Gelir? Rahatlama İpuçları

Göz yorgunluğuna ne iyi gelir sorusu özellikle ekran süresi çok fazla olan kişiler tarafından sorulmaktadır. Bilgisayar başında çalışan veya sosyal medyayı çok fazla kullanan kişilerin gözlerinde yorgunluk durumları meydana gelebilir. Gözlerde yorgunluk meydana gelmesi çok fazla kitap okumak veya uzun süre dinlenmeden araba kullanmak sonucunda da meydana gelebilir. Kişilerin güneşe alerjisinin olması veya göz kuruluğunun bulunması da göz yorgunluğu sorunları ile karşılaşmalarına neden olabilir. Göz yorgunluğu ile karşı karşıya kalan kişiler bazı doğal tedavi yöntemlerini deneyerek bu yorgunluğun ortadan kaldırılmasını sağlayabilirler.

Göz Egzersizleri

Göz yorgunluğuna ne iyi gelir sorusuna cevap olarak göz egzersizlerinin yapılması söylenebilir. Düzenli olarak göz egzersizlerinin yapılması ile gözlem meydana gelen yorgunluktan kurtulabilmek mümkündür. Göz egzersizlerinin yapılması için bir adet kalem yeterli olacaktır. Kalem kol mesafesi kadar uzakta tutulur ve gözler ile kaleme odaklanılır. Kaleme odaklandıktan sonra kalem yavaş yavaş gözlere yaklaştırılır. Kişiler kalemin net olarak görmeye başladıktan sonra kalemi tekrar uzaklaştırmaya başlarlar. Bu işlem 5 ile 10 defa tekrar edilebilir. Her gün göz egzersizlerinin yapılması ile birlikte Gözde meydana gelen yorgunluk durumu ortadan kaldırılacaktır.

Su

Göz yorgunluğuna ne iyi gelir sorusunun en basit ve etkili yolu soğuk sudur. Göz yorgunluğunun geçirilebilmesi için temiz bir bez parçası veya havlu yeterli olacaktır. Bez parçası veya havlu soğuk su bulunan kabın içerisine batırılarak ıslatılır. Islatılan havlu ile göz kapaklarına masaj yapılır. Soğuk su ile gözlerim masaj yapılması ile birlikte gözlerde meydana gelen yorgunluk hissi hafifletilecektir. Bu yöntem gözlerinde yorgunluk hisseden kişiler tarafından gönül rahatlığı ile uygulanabilir ve gün içerisinde tekrarlanabilir. Kişilerin havlu veya temiz bir beze erişimi mümkün değil ise yüzlerine soğuk su ile yıkamayı da deneyebilirler. Yüzün soğuk su ile yıkanması ile birlikte kan damarlarının daraltılması sağlanacaktır. Kan damarlarının daraltılması ile birlikte gözde meydana gelen şişlikler inecek ve gözdeki yorgunluk hissi hafifletilecektir.

Papatya Çayı

Göz yorgunluğuna ne iyi gelir sorusuna bir diğer cevap ise papatya çayının kullanılmasıdır. Papatya çayı bir bardak sıcak su içerisinde yaklaşık 5 dakika kadar bekletilir ve demlenmesi sağlanır. Poşet papatya çayının 5 dakika sıcak suda bekletilmesinin ardından poşetler çıkarılır ve buzdolabında 5 dakika kadar soğutulur. Poşet papatya çaylarının 5 dakika soğutulmasının ardından bu poşet çaylar gözün üzerine konularak yaklaşık 5 dakika göz üzerinde bekletilir. Poşet papatya çayının göz üzerinde bekletilmesi ile birlikte gözde meydana gelen şişkinlik ve yorgunluk hissi ortadan kaldırılacaktır. Papatya çayının gözü herhangi bir zararı ve yan etkisi olmadığından bu yöntemi her gün uygulayabilmek mümkündür.

Gül Suyu

Uzun süre ekran başında çalışan veya çok sık sosyal medya kullanan kişiler gözlerinin yorulduğunu hissedebilirler. Gözlerin yorulduğu durumlarda bu yorgunluğun hafifletilebilmesi için çeşitli doğal tedavi yöntemlerine başvurulabilir. Gözlerde meydana gelen yorgunluk probleminin hafifletilebilmesi için kullanılabilecek doğal tedavi yöntemlerinden birisi de gül suyudur. Bir pamuğun üzerine birkaç damla gül suyu damlatılarak bu pamukların göğüs kapaklarının üzerine konulması gerekir. Gülsuyu damlatılan pamukların göz üzerine konulması ve göz kapaklarında 5 ile 10 dakika kadar bekletilmesi önerilir. Bu yöntem ile gözlerde meydana gelen yorgunluk hissi hafifletilebilir. Gül suyunun herhangi bir yan etkisi bulunmadığından bu yöntemi her gün tekrarlayabilmek mümkündür.

Salatalık

Göz yorgunluğu tedavisinde kullanılabilecek doğal tedavi yöntemlerinden birisi de salatalıktır. Salatalık gözlerde meydana gelen yorgunluğu giderilmesinde kullanılabilecek en basit ve etkili tedavi yöntemlerinden birisidir. Salatalık özellikle gözlerde meydana gelen şişliklerin azaltılmasında ve göz çevresindeki morlukların hafifletilmesinde oldukça etkilidir. Salatalık ile gözlerde meydana gelen yorgunun hafifletilmesi için sadece 2 dilim salatalık yeterli olacaktır. İki dilim salatalık göz kapakları üzerine konularak 5 ile 10 dakika arasında bekletilir. Bu işlem gün içerisinde birkaç defa tekrarlanabilir ve işlemin tekrarlanması ile gözlerde meydana gelen şişkinliğin hafifletilmesi sağlanır. Salatalıkların göz kapaklarının üzerinde bekletilmesi ile gözlem meydana gelen yorgunluk hissinin de hafiflediği görülecektir.

Poşet Çay

Göz yorgunluğuna ne iyi gelir sorusu ile yola çıkan kişilere tedavi yöntemi olarak gözlere poşet çayın kullanılması da önerilebilir. Poşet Çay sıcak su içerisinde 5 ile 10 dakika arasında bekletilmelidir. Sıcak su içerisinde bekletilen poşet çay su içerisinden çıkarılarak ılıtılması sağlanmalıdır. Poşet çayların ılıtılmasına ardından göz kapakları üzerine poşet çayların konulması ve bir süre boyunca bu şekilde beklenilmesi gerekir. Poşet çayların göz üzerinde bekletilmesi ile birlikte gözlem meydana gelen yorgunluk hissinin azaldığı ve gözlerdeki şişliklerin hafiflediği görülecektir.

 

İçeriği Oylayın

“Göz Yorgunluğuna Ne İyi Gelir? Rahatlama İpuçları” üzerine bir yorum

Yorum yapın